Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Äktenskaps- och partnerskapsutredningen (Ju 2005:03)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Äktenskaps- och partnerskapsutredningen (Ju 2005:03) [ Avslutad 2007 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 25 st. ♀ 12 ♂ 13 ) :

Hans Regner  []  ( Särskild utredare )
Anne Kuttenkeuler  []  ( Sakkunnig )
Kerstin Östmark  []  ( Sakkunnig )
Maarit Jänterä-Jareborg  []  ( Expert )
Maria Wassén  []  ( Expert )
Eva Årbrandt Johansson  []  ( Expert )
Katarina Persson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Äktenskaps- och partnerskapsutredningen (Ju 2005:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-01-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:6 och dir. 2006:9
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:17 Äktenskap för par med samma kön. Vigselfrågor
Medverkande :
Särskild utredare : Hans Regner, f.d. justitiekansler, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2007-03-31
Sakkunnig : Anne Kuttenkeuler, kansliråd, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-31
Sakkunnig : Kerstin Östmark, kansliråd, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Maarit Jänterä-Jareborg, professor, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Maria Wassén, chefsjurist, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Eva Årbrandt Johansson, advokatfiskal, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-31
Yvonne Andersson, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Martin Andreasson, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Mikael Björk Blomqvist, förbundsordförande /mp, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Marianne Carlström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Bertil Kjellberg, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Johan Linander, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Johan Löfstrand, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Tasso Stafilidis, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Marianne Andréas, pastor, Frikyrkosamrådet, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Misha Jaksic, kyrkoherde, Ortodoxa och Österländska kyrkors ekumeniska Råd, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2005-09-19
Per Evangeliska Frikyrkan Karlsson, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Maria Lundqvist Norling, rättschef, Svenska kyrkan, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Lena Posner-Körösi, ordförande, Judiska Centralrådet, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Per Samuelsson, professor, Katolska kyrkan, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2007-03-21
Jorge de Salas, biskopsvikarie, Katolska kyrkan, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2005-08-31
Per-Magnus Selinder, pastor, Svenska Missionskyrkan, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Othman Tawalbeh, islamolog, islamiska Samarbetsrådet, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Süleyman Wannes, bitr. biskop, Ortodoxa och Österländska kyrkors ekumeniska Råd, fr.o.m. 2005-09-20 t.o.m. 2007-03-21
Sekreterare : Katarina Persson, rådman, fr.o.m. 2005-04-01 t.o.m. 2007-04-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman