: : :

Medverkande i utredning : Mats Vangstad

Sök kontaktuppgifter till Mats Vangstad på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Mats Vangstad

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Mats Vangstad medverkat i ( 3 st. ):

Kommittén om samverkan angående information kring bruk av alkohol, dess risker och skadeverkningar mellan branschorganisationer, försäkringsbolag och berörda myndigheter, (OAS) (S 1997:02) [ Avslutad 2001 ] [ Ledamot ]

Kommittén om samverkan angående information kring bruk avalkohol, dess risker och skadeverkningar mellan branschorganisationer,försäkringsbolag och berörda myndigheter, (OAS) (S 1997:02)


Beteckning : S 1997:02
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2002-03-04
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-09-09
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:3.
Lokal :
Kommittén har upphört fr.o.m. den 1 april 2001. (Beslut den 25 april 2001).

Sammansättning


Ordförande : Persson Göransson, Ewa, fr.o.m. 1999-01-15
Ordförande : Westerberg, Ulf, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1999-01-14
Ledamot : Bergqvist, Agneta, fr.o.m. 1999-01-15
Ledamot : Bergqvist, Paul, fr.o.m. 1997-02-01
Ledamot : Beskow, Anders, fr.o.m. 1997-08-20
Ledamot : Dreber, Agneta, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1999-11-30
Ledamot : Fernlund, Carl-Gustav, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Hibell, Björn, fr.o.m. 1997-02-01
Ledamot : Jacobsson, Egon, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1998-01-27
Ledamot : Jansson, Kjell, fr.o.m. 1998-04-01
Ledamot : Feldt, Kjell-Olof, fr.o.m. 1998-01-28
Ledamot : Karm, Rein, fr.o.m. 1999-09-01
Ledamot : Knutsson, Gert, fr.o.m. 1998-03-01
Ledamot : Laurell, Hans, fr.o.m. 1997-02-01
Ledamot : Mattsson, Peter, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1999-08-31
Ledamot : Neuman, Gun, fr.o.m. 1997-02-01
Ledamot : Nyrén, Allan, fr.o.m. 1997-02-01
Ledamot : Romanus, Gabriel, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1999-08-31
Ledamot : Steen, Anitra, fr.o.m. 1999-09-01
Ledamot : Swartz, Bertil, fr.o.m. 1998-03-01
Ledamot : Svensson, Roland, fr.o.m. 1997-02-01
Ledamot : Tegnér, Christer, fr.o.m. 1997-08-20 t.o.m. 1998-01-27
Ledamot : Vangstad, Mats, fr.o.m. 1997-02-01
Ledamot : Ågren, Gunnar, fr.o.m. 1999-12-01
Ledamot : Åhmansson, Nils-Erik, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1999-02-28
Sekreterare : Danielsson, Johan, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Knutsson, Gert, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Lamming, Peter, fr.o.m. 1997-11-01 t.o.m. 2000-12-31
Sekreterare : Leifman, Håkan, fr.o.m. 1998-04-01
Sekreterare : Renström, Maria, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1998-12-31
Sekreterare : Wrede, Håkan, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 2001-03-31

Rapporter

SOU 1998:26Från hembränt till Mariakliniken – fakta om ungdomar och svartsprit
SOU 1998:154OAS, Oberoende AlkoholSamarbetet i framtiden
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

1993 års prostitutionsutredning (S 1993:03) [ Avslutad 1995 ] [ Sakkunnig ]

1993 års prostitutionsutredning (S 1993:03)


Beteckning : S 1993:03
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 1996-03-15
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1993:31.
Lokal :
0

Sammansättning


Törnell, Inga-Britt
Sakkunnig : Ernstsson, Eva
Sakkunnig : Götestam, Ragnar
Sakkunnig : Jonasson, Lennart
Sakkunnig : Knutsson, Gert
Sakkunnig : Vangstad, Mats
Expert : Ekström, Birgitta
Expert : Kellerman, Lennart
Expert : Leijonhufvud, Madeleine
Expert : Martens, Peter
Expert : Modig, Cecilia
Expert : Månsson, Sven-Axel
Expert : Pettersson, Elisabeth
Sekreterare : Orlov-Lempert, Lii

Rapporter

SOU 1995:15Könshandeln
SOU 1995:16Socialt arbete mot prostitutionen
i Sverige
SOU 1995:17Homosexuell prostitution
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1993:31 Utredning om prostitutionen i Sverige

Ungdomsbrottskommittén (Ju 1990:07) [ Avslutad 1993 ] [ Expert ]

Ungdomsbrottskommittén (Ju 1990:07)


Beteckning : Ju 1990:07
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 1994-05-05
Status : Avslutad 1993
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1990:53.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Västergatan 47, Box 187, 201 21 Malmö, tel. växel 040/35 58 55, direktval 040/35 58 46 (Lindelöf), 040/35 58 77 (Henriksson)
01234567

Sammansättning


Ordförande : Aspelin, Erland t.o.m. 1993-06-30
Ledamot : Agrell, Britt Louise t.o.m. 1993-06-30
Ledamot : Carlsson, Kent t.o.m. 1993-06-30
Ledamot : Hemmingsson, Ingrid t.o.m. 1993-06-30
Ledamot : Irhammar, Ing-Britt t.o.m. 1993-06-30
Ledamot : Lövdén, Lars-Erik t.o.m. 1993-06-30
Ledamot : Martinger, Jerry t.o.m. 1993-06-30
Ledamot : Rulander, Liisa t.o.m. 1993-06-30
Ledamot : Wegestål, Karin t.o.m. 1993-06-30
Sakkunnig : Johansson, Karl-Axel t.o.m. 1993-06-30
Expert : Ahlstrand, Hanna t.o.m. 1993-06-30
Expert : Borgeke, Martin t.o.m. 1993-06-30
Expert : Bryntesson, Lars t.o.m. 1993-06-30
Expert : Bygdell, Agneta t.o.m. 1993-06-30
Expert : Gynnå, Christina t.o.m. 1993-06-30
Expert : Holmqvist, Lena t.o.m. 1993-06-30
Expert : Olsson, Monika t.o.m. 1993-06-30
Expert : Sarnecki, Jerzy t.o.m. 1993-06-30
Expert : Sternbeck, Erik t.o.m. 1993-06-30
Expert : Vangstad, Mats t.o.m. 1993-06-30
Expert : Victor, Dag t.o.m. 1993-06-30
Sekreterare : Lindelöf, Agneta t.o.m. 1993-09-05
Henriksson, Lars t.o.m. 1993-06-30

Rapporter

SOU 1993:35Reaktion mot ungdomsbrott.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:35 Reaktion mot ungdomsbrott – Del A och B [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman