Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om översyn av lagen (1980:424) om åtgärder mot förorening från fartyg (N 2010:07)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om översyn av lagen (1980:424) om åtgärder mot förorening från fartyg (N 2010:07) [ Avslutad 2011 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 11 st. ♀ 6 ♂ 5 ) :

Johan Franson  []  ( Särskild utredare )
Monika Przedpelska Öström  []  ( Expert )
Liv Bernitz  []  ( Expert )
Johan Bergström Ring  []  ( Expert )
Natasa Boskovic  []  ( Expert )
Tommie Börjesson  []  ( Expert )
Mirja Högström  []  ( Expert )
Åsa Marklund Andersson  []  ( Expert )
Anna Petersson  []  ( Expert )
Martin Ratcovich  []  ( Expert )
Magnus Isgren  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om översyn av lagen (1980:424) om åtgärder mot förorening från fartyg (N 2010:07)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-07-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:73 och dir. 2011:75
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:82 Ny lag om åtgärder mot förorening från fartyg
Medverkande :
Särskild utredare : Johan Franson, fr.o.m. 2010-09-01 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Monika Przedpelska Öström, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-08-08 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Liv Bernitz, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-09-17 t.o.m. 2011-04-07
Expert : Johan Bergström Ring, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-09-17 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Natasa Boskovic, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-09-17 t.o.m. 2011-08-07
Expert : Tommie Börjesson, kansliråd, fr.o.m. 2010-09-17 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Mirja Högström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-04-08 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Åsa Marklund Andersson, kansliråd, fr.o.m. 2010-09-17 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Anna Petersson, chef, fr.o.m. 2010-09-17 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Martin Ratcovich, verksjurist, fr.o.m. 2010-09-17 t.o.m. 2011-12-07
Sekreterare : Magnus Isgren, fr.o.m. 2010-09-01 t.o.m. 2011-11-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman