Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Rådet för kommunala analyser och jämförelser (Fi 2002:07)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Rådet för kommunala analyser och jämförelser (Fi 2002:07) [ Avslutad 2005 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 30 st. ♀ 15 ♂ 15 ) :

Håkan Sörman  []  ( Ordförande )
Stefan Ackerby  []  ( Ledamot )
Erik Amnå  []  ( Ledamot )
Margareta Andersson  []  ( Ledamot )
Birgitta Andrén  []  ( Ledamot )
Heather Bergdahl  []  ( Ledamot )
Kristina Bertov  []  ( Ledamot )
Lars Danielson  []  ( Ledamot )
Anders Ekholm  []  ( Ledamot )
Lennart Hansson  []  ( Ledamot )
Olle Högberg  []  ( Ledamot )
Dan Johansson  []  ( Ledamot )
Lena Källström  []  ( Ledamot )
Karin Mossler  []  ( Ledamot )
Inger Nilsson  []  ( Ledamot )
Anna Stina Nordmark Nilsson  []  ( Ledamot )
Christina Sandström  []  ( Ledamot )
Sven Siverbo  []  ( Ledamot )
Camilla Thinsz Fjellström  []  ( Ledamot )
Ann Lundberg  []  ( Expert )
Tore Melin  []  ( Sekreterare )
Ingegerd Berggren  []  ( Sekreterare )
Marika Dagenbrink  []  ( Sekreterare )
Bo Gertsson  []  ( Sekreterare )
Anders Norrlid  []  ( Sekreterare )
Matz Dahlberg  []  ( Bitr. sekreterare )
Gunnar Ehrnborg  []  ( Bitr. sekreterare )
Eva Mörk  []  ( Bitr. sekreterare )
Ilija Batljan  []  ( Ledamot )
Helén Ängmo  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Rådet för kommunala analyser och jämförelser (Fi 2002:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-06-13
Direktiv för rådet, se dir. 2002:91 och dir. 2005:76
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:110 Jämförelsevis - Styrning och uppföljning med nyckeltal i kommuner och landsting
Medverkande :
Ordförande : Håkan Sörman, fr.o.m. 2002-06-27 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Stefan Ackerby, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Erik Amnå, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2003-02-09
Ledamot : Margareta Andersson, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2004-05-17
Ledamot : Birgitta Andrén, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2003-11-30
Ledamot : Ilja Batljan, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Heather Bergdahl, fr.o.m. 2004-05-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Kristina Bertov, fr.o.m. 2003-08-26 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Lars Danielson, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Anders Ekholm, fr.o.m. 2005-04-08 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Lennart Hansson, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Olle Högberg, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Dan Johansson, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Lena Källström, fr.o.m. 2003-05-30 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Karin Mossler, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Inger Nilsson, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Anna Stina Nordmark Nilsson, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2003-02-09
Ledamot : Christina Sandström, fr.o.m. 2004-12-01 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Sven Siverbo, fr.o.m. 2003-08-26 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Helen Ängmo, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Camilla Thinsz Fjellström, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2004-11-30
Expert : Ann Lundberg, fr.o.m. 2003-12-04 t.o.m. 2005-12-19
Kanslichef : Tore Melin, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2005-12-19
Sekreterare : Ingegerd Berggren, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-19
Sekreterare : Marika Dagenbrink, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2006-01-16
Sekreterare : Bo Gertsson, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Tore Melin, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Anders Norrlid, fr.o.m. 2005-08-18 t.o.m. 2005-12-19
Bitr. sekreterare : Matz Dahlberg, fr.o.m. 2003-06-02 t.o.m. 2003-06-22
Bitr. sekreterare : Gunnar Ehrnborg, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2005-11-30
Bitr. sekreterare : Eva Mörk, fr.o.m. 2003-06-02 t.o.m. 2003-06-22

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman