Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Lena Noreland

Sök kontaktuppgifter till Lena Noreland på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Lena Noreland

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Lena Noreland medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen om utveckling av lokal service i samverkan (Fi 2007:06) [ Avslutad 2009 ] [ Huvudsekreterare ]
Utredningen om utveckling av lokal service i samverkan (Fi 2007:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-05-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:68, dir. 2007:163 och dir. 2008:109
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:34 Lättare att samverka - förslag om förändringar i samtjänstlagen - delbetänkande
SOU 2008:97 Styr samverkan - för bättre service till medborgarna
SOU 2009:92 Se medborgarna - för bättre offentlig service
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Högdahl, fr.o.m. 2007-05-31 t.o.m. 2009-11-30
Expert : Lars Söderström, fr.o.m. 2008-10-07
Expert : Cecilia Vestman, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-11-11 t.o.m. 2009-05-10
Huvudsekreterare : Lena Noreland, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2009-11-30
Sekreterare : Lars Fredrik Sjöberg, fr.o.m. 2009-03-01 t.o.m. 2009-10-31
Sekreterare : Benny Jansson, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2009-11-22
Sekreterare : Gustaf Johnssén, fr.o.m. 2007-12-01 t.o.m. 2008-12-02
Sekreterare : Carl-Öije Segerlund, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2009-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (N 2005:01) Organisation för genomförande av EU:s sammanhållningspolitik m.m. [ Avslutad 2006 ] [ Sekreterare ]
Utredningen (N 2005:01) Organisation för genomförande av EU:s sammanhållningspolitik m.m.
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-12-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:177 och dir. 2005:112
Lokal : Karlavägen, Garnisonen, STOCKHOLM
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:93 Stärkt konkurrenskraft och sysselsättning i en ny geografi - en samlad förvaltning med politisk styrning - delbetänkande
SOU 2006: Stärkt konkurrenskraft och sysselsättning i hela landet - slutbetänkande
SOU 2006:4 Svenska partnerskap - översikt
SOU 2006:5 Organisering av regional tillväxtpolitik - balansera utveckling och förvaltning
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Högdahl, fr.o.m. 2005-01-18 t.o.m. 2006-01-16
Sekreterare : Tina Ekedahl Küchen, fr.o.m. 2005-03-16 t.o.m. 2006-01-31
Sekreterare : Lena Noreland, fr.o.m. 2005-01-18 t.o.m. 2006-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Tillväxtdelegationen (N 2002:02) [ Avslutad 2004 ] [ Sekreterare/projektledare ]
Tillväxtdelegationen (N 2002:02)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-01-31
Direktiv för delegationen, se dir. 2002:16
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Lars Högdahl, generaldirektör, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Birgitta Johansson, fr.o.m. 2003-07-07
Ledamot : Bengt-Ola Ryttar, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Lisbeth Staaf-Igelström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Christina Ullenius, rektor, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2003-07-06
sekreterare/projektledare : Martin Carlstein, fr.o.m. 2002-03-18 t.o.m. 2004-12-31
sekreterare/projektledare : Tina Ekedahl Küchen, fr.o.m. 2002-03-01
sekreterare/projektledare : Lena Noreland, fr.o.m. 2002-03-12 t.o.m. 2004-12-31
sekreterare/projektledare : Kerstin Oremark, fr.o.m. 2002-03-18 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Benny Jansson, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Anna Suup-Wallin, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2004-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:126 Vänd på kuttingen! – Tillväxt och utveckling i ett nytt perspektiv [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Småföretagsdelegationen (N 1996:04) [ Avslutad 1998 ] [ Sekreterare ]
Småföretagsdelegationen (N 1996:04)
Departement : Närings- och handelsdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-10-03
Direktiv för se dir. 1996:70.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:186 Bättre och enklare regler - Småföretagsdelegationens Rapport 1.
SOU 1998:64 Bättre och mer tillgänglig information - Småföretagsdelegationens Rapport 2.
SOU 1998:77 Kompetens i småföretag - Småföretagsdelegationens Rapport 3.
SOU 1998:78 Regelförenkling för framtiden - Småföretagsdelegationens Rapport 4.
SOU 1998:92 Goda idéer om småföretag och samverkan - Småföretagsdelegationens Rapport 5.
SOU 1998:93 Kapitalförsörjning till småföretag - Småföretagsdelegationens Rapport 6.
SOU 1998:94 Förslagskatalog - Småföretagsdelegationens Rapport 7. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Mats Johansson, kommunalråd, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Erling Bergkvist, bankdirektör, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Gunilla Enarsson-Almgren, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Gunnar Erlandsson, förbundsordförande, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Camille Forslund, personalchef, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Sune Halvarsson, direktör, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Stina Hubendick, direktör, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Per-Olof Jönsson, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Jan Krylborn, direktör, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Gunnel Mohme, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Anitra Steen, generaldirektör, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Bengt Arne Vedin, tekn. dr, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Birgitta Ytterström, köpman, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Expert : Mats Fagerlund, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-01-19 t.o.m. 1998-06-24
Expert : Yvonne Fredriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-15 t.o.m. 1998-06-24
Expert : Magnus Johansson, fr.o.m. 1998-01-12 t.o.m. 1998-06-24
Expert : Staffan Sandström, departementsråd, fr.o.m. 1997-11-19 t.o.m. 1998-06-24
Expert : Mathias Ternell, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-11-19 t.o.m. 1998-01-18
Expert : Charlotte Zackari, departementsråd, fr.o.m. 1997-11-19 t.o.m. 1998-06-24
Huvudsekreterare : Björn Jansson, konsulent, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-07-10
Sekreterare : Lena Noreland, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-11-01 t.o.m. 1998-08-31
Sekreterare : Sven Sjögren, departementsråd, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1998-08-31
Martin Hammarström, ekonom, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1998-07-03
Anna Ahlbaum, fr.o.m. 1997-10-06 t.o.m. 1997-12-19
Anna Andersson, fr.o.m. 1997-10-06 t.o.m. 1997-12-19
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Söderhamnsutredningen (N 1996:08) [ Avslutad 1998 ] [ Sekreterare ]
Söderhamnsutredningen (N 1996:08)
Departement : Närings- och handelsdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-10-17
Direktiv för se dir. 1996:83
Utredningen har avgett :
SOU 1998:89 Greppet - att vända en regions utveckling. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Lars Jeding, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 1996-10-17 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Arne Eriksson, industriråd, fr.o.m. 1996-11-25 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Christer Hjort, överste, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Sven Johnsson, bitr. projektledare, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Tommy Nestun, verkst. direktör, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Lena Noreland, sakkunnig, fr.o.m. 1996-11-25 t.o.m. 1997-09-14
Expert : Dan Ohlsson, departementsråd, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-06-30
Huvudsekreterare : Per Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Roland Dahlbeck, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Per-Erik Lundh, överdirektör, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Lena Noreland, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1998-08-31
Bertil Carlstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1998-01-31
Lena Niesink, fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 1997-01-26
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:89 Greppet – att vända en regions utveckling [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman