Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om ökade förutsättningar för hållbara investeringsprojekt i framtidens hälso- och sjukvård (S 2019:03)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om ökade förutsättningar för hållbara investeringsprojekt i framtidens hälso- och sjukvård (S 2019:03) [ Pågående ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 19 st. ♀ 7 ♂ 12 ) :

Sofia Wallström  []  ( Särskild utredare )
Ulf Bengtsson  []  ( Expert )
Helena Cantú  []  ( Expert )
Martin Engström  []  ( Expert )
Carl Hogstedt  []  ( Expert )
Nils Janlöv  []  ( Expert )
Jesper Meijling  []  ( Expert )
Mef Nilbert  []  ( Expert )
Lars-Åke Rudin  []  ( Expert )
Hans Sandqvist  []  ( Expert )
Annika Wallenskog  []  ( Expert )
Jessika Yin  []  ( Expert )
Per-Henrik Zingmark  []  ( Expert )
Fredrik Andersson  []  ( Sekreterare )
Tove Gemzell  []  ( Sekreterare )
Lars Karlander  []  ( Sekreterare )
Unni Mannerheim  []  ( Sekreterare )
Tim Holappa  []  ( Sekreterare )
Jesper Meiling  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om ökade förutsättningar för hållbara investeringsprojekt i framtidens hälso- och sjukvård (S 2019:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-10-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:69 och dir. 2020:116
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 31 augusti 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Sofia Wallström, generaldirektör, fr.o.m. 2019-11-18
Expert : Ulf Bengtsson, direktör, fr.o.m. 2020-05-14
Expert : Helena Cantú, kansliråd, fr.o.m. 2020-05-14 t.o.m. 2020-11-04
Expert : Martin Engström, direktör, fr.o.m. 2020-11-12
Expert : Carl Hogstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-11-05
Expert : Nils Janlöv, projektdirektör, fr.o.m. 2020-05-15
Expert : Jesper Meijling, arkitekt och forskare, fr.o.m. 2020-05-14
Expert : Mef Nilbert, läkare och professor, fr.o.m. 2020-05-14
Expert : Lars-Åke Rudin, ekonomidirektör, fr.o.m. 2020-11-12
Expert : Hans Sandqvist, fastighetsstrateg, fr.o.m. 2020-11-12
Expert : Annika Wallenskog, chefsekonom, fr.o.m. 2020-05-14
Expert : Jessika Yin, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-14
Expert : Per-Henrik Zingmark, bitr. enhetschef, fr.o.m. 2020-04-15
Sekreterare : Fredrik Andersson, avdelningschef, fr.o.m. 2019-12-03
Sekreterare : Tove Gemzell, utvecklingsstrateg, fr.o.m. 2020-03-09 t.o.m. 2020-06-30
Sekreterare : Tim Holappa, jurist, fr.o.m. 2021-04-01
Sekreterare : Lars Karlander, juris doktor, fr.o.m. 2020-07-01 t.o.m. 2021-01-15
Sekreterare : Unni Mannerheim, forskningsledare, fr.o.m. 2020-03-12 t.o.m. 2021-01-14
Sekreterare : Jesper Meiling, forskare, fr.o.m. 2021-06-14 t.o.m. 2021-06-27

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman