Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Maria Wassén

Sök kontaktuppgifter till Maria Wassén på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Maria Wassén

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Maria Wassén medverkat i ( 4 st. ):

PBL-överklagandeutredningen (S 2013:09) [ Avslutad 2014 ] [ Expert ]
PBL-överklagandeutredningen (S 2013:09)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-05-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:53
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:14 Effektiv och rättssäker PBL-överprövning
Medverkande :
Särskild utredare : Susanne Bagge, rådman, fr.o.m. 2013-06-01 t.o.m. 2014-03-15
Sakkunnig : Ivar Frostenson, kansliråd, fr.o.m. 2013-06-25
Sakkunnig : Mats Kryhl, kansliråd, fr.o.m. 2013-06-25
Sakkunnig : Magnus Moreau, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-06-25
Sakkunnig : Roger Pettersson, ämnesråd, fr.o.m. 2013-06-25
Sakkunnig : Susanna Pålsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-06-25
Expert : Linda Billung, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-06-25
Expert : Anders Enroth, rådman, fr.o.m. 2014-06-25
Expert : Ulrica Lidfors, jurist, fr.o.m. 2013-06-25
Expert : Germund Persson, direktör, fr.o.m. 2013-06-25
Expert : Liselotte Rågmark, hovrättsråd, fr.o.m. 2013-06-25
Expert : Dan Töllborn, strateg, fr.o.m. 2013-06-25
Expert : Maria Wassén, rättschef, fr.o.m. 2013-06-25
Sekreterare : Emma Millberg, kammarrättsfiskal, fr.o.m. 2013-08-05 t.o.m. 2014-03-15
Sekreterare : Sven Ångquist, fr.o.m. 2013-08-15 t.o.m. 2014-03-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:14 Effektiv och rättssäker PBL-prövning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
2008 års Kameraövervakningsutredning (Ju 2008:04) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
2008 års Kameraövervakningsutredning (Ju 2008:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-02-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:22
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:87 En ny kameraövervakningslag
Medverkande :
Särskild utredare : Margareta Åberg, kammarrättspresident, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-11-30
Expert : John Ahlberk, kansliråd, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-11-04
Expert : Madeleine Blixt, utredare, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-11-04
Expert : Erik Janzon, teamledare, fr.o.m. 2009-07-01 t.o.m. 2009-11-04
Expert : Hans-Olof Lindblom, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2008-08-15
Expert : Leif Lindgren, chefsjurist, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Gun Löfgren Cederberg, byråchef, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-11-04
Expert : Per Svartz, polismästare, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-11-04
Expert : Mathias Säfsten, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2009-03-05
Expert : David Törngren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-03-06 t.o.m. 2009-11-04
Expert : Maria Wassén, rättschef, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-11-04
Sekreterare : Åse Sundström, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-11-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:22 Översyn av lagen om allmän kameraövervakning m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:87 En ny kameraövervakningslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Äktenskaps- och partnerskapsutredningen (Ju 2005:03) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Äktenskaps- och partnerskapsutredningen (Ju 2005:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-01-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:6 och dir. 2006:9
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:17 Äktenskap för par med samma kön. Vigselfrågor
Medverkande :
Särskild utredare : Hans Regner, f.d. justitiekansler, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2007-03-31
Sakkunnig : Anne Kuttenkeuler, kansliråd, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-31
Sakkunnig : Kerstin Östmark, kansliråd, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Maarit Jänterä-Jareborg, professor, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Maria Wassén, chefsjurist, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Eva Årbrandt Johansson, advokatfiskal, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-31
Yvonne Andersson, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Martin Andreasson, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Mikael Björk Blomqvist, förbundsordförande /mp, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Marianne Carlström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Bertil Kjellberg, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Johan Linander, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Johan Löfstrand, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Tasso Stafilidis, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Marianne Andréas, pastor, Frikyrkosamrådet, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Misha Jaksic, kyrkoherde, Ortodoxa och Österländska kyrkors ekumeniska Råd, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2005-09-19
Per Evangeliska Frikyrkan Karlsson, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Maria Lundqvist Norling, rättschef, Svenska kyrkan, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Lena Posner-Körösi, ordförande, Judiska Centralrådet, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Per Samuelsson, professor, Katolska kyrkan, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2007-03-21
Jorge de Salas, biskopsvikarie, Katolska kyrkan, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2005-08-31
Per-Magnus Selinder, pastor, Svenska Missionskyrkan, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Othman Tawalbeh, islamolog, islamiska Samarbetsrådet, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Süleyman Wannes, bitr. biskop, Ortodoxa och Österländska kyrkors ekumeniska Råd, fr.o.m. 2005-09-20 t.o.m. 2007-03-21
Sekreterare : Katarina Persson, rådman, fr.o.m. 2005-04-01 t.o.m. 2007-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:17 Äktenskap för par med samma kön – Vigselfrågor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Länsstyrelseutredningen (Fi 2002:12) [ Avslutad 2004 ]
Länsstyrelseutredningen (Fi 2002:12)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-08-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:114
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:14 Det ofullständiga pusslet. Behovet av att utveckla den ekonomiska styrningen och samordningen när det gäller länsstyrelserna
Medverkande :
Särskild utredare : Lena Jönsson, fr.o.m. 2002-12-12 t.o.m. 2004-02-17
Expert : Susanne Jansson, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Expert : Leif Lundberg, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Anders Ahlqvist, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Jan Olof Andersson, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Lenny Andersson, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Bengt Arwidsson, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Per Brandtell, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Ingrid Dahlberg, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Catharina Ekelund, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Håkan Eriksson, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Ola Göransson, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2003-09-22
Anna Halvarsson, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Bo Hansson, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Elisabet Hellmo, fr.o.m. 2003-08-11 t.o.m. 2004-02-17
Lars Hemmendorff, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Bo Holmberg, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Christina Huhtasaari, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Bo Jonsson, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Charlotta Kabo Stenberg, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Sven Lindgren, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Gunilla Malmborg, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Claes Nohlberg, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Hans Petersson, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Lars Sandberg, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Anna Sandkvist, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Lisbeth Schultze, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Margaretha Sundberg, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Marlén Söderman, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Dag von Schantz, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Ann-Christine Vösu, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2003-08-10
Maria Wassén, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Sekreterare : Lena Hellberg, fr.o.m. 2003-08-15 t.o.m. 2004-02-17
Sekreterare : Karin Hååg, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-08-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman