Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Delegationen för mångfald inom vård och omsorg (S 2006:02)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Delegationen för mångfald inom vård och omsorg (S 2006:02) [ Avslutad 2007 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 15 st. ♀ 8 ♂ 7 ) :

Inger Schörling  []  ( Ordförande )
Stig Almquist  []  ( Expert )
Cecilia Berglin  []  ( Expert )
Anna Ingmanson  []  ( Expert )
Lars Nyberg  []  ( Expert )
Anna Brooks  []  ( Sakkunnig )
Marie Ericsson  []  ( Sakkunnig )
Kent Ivarsson  []  ( Sakkunnig )
Helena Linde  []  ( Sakkunnig )
Åsa Schedin  []  ( Sakkunnig )
Ola Johansson  []  ( Sekreterare )
Bo Olsson  []  ( Sekreterare )
Alexander Lowejko  []  ( Bitr. sekreterare )
Per-Arne Sundbom  []  ( Expert )
Ulrica Dyrke  []  ( Sakkunnig )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Delegationen för mångfald inom vård och omsorg (S 2006:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-04-12
Direktiv för delegationen, se dir. 2006:42
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:37 Vård med omsorg - möjligheter och hinder
Medverkande :
Ordförande : Inger Schörling, fr.o.m. 2006-04-12
Expert : Stig Almquist, utredare, fr.o.m. 2007-03-21
Expert : Cecilia Berglin, projektledare, fr.o.m. 2007-03-21
Expert : Anna Ingmanson, handläggare, fr.o.m. 2007-03-21
Expert : Lars Nyberg, direktör, fr.o.m. 2007-03-21
Expert : Per Arne Sundbom, konkurrensråd, fr.o.m. 2007-03-21
Sakkunnig : Anna Brooks, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-21
Sakkunnig : Ulica Dyrke, kansliråd, fr.o.m. 2007-03-21
Sakkunnig : Marie Ericsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-21
Sakkunnig : Kent Ivarsson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-03-21
Sakkunnig : Helena Linde, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-21
Sakkunnig : Åsa Schedin, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-21
Sekreterare : Ola Johansson, fr.o.m. 2006-07-01 t.o.m. 2007-06-17
Sekreterare : Bo Olsson, fr.o.m. 2006-08-12 t.o.m. 2007-06-17
Bitr. sekreterare : Alexander Lowejko, fr.o.m. 2006-11-01 t.o.m. 2006-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman