Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Lars G. Johansson

Sök kontaktuppgifter till Lars G. Johansson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Lars G. Johansson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Lars G. Johansson medverkat i ( 3 st. ):

Arbetsgruppen (In 1996:E) för att förbättra romernas situation [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 1997 ] [ Ordförande ]
Arbetsgruppen (In 1996:E) för att förbättra romernas situation Organ inom Regeringskansliet
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1997
Medverkande :
Ordförande : Lars G. Johansson, departementsråd, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Lars Demetri, pastor, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Helena Hagelroth, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Hedi Bel Habib, expert, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Karl-Axel Johansson, sekreterare, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Sören Kindlund, kansliråd, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Stefano Kuzhicov, konsulent, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Ylva Nordling-Kroon, verksamhetsansvarig, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Refik Sener, pressekreterare, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Aleka Stobin, herr, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Ingrid Schiöler, kassör, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Göran Ternbo, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Catharina Wettergren, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Sekreterare : Cissi N. Storck, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 1997:49 Romer i Sverige – tillsammans i förändring [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén (Ku 1993:01) om översyn av invandrarpolitiken samt invandrings- och flyktingpolitiken [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
Kommittén (Ku 1993:01) om översyn av invandrarpolitiken samt invandrings- och flyktingpolitiken
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir 1993:1 och dir. 1994:129.
Lokal : Fredsgatan 2. Postadress: Kulturdepar- tementet, 103 33 Stockholm.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:113 Invandring och asyl i teorin och praktik en jämförelse mellan 12 länders politik. Regeringen beslutade den 24 november 1994 att kommittén skall upphöra.
Medverkande :
Ordförande : Rolf Wirtén, landshövding, t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Rune Backlund, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Karl-Göran Biörsmark, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Maud Björnemalm, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Leif Blomberg, t.o.m. 1994-10-07
Ledamot : Gustaf von, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Sten de, jurist, t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Lars Johansson, kommunalråd, fr.o.m. 1993-12-15 t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Eric Lundqvist, kontraktsprost, t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Lars-Erik Lövdén, led. av riksdagen, t.o.m. 1993-12-14
Ledamot : Lars Moquist, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Per Almqvist, departementsråd, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Ewa Arenbro, departementssekreterare, t.o.m. 1994-09-14
Expert : Ulla Bystedt, sekreterare, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Ingemar Cederberg, departementssekreterare, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Thomas Fürth, forskningschef, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Charlotta Gustafsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-06-14 t.o.m. 1994-11-24
Expert : Kenneth Hyltenstam, professor, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Karl-Axel Johansson, sekreterare, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Lars G. Johansson, departementsråd, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Peter Karlberg, departementssekreterare, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Ulf P. Lundgren, generaldirektör, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Åsa Pettersson, departementssekreterare, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Anne-Marie Qvarfort, vägledningsdirektör, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Bengt Ranland, kansliråd, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Berit Rollén, generaldirektör, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Kerstin Wigzell, överdirektör, t.o.m. 1994-11-24
Huvudsekreterare : Inge Kristensson, byråchef, t.o.m. 1994-12-31
Sekreterare : Björn Hammarberg, byråchef, t.o.m. 1994-12-31
Sekreterare : Birgitta Ornbrant, departementssekreterare, t.o.m. 1994-12-31
Petra Ekroth, fil.kand., fr.o.m. 1994-01-01 t.o.m. 1994-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén (Ku 1992:04) om översyn av mottagandet av asylsökande och flyktingar [ Avslutad 1993 ] [ Expert ]
Kommittén (Ku 1992:04) om översyn av mottagandet av asylsökande och flyktingar
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1993
Utredningen har avgett :
SOU 1992:133 Mottagande av asylsökande och flyk- tingar Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Monica Werenfels-Röttorp, direktör
Expert : Tommy Holm, sekreterare
Expert : Lena Häll-Eriksson, avdelningschef
Expert : Lars G. Johansson, departementsråd
Sekreterare : Anne-Marie Norén-Offerman, förläggningschef
Sekreterare : Bengt Ranland, kansliråd
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1992:133 Mottagande av asylsökande och flyktingar [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman