Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Särskild utredare med uppdrag att förbereda och bilda en integrationsmyndighet (In 1997:11)

Offentlig utredning under Inrikesdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Särskild utredare med uppdrag att förbereda och bilda en integrationsmyndighet (In 1997:11) [ Avslutad 1998 ]

Offentlig utredning under Inrikesdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Dir. 1997:117 Bildandet av en integrationsmyndighet

Medverkande i utredningen ( 10 st. ♀ 4 ♂ 6 ) :

Astrid Nensén  []  ( Expert )
Bitte Konrad  []  ( Expert )
Björn Hammarberg  []  ( Expert )
Eva Cederholm  []  ( Expert )
Ingvar Paulsson  []  ( Sakkunnig )
Jan-Olof Källström  []  ( Expert )
Lars G. Johansson  []  ( Sakkunnig )
Per Silenstam  []  ( Sakkunnig )
Ulla Wallering  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Särskild utredare med uppdrag att förbereda och bilda en integrationsmyndighet (In 1997:11)
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-10-09
Direktiv för se dir. 1997:117.
Medverkande :
Lars Stjernkvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-04-21 t.o.m. 1998-05-31
Per Silenstam, generaldirektör, fr.o.m. 1997-11-06 t.o.m. 1998-04-20
Sakkunnig : Lars G. Johansson, departementsråd, fr.o.m. 1997-11-14 t.o.m. 1998-05-31
Sakkunnig : Ingvar Paulsson, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 1997-11-14 t.o.m. 1998-05-31
Sakkunnig : Per Silenstam, generaldirektör, fr.o.m. 1998-04-21 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Eva Cederholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-11-14 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Björn Hammarberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1997-11-14 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Bitte Konrad, enhetschef, fr.o.m. 1997-11-14 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Jan-Olof Källström, förbundssekreterare, fr.o.m. 1997-11-14 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Astrid Nensén, kansliråd, fr.o.m. 1997-11-14 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Ulla Wallering, kanslichef, fr.o.m. 1997-11-14 t.o.m. 1998-05-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman