Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Niclas Johannisson

Sök kontaktuppgifter till Niclas Johannisson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Niclas Johannisson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Niclas Johannisson medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om översyn av Ekobrottsmyndigheten (Ju 2005:08) [ Avslutad 2007 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om översyn av Ekobrottsmyndigheten (Ju 2005:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-09-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:92
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 347, 401 25 GÖTEBORG,tel. 031-10 50 39 (Johannisson)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:8 Nya förutsättningar för ekobrottsbekämpning
Medverkande :
Särskild utredare : Barbro Thorblad, lagman, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Ulf Arvidsson, planeringsdirektör, fr.o.m. 2005-10-01 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Henrik Jönsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-10-01 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Bertil Metzger, administrativ direktör, fr.o.m. 2005-10-01 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Peter Nilsson, polisöverintendent, fr.o.m. 2005-10-01 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Anne Rapp, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-10-01 t.o.m. 2007-01-31
Sekreterare : Niclas Johannisson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2005-10-01 t.o.m. 2007-02-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:8 Nya förutsättningar för ekobrottsbekämpning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Regelutredningen (N 2004:02) [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
Regelutredningen (N 2004:02)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-12-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:151 och dir. 2004:134
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:4 Liberalisering, regler och marknader
Medverkande :
Särskild utredare : Dan Andersson, fr.o.m. 2004-01-19 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Eva Agevik, departementsråd, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Yvonne Fredriksson, departementsråd, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : John Hassler, professor, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Lars Ingelstam, professor, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Arne Kaijser, professor, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Sture Öberg, generaldirektör, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Nina Andersson, sekreterare, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2004-06-30
Expert : Pia Bergdahl, organisationsdirektör, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Catharina Joelsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Erik Murray, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Eva Mörk, docent, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Christina Ragsten Pettersson, departementsråd, fr.o.m. 2004-05-11 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Sara Tägtström, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2004-11-23
Huvudsekreterare : Mats Johansson, fr.o.m. 2004-02-04 t.o.m. 2005-01-31
Sekreterare : Nina Andersson, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2004-12-16
Sekreterare : Inger Johannisson, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2004-10-31
Sekreterare : Nicklas Johannisson, fr.o.m. 2004-09-23 t.o.m. 2005-01-17
Sekreterare : Albin Kainelainen, fr.o.m. 2004-02-05 t.o.m. 2005-01-21
Sekreterare : Sara Tägtström, fr.o.m. 2004-03-22 t.o.m. 2004-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:4 Liberalisering, regler och marknader [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kulturbebyggelseutredningen (Ku 2002:04) [ Avslutad 2004 ] [ Sekreterare ]
Kulturbebyggelseutredningen (Ku 2002:04)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-06-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:96 och dir. 2003:16
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:81 De norrländska kyrkstäderna - delbetänkande
SOU 2004:94 K-märkt, Förslag till förbättrat skydd för Kulturhistoriskt värdefull bebyggelse - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Schäder, regeringsråd, fr.o.m. 2002-12-04 t.o.m. 2004-09-22
Expert : Ulrika Berg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2004-09-22
Expert : Eva Björkman, länsantikvarie, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2004-09-22
Expert : Anna-Gretha Eriksson, handläggare, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2004-09-22
Expert : Margaretha Gistorp, kansliråd, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2004-09-22
Expert : Sven Göthe, avdelningschef, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2004-09-22
Expert : Gunnar Hedborg, länsråd, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2004-09-22
Expert : Sophia Laurin, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2004-09-22
Expert : Kerstin Lundberg, sekreterare, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2004-09-22
Expert : Göran Oldén, expert, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2004-09-22
Expert : Torbjörn Malm, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2004-09-22
Expert : Hans Mildenberger, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2004-09-22
Expert : Tom Teljer, expert, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2004-09-22
Expert : Ulla Verkell, skattejurist, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2004-09-22
Sekreterare : Niclas Johannisson, fr.o.m. 2003-01-15 t.o.m. 2004-09-22
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman