Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Per Swahn

Sök kontaktuppgifter till Per Swahn på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Per Swahn

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Per Swahn medverkat i ( 12 st. ):

2007 års insättningsgarantiutredning (Fi 2007:04) [ Avslutad 2009 ] [ Sakkunnig ]

2007 års insättningsgarantiutredning (Fi 2007:04)


Beteckning : Fi 2007:04
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2010-03-05
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-04-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:60, dir. 2008:105 och dir. 2008:143
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Håkansson, Per, fr.o.m. 2007-05-22 t.o.m. 2009-05-04
Sakkunnig : Arffman, Åsa, fr.o.m. 2007-05-22 t.o.m. 2008-12-14
Sakkunnig : Forssell, Eva, fr.o.m. 2007-05-22
Sakkunnig : Hermansson, Kerstin, fr.o.m. 2007-05-22
Sakkunnig : Jensen, Jenny, fr.o.m. 2007-05-22
Sakkunnig : Jermsten, Rikard, fr.o.m. 2007-05-22
Sakkunnig : Jäderlund, Martina, fr.o.m. 2008-12-15
Sakkunnig : Lundquist, Ulla, fr.o.m. 2007-05-22
Sakkunnig : Molin, Johan, fr.o.m. 2007-05-22
Sakkunnig : Norling, Thomas, fr.o.m. 2007-05-22
Sakkunnig : Rydin, Charlotte, fr.o.m. 2007-10-04
Sakkunnig : Svahn, Per, fr.o.m. 2007-05-22 t.o.m. 2007-10-22
Sakkunnig : Zacharoff, Lars, fr.o.m. 2007-05-22
Expert : Öman, Erik, fr.o.m. 2009-02-09
Sekreterare : Tjörnstrand, Helena, fr.o.m. 2008-11-17 t.o.m. 2009-05-17
Sekreterare : Öman, Erik, fr.o.m. 2007-06-04 t.o.m. 2009-02-08

Rapporter

SOU 2009:41Bättre och snabbare insättningsgaranti
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:41 Bättre och snabbare insättningsgaranti [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Insättningsgarantiutredningen (Fi 2004:02) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]

Insättningsgarantiutredningen (Fi 2004:02)


Beteckning : Fi 2004:02
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-09
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-02-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:19
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Barr, Daniel, fr.o.m. 2004-02-26 t.o.m. 2005-03-07
Sakkunnig : Daltung, Sonja, fr.o.m. 2004-03-25 t.o.m. 2005-03-07
Sakkunnig : Hansing, Johan, fr.o.m. 2004-03-25 t.o.m. 2005-03-07
Sakkunnig : Håkansson, Per, fr.o.m. 2004-03-25 t.o.m. 2005-03-07
Sakkunnig : Hörngren, Lars, fr.o.m. 2004-03-25 t.o.m. 2005-03-07
Sakkunnig : af Jochnick, Kerstin, fr.o.m. 2004-03-25 t.o.m. 2005-03-07
Sakkunnig : Lindfelt, Peter, fr.o.m. 2004-03-25 t.o.m. 2005-03-07
Sakkunnig : Swahn, Per, fr.o.m. 2004-03-25 t.o.m. 2005-03-07
Sakkunnig : Sönne, Maria, fr.o.m. 2004-03-25 t.o.m. 2005-03-07
Sakkunnig : Öström, Catarina, fr.o.m. 2004-03-25 t.o.m. 2005-03-07
Sekreterare : Thomas, Norling, fr.o.m. 2004-02-26 t.o.m. 2005-03-20

Rapporter

SOU 2005:16Reformerat system för insättningsgarantin
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:16 Reformerat system för insättningsgarantin [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Polisverksamhetsutredningen (Ju 2000:17) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]

Polisverksamhetsutredningen (Ju 2000:17)


Beteckning : Ju 2000:17
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2003-02-21
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2000-12-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:105, dir. 2001:63, dir. 2002:23 och dir. 2002:81
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Begler, Ann-Marie, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Andersson, Jan, fr.o.m. 2001-10-22 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Cederlund, Klara, fr.o.m. 2002-02-19 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Edfeldt, Susanne, fr.o.m. 2001-02-15 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Englund, Ingela, fr.o.m. 2002-04-22 t.o.m. 2002-09-30
Expert : von Essen, Charlotte, fr.o.m. 2002-08-15 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Götblad, Carin, fr.o.m. 2001-02-15 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Hedengran, Lars, fr.o.m. 2002-10-03 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Holmberg, Stina, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Nilsson, Ove, fr.o.m. 2001-02-15 t.o.m. 2002-08-14
Expert : Onsö, Roar, fr.o.m. 2001-02-15 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Rehnqvist, Nina, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Stenström, Lars, fr.o.m. 2001-02-15 t.o.m. 2002-04-21
Expert : Swahn, Per, fr.o.m. 2001-02-15 t.o.m. 2002-02-18
Expert : Tonneman, Lars, fr.o.m. 2001-11-01 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Andersson, Jan, fr.o.m. 2001-01-24 t.o.m. 2001-10-21
Sekreterare : Lindahl, Christina, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2003-01-31
Sekreterare : Sjödahl Mellbin, Jennie, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Tonneman, Lars, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2001-10-31

Rapporter

SOU 2001:87Mot ökad koncentration – förändring av polisens verksamhet – delbetänkande
SOU 2002:17Polisverksamhet i förändring – del 2
SOU 2002:70Polisverksamhet i förändring
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (UD 2000:02) om samarbetet med Central- och Östeuropa [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]

Utredningen (UD 2000:02) om samarbetet med Central- och Östeuropa


Beteckning : UD 2000:02
Departement : Utrikesdepartementet
Senast ändrad : 2001-02-27
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2000-05-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:39.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : de Neergaard, Claes, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-01-12
Utredare : Eduards, Krister, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2000-12-22
Expert : Berglöf, Erik, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2000-12-22
Expert : Brolin, Tomas, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2000-12-22
Expert : Eldh, Stefan, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2000-12-22
Expert : Fritjofsson, Björn, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2000-12-22
Expert : Gustafsson, Gunilla, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2000-12-22
Expert : Hort, Sven E O, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2000-12-22
Expert : Hoorm, Peter, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2000-12-22
Expert : Hägg, Leif, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2000-12-22
Expert : Jacobsson, Niclas, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2000-12-22
Expert : Jonsson, Lena, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2000-12-22
Expert : Kälvemark, Torsten, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2000-12-22
Expert : Langbakk, Steinar, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2000-12-22
Expert : Linnarud, Christina, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2000-12-22
Expert : Lundén, Thomas, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2000-12-22
Expert : Matusiak, Beata, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2000-12-22
Expert : Peterson, Bo, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2000-12-22
Expert : Sandgren, Claes, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2000-12-22
Expert : Sundin, Martin, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2000-12-22
Expert : Sundquist, Per, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2000-12-22
Expert : Swahn, Per, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2000-12-22
Expert : Södergren, Annica, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2000-12-22
Expert : Thomer, Anna carin, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2000-12-22
Expert : Uustalu, Ann, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2000-12-22
Expert : Öberg, Nils, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2000-12-22
Sekreterare : Holm, Helen, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-01-12

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:122 Att utveckla samarbetet med Central- och Östeuropa [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (Fö 1999:03) om översyn av räddningstjänstlagen m.m. [ Avslutad 2002 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen (Fö 1999:03) om översyn av räddningstjänstlagen m.m.


Beteckning : Fö 1999:03
Departement : Försvarsdepartementet
Senast ändrad : 2003-02-27
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-11-18
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:94, dir. 2001:30, dir. 2001:77 och dir. 2001:112
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Dryselius, Harald, fr.o.m. 1999-11-18
Sakkunnig : Hedberg, Olof, fr.o.m. 2000-04-10
Sakkunnig : Lindgren, Anders, fr.o.m. 2000-04-10
Sakkunnig : Munter, Joakim, fr.o.m. 2000-04-10
Sakkunnig : Nyrén, Jan, fr.o.m. 2000-04-10
Sakkunnig : Svensson, Anna, fr.o.m. 2000-04-10
Sakkunnig : Swahn, Per, fr.o.m. 2000-04-10
Sakkunnig : Thorsell, Eva, fr.o.m. 2000-04-10
Expert : Andréasson, Sven-Arne, fr.o.m. 2000-04-10 t.o.m. 2000-11-01
Expert : Ekberg, Lars, fr.o.m. 2000-04-10
Expert : Hammarstedt, Sven, fr.o.m. 2000-04-10
Expert : Hallström, Ulf, fr.o.m. 2000-04-10
Expert : Hedström, Key, fr.o.m. 2000-04-10
Expert : Holst, Jonas, fr.o.m. 2001-02-20
Expert : Lundgren, Björn, fr.o.m. 2000-04-10 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Olofsson, Lennart, fr.o.m. 2000-04-10
Expert : Schyberg, Staffan, fr.o.m. 2000-04-10
Expert : Stange, Christer, fr.o.m. 2000-11-02
Expert : Wallengren-Lejon, Annika, fr.o.m. 2000-04-10
Expert : Wintzer, Stig, fr.o.m. 2001-03-30

Rapporter

SOU 2000:63Samordning av sjö- och flygräddningstjänsterna
SOU 2001:42Reformerat sotningsväsende
SOU 2002:10Reformerad räddningstjänstlagstiftning
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 3 st. SOU ) :

SOU 2000:63
Omslaget till betänkandet
SOU 2001:42 Reformerat sotningsväsende [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:10 Reformerad räddningstjänstlagstiftning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Delegationen (M 1998:01) för ekologiskt hållbar upphandling [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]
Delegationen (M 1998:01) för ekologiskt hållbar upphandling
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-01-15
Direktiv för delegationen, se dir. 1998:8, dir. 2000:54 och dir. 2001:34
Lokal : Regeringsgatan 30-32. Postadress: Spektern, 103 33 STOCKHOLM, tel. växel 405 10 00
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Rapport Lägesrapport för EKU-delegationen, december 1999
Rapport Ett internetbaserat verktyg för ekologiskt hållbar offentlig upphandling / principförslag till drift, Kvalitetsäkring och finansiering av verktyget, november 2000
Rapport Förslag till innehåll i policy för ekologiskt hållbar upphandling, april 2001
Slutrapport Ett levande verktyg för ekologiskt hållbar offenlig upphandling, 12 december 2001
Medverkande :
Ordförande : Monica Sundström, fr.o.m. 1998-02-24 t.o.m. 2001-09-21
Vice ordförande : Birgitta Böhlin, generaldirektör, fr.o.m. 1998-02-24 t.o.m. 2001-08-31
Ledamot : Martin Bergdahl, direktör, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 2001-08-31
Ledamot : Eva Eiderström, avdelningschef, fr.o.m. 1998-02-24 t.o.m. 2001-08-31
Ledamot : Olof Eriksson, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 1998-02-24 t.o.m. 1999-03-31
Ledamot : Lena Gefvert, inköpschef, fr.o.m. 1998-02-24 t.o.m. 2000-02-29
Ledamot : Linda Hallstedt, förbundsjurist, fr.o.m. 1998-02-24 t.o.m. 1999-04-30
Ledamot : Sven-Erik Hargeskog, upphandlingschef, fr.o.m. 1998-02-24 t.o.m. 2001-08-31
Ledamot : Anders Lindström, miljöstrateg, fr.o.m. 1998-02-24 t.o.m. 2001-08-31
Ledamot : Ulrika Löfgren, förbundsjurist, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 1999-08-31
Ledamot : Jarl Renström, upphandlingschef, fr.o.m. 1998-02-24 t.o.m. 2001-08-31
Ledamot : Inger Soldéus, projektledare, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-03-12
Ledamot : Karl-Axel Waplan, marknadsansvarig, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2001-03-12
Ledamot : Berit Westberg, chef för utbildning och konsultverksamhet, fr.o.m. 1998-02-24 t.o.m. 2001-09-12
Ledamot : Jörgen Åhgren, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 2000-08-31
Ledamot : Egil Öfverholm, direktör, fr.o.m. 1998-02-24 t.o.m. 2001-09-12
Expert : Bengt Agild, kommersråd, fr.o.m. 2000-06-01 t.o.m. 2001-08-31
Expert : Jonas Berggren, civilekonom, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2001-03-12
Expert : Gunilla Blomquist, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 2001-08-31
Expert : Linda Dahlström, jur.kand., fr.o.m. 2000-10-01 t.o.m. 2001-08-31
Expert : Ulrica Dyrke, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-09-15 t.o.m. 1999-02-28
Expert : Jonas Ericson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-02
Expert : Rickard Falkendal, jur.kand., fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Eva Gabrielsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 2001-08-31
Expert : Ulrika Hagbart, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2001-02-01 t.o.m. 2001-08-31
Expert : Charlotte Hedberg, kansliråd, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 2000-09-14
Expert : Erik Högdahl, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-09-15 t.o.m. 2000-10-31
Expert : Eva Jernnäs, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1998-06-23
Expert : Gun Lombach, kansliråd, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2001-08-31
Expert : Thomas Malmer, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 2000-10-31
Expert : Catarina Molin, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-01-22
Expert : Anna K. Nilsson, handläggare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1998-08-31
Expert : Katrin Rapp, miljöekonom, fr.o.m. 2000-05-03 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Göran Rosenberg, miljökoordinator, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 1999-03-31
Expert : Bengt O. Renberg, upphandlingsexpert, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 2001-08-31
Expert : Herbert Silbermann, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2001-08-31
Expert : Per Swahn, kansliråd, fr.o.m. 1999-01-22 t.o.m. 1999-11-22
Expert : Eva Sveman, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2001-08-31
Expert : Johan Svedberg, jur.kand, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-08-31
Expert : Karin Thorán, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 2001-08-31
Expert : Monique Wannding, handläggare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-08-31
Expert : Karl-Axel Waplan, marknadsansvarig, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 2000-02-29
Huvudsekreterare : Pernilla Knutsson, fr.o.m. 1998-05-08 t.o.m. 2001-08-31
Sekreterare : Erén Andersson, fr.o.m. 1998-04-20 t.o.m. 2001-03-04
Sekreterare : Peter Nohrstedt, fr.o.m. 2001-03-15 t.o.m. 2001-09-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgruppen (In 1996:C) med uppgift att kartlägga och analysera idrottens påverkan av EG-fördraget [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 1997 ] [ Ledamot ]
Arbetsgruppen (In 1996:C) med uppgift att kartlägga och analysera idrottens påverkan av EG-fördraget Organ inom Regeringskansliet
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1997
Medverkande :
Ordförande : Ingvar Paulsson, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 1996-11-05 t.o.m. 1997-01-31
Ledamot : Mona Aldestam, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-05 t.o.m. 1997-01-31
Ledamot : Anita Bergenstråhle-Lind, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1996-11-05 t.o.m. 1997-01-31
Ledamot : Stafan Holmlund, sakkunnig, fr.o.m. 1996-11-05 t.o.m. 1997-01-31
Ledamot : Tomas Johansson, kansliråd, fr.o.m. 1996-11-05 t.o.m. 1997-01-31
Ledamot : Gunnar Lavett, rådman, fr.o.m. 1996-11-05 t.o.m. 1997-01-31
Ledamot : Krister Malmsten, förbundsjurist, fr.o.m. 1996-11-05 t.o.m. 1997-01-31
Ledamot : Kristina Olinder, kommunchef, fr.o.m. 1996-11-05 t.o.m. 1997-01-31
Ledamot : Karin Renman, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-11-05 t.o.m. 1997-01-31
Ledamot : Per Swahn, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-11-05 t.o.m. 1997-01-31
Ledamot : Thomas Tjäder, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-05 t.o.m. 1997-01-31
Ledamot : Thomas Utterström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1996-11-05 t.o.m. 1997-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

1996 års alkoholreklamutredning (S 1996:03) [ Avslutad 1998 ] [ Sakkunnig ]

1996 års alkoholreklamutredning (S 1996:03)


Beteckning : S 1996:03
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 1999-04-29
Status : Avslutad 1998 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1996:33.
Lokal :
0

Sammansättning


Berggren, Nils-Olof, fr.o.m. 1996-04-18
Sakkunnig : Groth, Christian, fr.o.m. 1996-04-18
Sakkunnig : Jäderblom, Helena, fr.o.m. 1996-04-18
Sakkunnig : Knutsson, Gert, fr.o.m. 1996-04-18
Sakkunnig : Swahn, Per, fr.o.m. 1996-04-18
Expert : Agnéus, Hans, fr.o.m. 1996-04-18
Expert : Arnhof, Ylva, fr.o.m. 1996-04-18
Expert : Åbyhammar, Marianne, fr.o.m. 1996-04-18
Sekreterare : Påhlsson, Katarina, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1998-01-31

Rapporter

SOU 1998:8Alkoholreklam. Marknadsföring
av alkoholdrycker och Systembolagets produktval.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Begravningsverksamhetskommittén (C 1995:12) [ Avslutad 1997 ] [ Sakkunnig ]

Begravningsverksamhetskommittén (C 1995:12)


Beteckning : C 1995:12
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 1998-03-10
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1995:162.
Lokal :
0

Sammansättning


Ordförande : Svärd, Anders, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Carlsson, Birgitta, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : El-Khabiry, Ashraf, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Englund, Peter, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Hillerström, Marja, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Karlsson, Monika, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Lundberg, Lars-Åke, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Paulsson, Ingvar, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Segerström, Eva, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Torgersson, Susann, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Åkerhielm, Anna, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Blomqwist, Ingvar, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Erman, Bengt, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Lagerström, Ulf, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Sandström, Lena, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Swahn, Per, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Marinder, Jan-Henrik, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Norsell, Anders, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Wikman, Carina, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Sekreterare : Grerot, Elisabeth, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1997-04-30

Rapporter

SOU 1997:42Begravningsverksamheten
- slutbetänkande
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:42 Staten och trossamfunden – Begravningsverksamheten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (C 1994:01) om myndighetsutövning vid medborgarkontor [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]

Utredningen (C 1994:01) om myndighetsutövning vid medborgarkontor


Beteckning : C 1994:01
Departement : Civildepartementet
Senast ändrad : 1996-03-20
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1994:26.
Lokal :
0

Sammansättning


Aspegren, Lennart
Häggroth, Sören
Schäder, Göran
Expert : Edin, Per
Expert : Hellberg, Sten Olov
Expert : Hilborn, Ingegärd
Expert : Ihrfelt, Gösta
Expert : Swahn, Per
Expert : Walterson, Frank
Expert : Wildig, Mona
Sekreterare : Ström, Lars-Åke

Rapporter

SOU 1995:61Myndighetsutövning vid medborgar-
kontor.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:61 Myndighetsutövning vid medborgarkontor [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (S 1994:06) om förbud mot indirekt tobaksreklam [ Avslutad 1995 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen (S 1994:06) om förbud mot indirekt tobaksreklam


Beteckning : S 1994:06
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 1996-03-15
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1994:88.
Lokal :
0

Sammansättning


Berggren, Nils-Olof, fr.o.m. 1994-12-01
Sakkunnig : Groth, Christian, fr.o.m. 1995-01-16
Sakkunnig : Jäderblom, Helena, fr.o.m. 1995-01-16
Sakkunnig : Lundqvist-Norling, Maria, fr.o.m. 1995-01-16 t.o.m. 1995-08-31
Sakkunnig : Przedpelska, Monika, fr.o.m. 1995-01-16 t.o.m. 1995-08-31
Sakkunnig : Swahn, Per, fr.o.m. 1995-09-01
Expert : Hesselgren, Bo, fr.o.m. 1995-01-16
Expert : Lunning, Karin, fr.o.m. 1995-01-16
Expert : Nordgren, Paul, fr.o.m. 1995-01-16
Sekreterare : Winman, Henrik, fr.o.m. 1995-01-16 t.o.m. 1995-12-17

Rapporter

SOU 1995:114Indirekt tobaksreklam
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:88 Förbud mot indirekt tobaksreklam

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:114 Indirekt tobaksreklam [ pdf |Paragraftecken ]
Radiolagsutredningen (U 1985:05) [ Avslutad 1994 ] [ Expert ]

Radiolagsutredningen (U 1985:05)


Beteckning : U 1985:05
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 1995-01-27
Status : Avslutad 1994
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1985:21, dir. 1986:3, dir. 1987:22 och dir. 1989:21.
Lokal : Fredsgatan 2. Postadress: Kulturdepar- tementet, 103 33 Stockholm. tel. växel 763 10 00, direktval 763 1745 (Monica Bengtsson)
0

Sammansättning


Pennlöv, Jan
Expert : Blanck, Britt-Marie
Expert : Englund, Karin
Expert : Fahlberg, Håkan
Expert : Jaensson, Rolf
Expert : Lindberg, Christina, fr.o.m. 1993-11-16
Expert : Lindberg, Greger
Expert : Marén, Lars
Expert : Ohlin, Tomas
Expert : Rosén, Björn
Expert : Rüdel, Wolfgang
Expert : Schuer, Lars
Expert : Swahn, Per, fr.o.m. 1993-11-16
Expert : Wennberg, Bertil
Sekreterare : Bengtsson, Monica

Rapporter

Ds U 1985:12Kabelsändningarna och
videocensuren
Ds U 1987:2Försöksverksamhet med nordisk TV från
rymden, rättsliga frågor
SOU 1987:63Vidaresändning av satellitprogram i
kabelnät
SOU 1989:7Vidgad etableringsfrihet för nya
medier
SOU 1990:7Lagstiftning för reklam i svensk TV
SOU 1992:31Lagstiftning av satellitsändingar av
TV-program
SOU 1994:105Ny lagstiftning om Radio och TV
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 4 st. ) :

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman