Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Nina Rehnqvist-Ahlberg

Sök kontaktuppgifter till Nina Rehnqvist-Ahlberg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Nina Rehnqvist-Ahlberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Nina Rehnqvist-Ahlberg medverkat i ( 2 st. ):

Delegationen för samverkan inom den kliniska forskningen (N 2007:04) [ Avslutad 2009 ] [ Ordförande ]
Delegationen för samverkan inom den kliniska forskningen (N 2007:04)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-29
Direktiv för delegationen, se dir. 2006:74
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Nina Rehnqvist-Ahlberg, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Johan Assarsson, regiondirektör, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Richard Bergström, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Håkan Billig, professor, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Marie Beckman Suurküla, sjukhusdirektör, fr.o.m. 2008-02-06 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Anders Ekblom, vice president, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Bodil Ericsson, teknologie doktor, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2007-07-15
Ledamot : Olle Larkö, professor, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Carola Lemne, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Katarina Nordqvist, enhetschef, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Christer Group Manager Clinical Research Söderström, fr.o.m. 2008-02-06 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Harriet Wallberg-Henriksson, rektor, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Anders Wieslander, forskningsdirektör, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2008-02-05
Ledamot : Sabina Wikgren Orstam, sektionschef, fr.o.m. 2007-07-16 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Lars Wärngård, avdelningschef, fr.o.m. 2009-04-15 t.o.m. 2009-12-31
Huvudsekreterare : Sofia Norberg, fr.o.m. 2007-08-13 t.o.m. 2010-01-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2006:74 Delegation för samverkan inom den kliniska forskningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Psykansvarskommittén (Ju 1999:08) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Psykansvarskommittén (Ju 1999:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-05-20
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:39
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:3 Psykisk störning, brott och ansvar
Medverkande :
Ordförande : Sten Heckscher, rikspolischef, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Christel Anderberg, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Katrine Arvidsson, sjuksköterska /mp, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2000-10-08
Ledamot : Lena Isaksson, advokat /fp, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Göran Norlander, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Catherine Persson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Claes Stockhaus, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Per Svensson, kommunalråd /s, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Helen Uliczka, biolog /mp, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Gunnel Wallin, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Ingemar Vänerlöv, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Helena Zakariasen, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunniga : Per Ole Träskman, professor, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunniga : Dag Victor, justitieråd, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Henrik Belfrage, adjungerad professor, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Agneta Bäcklund, ämnesråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2001-02-25
Expert : Gunnar Engström, chefsrådgivare, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Anders Forsman, adjungerad professor, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Frances Hagelbäck Hansson, verksamhetschef, fr.o.m. 1999-10-15 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Lars Hedengran, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-03-14 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Gunnar Holmberg, överdirektör, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Annalena Holmgren, socialkonsulent, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Agneta Isborn Lind, chefsåklagare, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Charlotte Lenman, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2000-03-13
Expert : Claes Lindgren, kansliråd, fr.o.m. 2001-03-29 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Anders Perklev, departementsråd, fr.o.m. 2001-02-12 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Anders Printz, jurist, fr.o.m. 1999-10-15 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Nina Rehnqvist-Ahlberg, överdirektör, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Stefan Reimer, rådman, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Per-Erik Rinsell, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-02-06
Sekreterare : Katarina Adolfson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-01-31
Sekreterare : Annalena Holmgren, socialkonsulent, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-11-30
Sekreterare : Stefan Reimer, rådman, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2002-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:3 Psykisk störning, brott och ansvar [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman