Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Monica Daoson

Sök kontaktuppgifter till Monica Daoson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Monica Daoson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Monica Daoson medverkat i ( 4 st. ):

Klimaträttsutredningen (M 2019:05) [ Avslutad 2022 ] [ Huvudsekreterare ]
Klimaträttsutredningen (M 2019:05)
Departement : Miljödepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-12-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:101, dir. 2020:87 och dir. 2021:50
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 15 maj 2022.
Utredningen har avgett :
SOU 2021:21 En klimatanpassad miljöbalk för samtiden och framtiden
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Danielsson, landshövding, fr.o.m. 2019-12-19 t.o.m. 2022-05-14
Expert : Susanne Adlercreutz, utredningssekreterare, fr.o.m. 2021-05-03 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Jessica Andersson, ämnesråd, fr.o.m. 2020-09-15 t.o.m. 2021-06-29
Expert : Li Axrup, miljörättsjurist, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2021-08-15
Expert : Joel Björk-Werner, kansliråd, fr.o.m. 2022-02-23
Expert : Kerstin Blom Bokliden, miljöexpert, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Sebastian Carbonari, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-06-30 t.o.m. 2022-03-17
Expert : Sverker Carlsson Jagers, professor, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Jan Darpö, professor emeritus, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Karin Dunér, enhetschef, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Oskar Engblom, kraftsystemanalytikern, fr.o.m. 2021-09-01 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Simon Engelhardt, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-05-03 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Kristina Forsbacka, doktorand, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Jenny Forslund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-09-09
Expert : Lena Gipperth, professor, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Klaus Hammes, chefsekonom, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Annika Holmberg, kansliråd, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-02
Expert : Josia Hort, jurist, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Lina Håkansdotter, avdelningschef, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Viktoria Ingman, ämnesråd och gruppchef, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Karolina Isaksson, docent, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Magnus Jacobsson, enhetschef, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-02-22
Expert : Rikard Janson, chefsjurist, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Håkan Johansson, senior sakkunnig klimat, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Andreas Kannesten, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-15 t.o.m. 2022-05-02
Expert : Tomas Kåberger, professor, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Kajsa Lindström, kansliråd, fr.o.m. 2021-10-18
Expert : Marie Malmenius, utredare, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Sofie Mååg, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-10-18
Expert : Daniel Norstedt, avdelningschef, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Christina Olsen Lund, rådman och docent, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Martin Persson, docent, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Johan Pettersson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Jon Resmark, landskapsarkitekt, fr.o.m. 2022-02-23
Expert : Mattias Schriever-Abeln, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Erik Särnholm, verksamhetsledare, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Patrik Söderholm, professor, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Filip Vestling, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2020-10-14
Expert : Katarina Welin, ämnesråd, fr.o.m. 2021-09-10 t.o.m. 2022-02-13
Huvudsekreterare : Monica Daoson, rådman, fr.o.m. 2020-02-01 t.o.m. 2022-05-30
Sekreterare : Li Axrup, verksjurist, fr.o.m. 2021-08-16 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Li Axrup, verksjurist, fr.o.m. 2022-01-01 t.o.m. 2022-05-15
Sekreterare : Fredrik Holstein, utredare, fr.o.m. 2020-10-12 t.o.m. 2022-05-15
Sekreterare : David Mjureke, ämnesråd, fr.o.m. 2020-02-10 t.o.m. 2022-04-29
Sekreterare : Ina Müller Engelbrektson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-10 t.o.m. 2022-05-15
Sekreterare : Anders Roth, mobilitetsexpert, fr.o.m. 2021-09-01 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Anders Roth, mobilitetsexpert, fr.o.m. 2022-01-01 t.o.m. 2022-05-15
Sekreterare : Alexandra Venander, beredningsjurist, fr.o.m. 2021-04-12 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Alexandra Venander, beredningsjurist, fr.o.m. 2022-01-01 t.o.m. 2022-05-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:21 En klimatanpassad miljöbalk för samtiden och framtiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2022:21 Rätt för klimatet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Uppdrag att anpassa miljöprövningen för att främja en grön omställning (M 2018:A) [ Avslutad 2018 ]
Uppdrag att anpassa miljöprövningen för att främja en grön omställning (M 2018:A)
Departement : Miljödepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-01-24
Direktiv för uppdraget, se PM i M2018/00234/Me
Uppdraget beräknas vara slutfört 30 september 2018.
Medverkande :
Monica Daoson, rådman, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2018-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Klimatpolitiska vägvalsutredningen (M 2018:07) [ Avslutad 2020 ] [ Huvudsekreterare ]
Klimatpolitiska vägvalsutredningen (M 2018:07)
Departement : Miljödepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-07-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:70
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:4 Vägen till en klimatpositiv framtid
Medverkande :
Särskild utredare : Åsa-Britt Karlsson, generaldirektör, fr.o.m. 2018-07-18
Sakkunnig : Anna Segerstedt, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Annika Billstein Andersson, tekniskt råd, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Per Bodin, miljömålssamordnare, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2019-05-23
Expert : Christel Cederberg, bitr. professor, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Svante Claesson, projektledare, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Karin Comstedt Webb, hållbarhetschef, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Maria Dirke, expert klimatfrågor, jordbruk, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Karin Dunér, enhetschef, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Frida Edström, utredare, fr.o.m. 2019-05-29
Expert : Gustaf Egnell, forskare, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Lars Ekberg, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2019-05-23
Expert : Hillevi Eriksson, klimat- och bioenergispecialist, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Linda Flink, expert energi och klimat, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Moa Forstorp, handläggare, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Mathias Fridahl, bitr. lektor, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Susanne Gerland, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Jenny Gode, energiexpert, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Ola Hansén, senior rådgivare, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Emi Hijino, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Per Holm, klimatpolitikansvarig, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Annika Holmberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-05-24
Expert : Daniel Johansson, docent, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Gunnar Lindén, naturvårdsexpert, fr.o.m. 2019-09-09
Expert : Anders Lyngfelt, professor, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Michael Löfroth, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Julien Morel, klimatanalytiker, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2019-09-08
Expert : Hans Nilsgård, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Karolina Norbeck, kraftvärmeansvarig, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Björn Sjöberg, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2019-05-24
Expert : Helena Sjögren, miljödirektör, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Thomas Sundqvist, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Erik Särholm, energi- och klimatstrateg, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Svante Söderholm, senior rådgivare, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Ebba Tamm, produkt- och miljöexpert, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Björn Telenius, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-01
Expert : Karin Vestlund Ekerby, doktor skogsskötsel, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2019-09-08
Expert : Caroline Westblom, vik. klimatsakkunnig, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Anna Åberg, geolog och utredare, fr.o.m. 2018-10-15
Huvudsekreterare : Monica Daoson, rådman, fr.o.m. 2018-10-01
Sekreterare : Björn Boström, handläggare, fr.o.m. 2018-09-20 t.o.m. 2019-06-30
Sekreterare : Björn Boström, handläggare, fr.o.m. 2019-08-15 t.o.m. 2019-12-31
Sekreterare : Eva Karlson Jernbäcker, utredare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-11-15
Sekreterare : Eva Karlsson Jernbäcker, utredare, fr.o.m. 2019-11-18 t.o.m. 2020-01-31
Sekreterare : Mattias Lundblad, forskare, fr.o.m. 2018-11-15
Sekreterare : David Mjureke, ämnesråd, fr.o.m. 2018-09-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:4 Vägen till en klimatpositiv framtid [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Miljöbalkskommittén (M 1999:03) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Miljöbalkskommittén (M 1999:03)
Departement : Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-12-22
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:109, dir. 2001:25, dir. 2002:37 och dir. 2003:61
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:116 Uppföljning av miljöbalken. Vissa lagtekniska frågor
SOU 2002:50 Miljöbalken under utveckling. Ett principbetänkande
SOU 2002:107 Bestämmelser om miljökvalitet. Ramdirektivet för vatten
SOU 2003:124 En effektivare miljöprövning
SOU 2004:37 Miljöbalkens sanktionssystem och hänsynsregler
SOU 2004:38 Alternativ för miljöbalkens prövningsorganisation
SOU 2005:59 "Miljöbalken, miljökvalitetsnormer, miljöorganisationerna i miljöprocessen och avgifter"
Medverkande :
Ordförande : Ulf Bjällås, hovrättslagman, fr.o.m. 1999-12-22
Ledamot : Carina Adolfsson-Elgestam, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Catharina Elmsäter-Svärd, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-08-29 t.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Marithe Eriksson, miljö- och hälsoskyddsinspektör, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Eva Hallström, partistyrelseledamot, fr.o.m. 2002-11-18
Ledamot : Göte Jonsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2000-08-27
Ledamot : Lars Lindblad, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-12-01
Ledamot : Maggi Mikaelsson, landshövding, fr.o.m. 2000-05-02 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Stig Nilsson, kommunalråd, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2004-11-23
Ledamot : Sören Norrby, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Carina Ohlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Roy Resare, biokemist, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Birgitta Sellén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2002-11-25
Ledamot : Hans Stenberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Willy Söderdahl, fr.o.m. 2002-02-01
Ledamot : Roger Tiefensee, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-11-26
Ledamot : Maria Wetterstrand, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2002-11-17
Sakkunnig : Egon Abresparr, departementsråd, fr.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Kathrin Flossing, kammarrättslagman, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2003-04-30
Sakkunnig : Stefan Rubenson, chef Statens va-nämnd, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2002-04-01
Expert : Karolina Ardesjö-Lundén, miljöjurist, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Mårten Bengtsson, advokat, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Catharina Bergqvist Levin, bitr. riksåklagare, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Karin Björkman, kriminalinspektör, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Kerstin Cederlöf, direktör, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Monica Daoson, kansliråd, fr.o.m. 2002-10-15
Expert : Gunnar Edenman, kammarråd, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Ann-Sofie Eriksson, miljöingenjör, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Gustaf Eriksson, jurist, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Martin Eriksson, direktör, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2002-08-01
Expert : Tobias Eriksson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2002-10-15
Expert : Agneta Gardar, jurist, fr.o.m. 2001-02-13 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Anders Hedberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2004-10-17
Expert : Anders Holmgren, departementsråd, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Lars Holmgård, rådman, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Tore Jansson, f.d. miljöråd, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Stefan Johansson, ämnesråd, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-08-31
Expert : Ulrik Johansson, bolagsjurist, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Stefan Karlmark, bitr. chefsåklagare, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Anders Klahr, jurist, fr.o.m. 2002-08-02 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Kerstin Kvarnström, miljövårdsdirektör, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Anders Lindh, verkst. direktör, fr.o.m. 2001-05-10
Expert : Gabriel Michanek, professor, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Lars-Olof Mikaelsson, kansliråd, fr.o.m. 2001-09-15 t.o.m. 2002-05-12
Expert : Joakim Munter, rådman, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Åsa Nord, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2002-10-13
Expert : Håkan Nordling, lagman, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Elin Olaisson, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-18
Expert : Thomas Rahmn, f.d. miljöråd, fr.o.m. 2001-02-13 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Cecilia Renfors, departementsråd, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2002-02-28
Expert : Solveig Riberdahl, f.d. bitr. riksåklagare, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Björn Risinger, direktör, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Stefan Rubenson, chef Statens va-nämnd, fr.o.m. 2002-04-02
Expert : Magnus Sandström, förste länsjurist, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Rolf Strömberg, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Lars Wallinder, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Gia Wickbom, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2001-09-14
Expert : Henrik Wingfors, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2004-09-15
Sekreterare : Camilla Olsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2004-04-30
Sekreterare : Anders Lillienau, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-11-01
Sekreterare : Erik Nyström, fr.o.m. 2003-08-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Johan Svensson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2003-01-31
Sekreterare : Anna Tiberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-01
Huvudsekreterare : Anna-Lena Rosengardten, miljöråd, fr.o.m. 2000-03-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman