Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Monica Felding

Sök kontaktuppgifter till Monica Felding på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Monica Felding

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Monica Felding medverkat i ( 6 st. ):

2014 års vårdnadsutredning (Ju 2014:14) [ Avslutad 2017 ] [ Särskild utredare ]
2014 års vårdnadsutredning (Ju 2014:14)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-06-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:84 och 2016:13
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:6 Se barnet!
Medverkande :
Särskild utredare : Monica Felding, chefsrådman, fr.o.m. 2014-06-12 t.o.m. 2017-02-08
Sakkunnig : Linnéa Brossner, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-08-01 t.o.m. 2016-05-08
Sakkunnig : Anna-Karin Larsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-05-09 t.o.m. 2017-02-08
Sakkunnig : Jessica Löfvenholm, kansliråd, fr.o.m. 2014-08-01 t.o.m. 2017-02-08
Expert : Joakim Blom, familjerättssekreterare, fr.o.m. 2014-08-01 t.o.m. 2017-02-08
Expert : Gunilla Cederström, utredare, fr.o.m. 2014-08-01 t.o.m. 2016-09-18
Expert : Anna Karin Hildingson Boqvist, barnombudsman, fr.o.m. 2015-04-29 t.o.m. 2017-02-08
Expert : Anna Hjort Ööpik, enhetschef och bitr. chefsjurist, fr.o.m. 2014-08-01 t.o.m. 2017-02-08
Expert : Jenny Klefbom, leg.psykolog, fr.o.m. 2015-04-29 t.o.m. 2017-02-08
Expert : Ylva Myhrberg, rådman, fr.o.m. 2014-08-01 t.o.m. 2017-02-08
Expert : Fredric Renström, advokat, fr.o.m. 2014-08-01 t.o.m. 2017-02-08
Expert : Kerstin Sahlgren, utredare, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-02-08
Expert : Anna Singer, professor, fr.o.m. 2014-08-01 t.o.m. 2017-02-08
Ledamot : Monica Ekström, f.d. landstingsråd, fr.o.m. 2015-06-01 t.o.m. 2017-02-08
Ledamot : Mikael Eskilandersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-06-01 t.o.m. 2017-02-08
Ledamot : Thomas Finnborg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-06-01 t.o.m. 2017-02-08
Ledamot : Ola Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-06-01 t.o.m. 2017-02-08
Ledamot : Hillevi Larsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-06-01 t.o.m. 2017-02-08
Ledamot : Marie Litholm, kommunpolitiker, fr.o.m. 2015-06-01 t.o.m. 2017-02-08
Ledamot : Bosse Parbring, kommunpolitiker, fr.o.m. 2015-06-01 t.o.m. 2017-02-08
Ledamot : Christina Örnebjär, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-06-01 t.o.m. 2017-02-08
Sekreterare : Petter Anefur, hovrättsassessor, fr.o.m. 2014-10-06 t.o.m. 2016-03-31
Sekreterare : Camilla Gensmann, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2016-12-18
Sekreterare : Anna Graninger, hovrättsassessor, fr.o.m. 2014-08-01 t.o.m. 2014-12-07
Sekreterare : Karoline Magnusson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2015-10-22 t.o.m. 2017-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:6 Se barnet! [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om vissa civilrättsliga förvaltningsärenden (Ju 2011:15) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Utredningen om vissa civilrättsliga förvaltningsärenden (Ju 2011:15)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-12-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:110
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:4 Tillstånd och medling
Medverkande :
Särskild utredare : Lennart Svensäter, hovrättspresident, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-02-28
Sakkunnig : Elisabeth Bill, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-30 t.o.m. 2013-02-08
Sakkunnig : Henrik Matz, kansliråd, fr.o.m. 2012-01-30 t.o.m. 2013-02-08
Sakkunnig : Anneli Skoglund, ämnesråd, fr.o.m. 2012-01-30 t.o.m. 2013-02-08
Expert : Peter Adamsson, advokat, fr.o.m. 2012-01-30 t.o.m. 2013-02-08
Expert : Monica Felding, chefsrådman, fr.o.m. 2012-01-30 t.o.m. 2013-02-08
Expert : Caroline Fellbom Franke, jurist, fr.o.m. 2012-01-30 t.o.m. 2013-02-08
Expert : Lars Grönquist, chefsjurist, fr.o.m. 2012-01-30 t.o.m. 2013-02-08
Expert : Susin Lindblom, förbundsdirektör, fr.o.m. 2012-01-30 t.o.m. 2013-02-08
Expert : Per Jonas Nordell, professor, jur.dr., fr.o.m. 2012-01-30 t.o.m. 2013-02-08
Expert : Per Nordström, chefsjurist, fr.o.m. 2012-01-30 t.o.m. 2013-02-08
Expert : Jerker Rydén, verksjurist, fr.o.m. 2012-01-30 t.o.m. 2013-02-08
Expert : Anne Stigell, informationschef, fr.o.m. 2012-01-30 t.o.m. 2013-02-08
Expert : Mathias Sylwan, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-01-30 t.o.m. 2013-02-08
Expert : Efwa Westre Stövander, chefsjurist, fr.o.m. 2012-01-30 t.o.m. 2013-02-08
Expert : Erica Wänelöf, förlagsjurist, fr.o.m. 2012-01-30 t.o.m. 2013-02-08
Expert : Thorbjörn Öström, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-01-30 t.o.m. 2013-02-08
Sekreterare : Peter Krikström, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:110 Vissa civilrättsliga förvaltningsärenden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:4 Tillstånd och medling [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om uppehållstillstånd vid adoption (UD 1999:01) [ Avslutad 2000 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om uppehållstillstånd vid adoption (UD 1999:01)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-10-07
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:67
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Ulla Fredriksson, f.d. överdirektör, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-04-30
Expert : Ulrika Beergrehn, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-04-30
Expert : Peter Enander, ordförande, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-04-30
Expert : Ingela Fridström, kansliråd, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-04-30
Expert : Birgitta Holmgren, chefsjurist, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-04-30
Expert : Rigmor Långström, expert, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-04-30
Expert : Lars-Bertil Svensson, byrådirektör, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-04-30
Sekreterare : Monica Felding, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2000-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:67 Uppehållstillstånd vid adoption

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:32 Uppehållstillstånd för adopterade [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Offentlighets- och sekretesskommittén (Ju 1999:06) [ Avslutad 2004 ] [ Sekreterare ]
Offentlighets- och sekretesskommittén (Ju 1999:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-04-16
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:32, dir. 2003:24 och dir. 2003:163
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:3 Offentlighetsprincipen och den nya tekniken - delbetänkande
SOU 2002:97 Ordning och reda bland allmänna handlingar
SOU 2003:99 Ny sekretesslag
SOU 2004:75 Insyn och sekretess - i statliga företag - i internationellt samarbete
Medverkande :
Ordförande : Per Kjellsson, lagman, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Monica Green, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Kenth Högström, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Birgitta Kruse, journalist, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 1999-10-05
Ledamot : Britt-Marie Lindkvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Monica Lindow, sektionschef, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Inger Lundgren, kanslichef, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Ann Lång, jur.kand., fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Svante Nycander, f.d. chefsredaktör, fil.hed.dr., fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Inger René, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Per-Olof Svensson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Stefan Tornberg, oppositionsråd, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Peder Bjursten, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-04-23 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Malin Bonthron, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Maria Eka, kansliråd, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-04-22
Expert : Tom Ekelund, advokat, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Monica Felding, rådman, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Anna Flodin, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Berndt Fredriksson, departementsråd, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Claes Gränström, överarkivarie, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Margareta Gårdmark Nylén, ämnesråd, fr.o.m. 2001-11-12 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Sigurd Heuman, lagman, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-09-14
Expert : Katrin Hollunger Wågnert, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-03-20 t.o.m. 2001-04-30
Expert : Per Hultengård, jurist, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Aimée Jillger, verksjurist, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Lena Klintefall Råssjö, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2001-11-11
Expert : Eva Lenberg, kansliråd, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Peder Liljeqvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Alf Lindberg, journalist, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Leif Lindgren, chefsjurist, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Ulla Lönnqvist Endre, jurist, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Stina Malmberg, språkexpert, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Cecilia Mauritzon, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Mats Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-15 t.o.m. 2004-02-03
Expert : Klas Reinholdsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2000-03-19
Expert : Irene Reuterfors-Mattsson, förbundsjurist, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Peter Seipel, professor, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2003-09-28
Expert : Hans Sundström, chefsjurist, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Ulrika Ternby, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2004-02-04 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Kristina Widgren, chefsjurist, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2004-08-31
Sekreterare : Monica Felding, rådman, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Fredrik Forssman, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-12-08 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Ulrika Geijer, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-01-16 t.o.m. 2004-07-31
Sekreterare : Peder Liljeqvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2004-09-30
Sekreterare : Cecilia Mauritzon, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-01-28
Sekreterare : Elisabet Reimers, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-08-16 t.o.m. 2001-01-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Samboendekommittén (Ju 1997:07) [ Avslutad 1999 ] [ Sekreterare ]
Samboendekommittén (Ju 1997:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-06-05
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:75.
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Västergatan 47, Box 187, 201 21 MALMÖ, tel. växel 040-35 57 00, direktval 040-35 58 72
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:104 Nya samboregler
Medverkande :
Ordförande : Karin Lindell, ordförande och chef för Allmänna reklamationsnämnden, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Rune Berglund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Sven Bergström, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Chris Heister, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Ann-Marie Johansson-Sahlin, socionom, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Christin Nilsson, förbundssekreterare, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Catherine Persson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Yvonne Ruwaida, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Inger Segelström, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Ola Ström, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1998-06-11
Ledamot : Ingvar Svensson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Erik Wassén, jur.kand., fr.o.m. 1998-06-12 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Anders Ygeman, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Sakkunnig : Anne Mellqvist, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Sakkunnig : Inger Philipson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Örjan Teleman, advokat, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Hans Ytterberg, ombudsman mot diskriminering på grund av sexuell läggning, fr.o.m. 1999-03-26 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Ingrid Åkerman, byrådirektör, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Sekreterare : Monica Felding, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1999-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:75 Utvärdering av sambolagen, m.m.

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:104 Nya samboregler [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (A 1996:01) om möjligheterna att i s.k. anknytningsärenden använda belastningsuppgifter om i Sverige bosatta personer [ Avslutad 1997 ] [ Sekreterare ]
Utredningen (A 1996:01) om möjligheterna att i s.k. anknytningsärenden använda belastningsuppgifter om i Sverige bosatta personer
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för ändrats genom regeringsbeslut 1997-04-30. Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:152 Uppehållstillstånd på grund av anknytning. Direktivens tidsramar har ändrats genom regeringsbeslut 1997-04-30. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Marianne Eliason, regeringsråd, fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1997-11-20
Expert : Thomas Ericsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-04-29 t.o.m. 1997-11-20
Expert : Rigmor Långström, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-04-29 t.o.m. 1997-11-20
Expert : Christina Sandqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-04-29 t.o.m. 1997-11-20
Expert : Klara Selin, forskningsassistent, fr.o.m. 1996-04-29 t.o.m. 1997-11-20
Expert : Lars Svärd, polismästare, fr.o.m. 1996-10-02 t.o.m. 1997-11-20
Sekreterare : Monica Felding, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-05-02 t.o.m. 1997-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:152 Uppehållstillstånd på grund av anknytning [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman