Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Marie Ericsson

Sök kontaktuppgifter till Marie Ericsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Marie Ericsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Marie Ericsson medverkat i ( 9 st. ):

Utredningen om demokratvillkoren i statlig bidragsgivning (Ku 2018:01) [ Avslutad 2019 ] [ Sekreterare ]
Demokrativillkorsutredning (Ku 2018:01)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-03-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:19
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 104, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 14 81 (Lindvall)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:35 Demokrativillkor för bidrag till civilsamhället Demokrativillkor för bidrag till civilsamhället - vägledning för handläggare
Medverkande :
Särskild utredare : Karin Almgren, justitieråd, fr.o.m. 2018-03-08 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Johan Axhamn, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2018-09-27
Expert : Karin Olsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-09-28 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Lenita Freidenvall, kansliråd, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Julia Grosse, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Staffan Johansson, professor, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Mikael Lindman, kansliråd, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Rosaline Marbinah, universitetslektor/docent, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Anders Nordh, handläggare, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Lotta Persson, avdelningschef, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Ludvig Sandberg, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Susanne Wallman Lundåsen, universitetslektor/docent, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Expert : Matilda Wärmark, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-05-02 t.o.m. 2019-06-20
Huvudsekreterare : Daniel Lindvall, fr.o.m. 2018-03-21 t.o.m. 2019-06-20
Sekreterare : Marie Ericson, fr.o.m. 2018-03-21 t.o.m. 2019-06-20
Sekreterare : Linda Ferry, fr.o.m. 2018-05-01 t.o.m. 2019-06-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2018:19 Demokrativillkoren i statlig bidragsgivning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:35 Demokrativillkor för bidrag till civilsamhället [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om delaktighet i EU (Ju 2014:20) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Utredningen om delaktighet i EU (Ju 2014:20)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-07-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:112
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:10 EU på hemmaplan
Medverkande :
Särskild utredare : Maria Strömvik, universitetslektor, fr.o.m. 2014-07-17 t.o.m. 2016-02-02
Expert : Katarina Areskoug Mascarenhas, chef för Europeiska kommissionen i Sverige, fr.o.m. 2015-09-29 t.o.m. 2016-02-02
Expert : Pernilla Baralt, t.f. chef Europeiska kommissionen i Sverige, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-09-28
Expert : Niklas Bergström, chef internationell samordning Svenskt näringsliv, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2016-02-02
Expert : Alexandra Brundin Urisman, jurist, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2016-02-02
Expert : Åsa Ehinger Berling, internationell sekreterare(Saco), fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2016-02-02
Expert : Marie Ericsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2016-02-02
Expert : Lena Gustavsson, kommunikatör, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2016-02-02
Expert : Rolf Gustavsson, journalist, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2016-02-02
Expert : Lotta Håkansson Harju, beredningsordförande, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2016-02-02
Expert : Håkan Jonsson, seniorkonsult, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2016-02-02
Expert : Ariane EU-politisk Rodert, sakkunnig, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2016-02-02
Expert : Olle Schmidt, f.d. led. av Europaparlamentet, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2016-02-02
Expert : Jesper Svarén, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2016-02-02
Ledamot : Raymond Svensson, ordförande (Civos), fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2016-02-02
Expert : Göran von Sydow, forskare, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2016-02-02
Sekreterare : Helena Onn, ämnesråd, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2016-02-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2014:112 Delaktighet i EU [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:10 EU på hemmaplan [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om utvärdering av det statliga stödet till folkbildningen (U 2011:09) [ Avslutad 2012 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om utvärdering av det statliga stödet till folkbildningen (U 2011:09)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-10-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:93
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:72 Folkbildningens samhällsvärden - En ny modell för statlig utvärdering
Medverkande :
Särskild utredare : Erik Amnå, professor, fr.o.m. 2011-11-01 t.o.m. 2012-10-31
Sakkunnig : Jeanna Andreen, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-12-01 t.o.m. 2010-10-30
Sakkunnig : Marie Ericsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-12-01 t.o.m. 2012-10-31
Sekreterare : Pia Brundin, revisionsledare, fr.o.m. 2011-12-01 t.o.m. 2012-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:93 Utvärdering av det statliga stödet till folkbildningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Veteranutredningen (Fö 2011:03) [ Avslutad 2014 ] [ Sakkunnig ]
Veteranutredningen (Fö 2011:03)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-12-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:103, dir. 2012:83 och dir. 2013:118
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:8 Den svenska veteranpolitiken - Statligt bidrag till frivilliga organisationer som stödjer veteransoldater och anhöriga
SOU 2014:27 Svensk veteranpolitik. Ett ansvar för hela samhället. + Bilagor
Medverkande :
Särskild utredare : Allan Widman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2014-05-07
Sakkunnig : Carl van Duin, militärsakkunnig, fr.o.m. 2012-03-08
Sakkunnig : Marie Ericsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-08
Sakkunnig : Eva Hjortendal Hellman, departementsråd, fr.o.m. 2012-03-08
Sakkunnig : Katja Wahlsten, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-08
Expert : Helena Brunner, handläggare, fr.o.m. 2012-03-08
Expert : John Fritsch, styrelseordförande, fr.o.m. 2012-03-08 t.o.m. 2013-05-15
Expert : Stefan Hallén, avdelningschef, fr.o.m. 2012-03-08
Expert : Tiina Heino, enhetschef, fr.o.m. 2013-05-16
Expert : Barbro Isaksson, vice ordförande, fr.o.m. 2012-03-08 t.o.m. 2013-05-15
Expert : Sven Malmer, rådgivare i personalfrågor, fr.o.m. 2013-10-09
Expert : Per-Olof Michel, leg. läkare psykiatri, docent, fr.o.m. 2013-10-09
Expert : Lars Nylén, generaldirektör, fr.o.m. 2012-10-08
Expert : Cecilia Persson, peronalstrateg, fr.o.m. 2013-05-16 t.o.m. 2013-10-08
Expert : Andreas Philipsson, direktor, fr.o.m. 2012-03-08 t.o.m. 2013-05-15
Expert : Kjell Rörström, säkerhetsskyddschef, fr.o.m. 2014-02-06
Expert : Bengt Sandström, generalsekreterare, fr.o.m. 2012-03-08 t.o.m. 2013-05-15
Expert : Stina Sjölin, enhetschef, fr.o.m. 2013-10-09
Expert : Anders Stach, överstelöjtnant, fr.o.m. 2012-10-08
Expert : Bo Wranker, förbundsordförande, fr.o.m. 2012-03-08
Sekreterare : Jens G. Pettersson, fr.o.m. 2012-04-02 t.o.m. 2014-05-20
Sekreterare : Thomas Wallander, jurist, fr.o.m. 2012-02-01 t.o.m. 2014-05-07
Biträdande sekreterare : Alexander Ruckemann, fr.o.m. 2013-06-17 t.o.m. 2013-08-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredning om vissa frågor rörande bidrag till ungdomsorganisationer m.m. (IJ 2008:02) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Utredning om vissa frågor rörande bidrag till ungdomsorganisationer m.m. (IJ 2008:02)
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-03-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:35 och dir. 2009:11
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:29 Fritid på egna villkor
Medverkande :
Särskild utredare : Ingela Håkansson, fr.o.m. 2008-02-01 t.o.m. 2009-04-19
Expert : Thomas Bull, docent, fr.o.m. 2008-06-24 t.o.m. 2009-03-31
Expert : Gudrun Dahlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2009-03-31
Expert : Marie Ericsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-21 t.o.m. 2009-03-31
Expert : Michael Haglund, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-21 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Katrin Hollunger Wågnert, ämnesråd, fr.o.m. 2008-05-21 t.o.m. 2009-03-31
Expert : Linda Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2008-05-21 t.o.m. 2009-03-31
Expert : Keneth Wising, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-21 t.o.m. 2009-03-31
Biträdande sekreterare : Frida Hansson, fr.o.m. 2009-01-15 t.o.m. 2009-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:29 Fritid på egna villkor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Delegationen för mångfald inom vård och omsorg (S 2006:02) [ Avslutad 2007 ] [ Sakkunnig ]
Delegationen för mångfald inom vård och omsorg (S 2006:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-04-12
Direktiv för delegationen, se dir. 2006:42
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:37 Vård med omsorg - möjligheter och hinder
Medverkande :
Ordförande : Inger Schörling, fr.o.m. 2006-04-12
Expert : Stig Almquist, utredare, fr.o.m. 2007-03-21
Expert : Cecilia Berglin, projektledare, fr.o.m. 2007-03-21
Expert : Anna Ingmanson, handläggare, fr.o.m. 2007-03-21
Expert : Lars Nyberg, direktör, fr.o.m. 2007-03-21
Expert : Per Arne Sundbom, konkurrensråd, fr.o.m. 2007-03-21
Sakkunnig : Anna Brooks, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-21
Sakkunnig : Ulica Dyrke, kansliråd, fr.o.m. 2007-03-21
Sakkunnig : Marie Ericsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-21
Sakkunnig : Kent Ivarsson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-03-21
Sakkunnig : Helena Linde, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-21
Sakkunnig : Åsa Schedin, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-21
Sekreterare : Ola Johansson, fr.o.m. 2006-07-01 t.o.m. 2007-06-17
Sekreterare : Bo Olsson, fr.o.m. 2006-08-12 t.o.m. 2007-06-17
Bitr. sekreterare : Alexander Lowejko, fr.o.m. 2006-11-01 t.o.m. 2006-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:37 Vård med omsorg – möjligheter och hinder [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om den statliga folkrörelsepolitiken i framtiden (Ju 2005:12) [ Avslutad 2007 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om den statliga folkrörelsepolitiken i framtiden(Ju 2005:12)
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-10-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:117 och dir. 2007:07
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:66 Rörelser i tiden
Medverkande :
Särskild utredare : Åsa-Britt Karlsson, statssekreterare, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Sakkunnig : Marie Ericsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Ledamot : Ulla Norberg, strategisk rådgivare, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Elisabet Aldenberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Malin Gawell, doktorand, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Lars Häll, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Anna-Karin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Hans Mattsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Petra Mårselius, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Lovisa Strömberg, kansliråd, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Mårten Svensson Risdal, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-02-28
Expert : Stina Törnell Sandberg, utredare, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Ants Viirman, enhetschef, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Hanna Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-01-31
Inger Björk, generalsekreterare, Forum Syd, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Magdalena Dahlborg, styrelseledamot, Sveriges Kristna Råd, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Torsten Friberg, förbundsdirektör, IOGT-NTO, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Ingemar Färm, ordförande, Handikappförbundens samarbetsorgan, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Anders Holmestig, kanslichef, Lantbrukarnas Riksförbund, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Alaa Idris, styrelseledamot, Landsrådet för Sveriges Ungdomsorganisationer, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Lena Jarlöv, styrelseledamot, Svenska Naturskyddsföreningen, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Gerd Jonsson, styrelseledamot, Folkrörelserådet Hela Sverige ska leva, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Birgitta Ljung, vice ordförande, Riksidrottsförbundet, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Milinko Mijatovic, generalsekreterare, Samarbetsorgan för etniska organisationer i Sverige, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Göran Pettersson, generalsekreterare, Forum för Frivilligt Socialt Arbete, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Mostafa Setkic, förbundssekreterare, Sveriges Muslimska Råd, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Raymond Svensson, styrelseledamot, Folkbildningsförbundet, t.o.m. 2007-09-30
Sekreterare : Berndt Lindholm, kansliråd, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-10-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:66 Rörelser i tiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om statligt stöd till kvinnors organisering (Ju 2003:05) [ Avslutad 2004 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om statligt stöd till kvinnors organisering (Ju 2003:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-05-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:56
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:59 Kvinnors organisering
Medverkande :
Särskild utredare : Lena Josefsson, konsult, fr.o.m. 2003-05-08 t.o.m. 2004-06-30
Sakkunnig : Maud Eduards, professor, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-06-30
Sakkunnig : Klara Grundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-01-31
Sakkunnig : Marianne Laxén, departementsråd, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-06-30
Sakkunnig : Charlotta Wickman, ämnesråd, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2004-06-30
Expert : Mona Hallström-Hjort, samordnare/integrationsutvecklare, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-06-30
Expert : Diana Mulanari, universitetslektor, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-06-30
Expert : Henrik Nordvall, doktorand, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-06-30
Expert : Leif Näfver, direktör, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-06-30
Expert : Lars Svedberg, professor, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-06-30
Expert : Filip Wijkström, docent, ekonomie doktor, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-06-30
Sekreterare : Marie Ericsson, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-07-31
Sekreterare : Berndt Lindholm, kansliråd, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2004-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:59 Kvinnors organisering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om Bidrag till kvinnoorganisationer (Ku 1999:04) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Utredningen om Bidrag till kvinnoorganisationer (Ku 1999:04)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-03-25
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:29
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:18 Statligt stöd till kvinnoorganisationer och jämställdhetsarbete - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Inger Schörling, fr.o.m. 1999-05-15 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunniga : Håkan Danielsson, utbildningschef, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunniga : Ingemar Gens, jämställdhetsexpert, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunniga : Katarina Grut, utvecklingsledare, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunniga : Anita Göransson, professor, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunniga : Iréne Pierazzi, kanslisekreterare, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunniga : Katarina Schmidt, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunniga : Paulo Silva, studerande, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-03-31
Expert : Maria Eka, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-03-31
Expert : Marie Ericsson, projektledare, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-03-31
Sekreterare : Annika Åkerblom, fr.o.m. 1999-08-09 t.o.m. 2000-04-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:29 Bidrag till kvinnoorganisationer

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:18 Statligt stöd till kvinnoorganisationer och jämställdhetsarbete [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman