Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Delegationen för samverkan inom den kliniska forskningen (N 2007:04)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Delegationen för samverkan inom den kliniska forskningen (N 2007:04) [ Avslutad 2009 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 16 st. ♀ 8 ♂ 8 ) :

Nina Rehnqvist-Ahlberg  []  ( Ordförande )
Johan Assarsson  []  ( Ledamot )
Richard Bergström  []  ( Ledamot )
Marie Beckman Suurküla  []  ( Ledamot )
Bodil Ericsson  []  ( Ledamot )
Olle Larkö  []  ( Ledamot )
Carola Lemne  []  ( Ledamot )
Katarina Nordqvist  []  ( Ledamot )
Harriet Wallberg-Henriksson  []  ( Ledamot )
Anders Wieslander  []  ( Ledamot )
Sabina Wikgren Orstam  []  ( Ledamot )
Lars Wärngård  []  ( Ledamot )
Sofia Norberg  []  ( Huvudsekreterare )
Håkan Billing  []  ( Ledamot )
Anders Ekbom  []  ( Ledamot )
Christer Söderström  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Delegationen för samverkan inom den kliniska forskningen (N 2007:04)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-29
Direktiv för delegationen, se dir. 2006:74
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Nina Rehnqvist-Ahlberg, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Johan Assarsson, regiondirektör, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Richard Bergström, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Håkan Billig, professor, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Marie Beckman Suurküla, sjukhusdirektör, fr.o.m. 2008-02-06 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Anders Ekblom, vice president, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Bodil Ericsson, teknologie doktor, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2007-07-15
Ledamot : Olle Larkö, professor, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Carola Lemne, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Katarina Nordqvist, enhetschef, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Christer Group Manager Clinical Research Söderström, fr.o.m. 2008-02-06 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Harriet Wallberg-Henriksson, rektor, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Anders Wieslander, forskningsdirektör, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2008-02-05
Ledamot : Sabina Wikgren Orstam, sektionschef, fr.o.m. 2007-07-16 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Lars Wärngård, avdelningschef, fr.o.m. 2009-04-15 t.o.m. 2009-12-31
Huvudsekreterare : Sofia Norberg, fr.o.m. 2007-08-13 t.o.m. 2010-01-14

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman