: : :

Samboendekommittén (Ju 1997:07)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Samboendekommittén (Ju 1997:07) [ Avslutad 1999 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Dir. 1997:75
Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:104 Nya samboregler [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 19 st. ♀ 11 ♂ 8 ) :

Karin Lindell  []  ( Ordförande )
Rune Berglund  []  ( Ledamot )
Sven Bergström  []  ( Ledamot )
Chris Heister  []  ( Ledamot )
Ann-Marie Johansson-Sahlin  []  ( Ledamot )
Christin Nilsson  []  ( Ledamot )
Catherine Persson  []  ( Ledamot )
Yvonne Ruwaida  []  ( Ledamot )
Inger Segelström  []  ( Ledamot )
Ola Ström  []  ( Ledamot )
Ingvar Svensson  []  ( Ledamot )
Erik Wassén  []  ( Ledamot )
Anders Ygeman  []  ( Ledamot )
Anne Mellqvist  []  ( Sakkunnig )
Inger Philipson  []  ( Sakkunnig )
Örjan Teleman  []  ( Expert )
Hans Ytterberg  []  ( Expert )
Ingrid Åkerman  []  ( Expert )
Monica Felding  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Samboendekommittén (Ju 1997:07)


Beteckning : Ju 1997:07
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2000-03-06
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-06-05
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:75.
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Västergatan 47, Box 187, 201 21 MALMÖ, tel. växel 040-35 57 00, direktval 040-35 58 72
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Lindell, Karin, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Berglund, Rune, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Bergström, Sven, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Heister, Chris, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Johansson-Sahlin, Ann-Marie, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Nilsson, Christin, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Persson, Catherine, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Ruwaida, Yvonne, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Segelström, Inger, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Ström, Ola, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1998-06-11
Ledamot : Svensson, Ingvar, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Wassén, Erik, fr.o.m. 1998-06-12 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Ygeman, Anders, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Sakkunnig : Mellqvist, Anne, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Sakkunnig : Philipson, Inger, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Teleman, Örjan, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Ytterberg, Hans, fr.o.m. 1999-03-26 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Åkerman, Ingrid, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Sekreterare : Felding, Monica, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1999-10-31

Rapporter

SOU 1999:104Nya samboregler
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-07-24 av Sören Öman