Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Rådet för flykting- och invandringsfrågor (UD 1997:A) [Organ inom Regeringskansliet]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet (tillsatt av Utrikesdepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Rådet för flykting- och invandringsfrågor (UD 1997:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2008 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet (tillsatt av Utrikesdepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 61 st. ♀ 38 ♂ 23 ) :

Ali Ahlirof  []  ( Ledamot )
Alpha Wikner  []  ( Ersättare )
Anders Hjern  []  ( Ledamot )
Anders Sundquist  []  ( Ledamot )
Angélica Pérez  []  ( Ledamot )
Anita Klum  []  ( Ledamot )
Anki Carlsson  []  ( Ersättare )
Anki Eriksson  []  ( Ledamot )
Ann-Marie Orler  []  ( Ledamot )
Anne-Marie Persson  []  ( Ledamot )
Annika Lindén  []  ( Ledamot )
Benny Marcel  []  ( Ersättare )
Birgitta Olsson  []  ( Ersättare )
Brian Gorlich  []  ( Ersättare )
Brita Sydhoff  []  ( Ersättare )
Britta Flodin  []  ( Ersättare )
Carl Söderbergh  []  ( Ledamot )
Cecilia Kaijser  []  ( Ledamot )
Charles Westin  []  ( Ersättare )
Christa Nyblom  []  ( Ersättare )
Christina Heilborn  []  ( Ledamot )
Concetta Taliercio Mohlin  []  ( Ledamot )
Daniel Calero Davy  []  ( Ledamot )
Eva Larsson Bellander  []  ( Ersättare )
Eva Norström  []  ( Ledamot )
Eva Ulfvebrand  []  ( Ledamot )
George Joseph  []  ( Ledamot )
Helene Müller  []  ( Ledamot )
Henry Ascher  []  ( Ersättare )
Ingela Palmér  []  ( Ledamot )
Ingemar Strandberg  []  ( Ersättare )
Johnny Björnler  []  ( Ersättare )
Jonas Nilsson  []  ( Ledamot )
Joseph George  []  ( Ledamot )
Kerstin Billinger  []  ( Ledamot )
Kerstin Kliman  []  ( Ersättare )
Kristina Swiech  []  ( Ersättare )
Lars Carlsson  []  ( Ledamot )
Leena Björstedt  []  ( Ersättare )
Leif Öhman  []  ( Ersättare )
Lena Isaksson  []  ( Ledamot )
Lena Rösell  []  ( Ledamot )
Madelaine Seidlitz  []  ( Ledamot )
Mahmoud Aldebe  []  ( Ledamot )
Margareta Björn  []  ( Ersättare )
Margareta Bondestam  []  ( Ersättare )
Margareta Hörnlund  []  ( Sekreterare )
Marie Ström  []  ( Ersättare )
Marja Sevenius  []  ( Ersättare )
Matz Larsson  []  ( Ledamot )
Michael Williams  []  ( Ledamot )
Måns Nyberg  []  ( Ersättare )
Olle Hancock  []  ( Ersättare )
Pirjo Dupuy  []  ( Ersättare )
Sergio Garay  []  ( Ledamot )
Siv Castemark  []  ( Ersättare )
Tor Lindberg  []  ( Ledamot )
Ulla Kullenberg  []  ( Ledamot )
Vivianne Nisell  []  ( Ersättare )
Helena Benaouda  []  ( Ersättare )
Misha Jaksic  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Rådet för flykting- och invandringsfrågor (UD 1997:A) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-04-03
Rådets arbete är inte tidsbegränsat.
Medverkande :
Ledamot : Cecilia Kaijser, flyktinghandläggare, fr.o.m. 1998-09-22 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Anita Klum, generalsekreterare, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1998-04-27
Ledamot : Jonas Nilsson, flyktinghandläggare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ledamot : Ann-Marie Orler, generalsekreterare, fr.o.m. 1997-04-28 t.o.m. 1998-09-21
Ledamot : Madelaine Seidlitz, flyktinghandläggare, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Carl Söderbergh, generalsekreterare, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Cecilia Kaijser, flyktinghandläggare, fr.o.m. 1998-04-28 t.o.m. 1998-09-21
Ledamot : George Joseph, flyktingsamordnare, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Joseph George, flyktingsamordnare, fr.o.m. 2002-10-01
Ledamot : Angélica Pérez, kurator, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ledamot : Michael Williams, stiftskonsulent, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Britta Flodin, pensionär, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ersättare : Birgitta Olsson, psykolog, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Ali Ahlirof, flyktingmottagare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ledamot : Ulla Kullenberg, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Vivianne Nisell, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Sergio Garay, ordförande, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1999-03-24
Ersättare : Kerstin Kliman, invandrarkonsulent, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1999-03-24
Ersättare : Marja Sevenius, invandrarbyråchef, fr.o.m. 1999-03-25 t.o.m. 1999-12-31
Ersättare : Alpha Wikner, tolkadministratör, fr.o.m. 1998-04-28 t.o.m. 1998-12-31
Ledamot : Anders Sundquist, kanslichef, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2004-12-31
Ersättare : Anki Carlsson, handläggare, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Anders Sundqvist, kanslichef, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Anki Carlsson, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Christa Nyblom, jur.kand., fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ledamot : Christina Heilborn, jurist, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1998-12-31
Ledamot : Anne-Marie Persson, sektionschef, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ersättare : Eva Larsson Bellander, programhandläggare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ersättare : Benny Marcel, sektionschef, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1998-12-31
Ledamot : Concetta Taliercio Mohlin, jurist, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Kristina Swiech, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Tor Lindberg, professor, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ersättare : Margareta Bondestam, skolöverläkare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ledamot : Anders Hjern, läkare, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Henry Ascher, läkare, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Eva Norström, ordförande, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Ingemar Strandberg, vice ordförande, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Kerstin Billinger, stiftsadjunkt, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ersättare : Leena Björstedt, konsulent, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ledamot : Daniel Calero Davy, stiftsadjunkt, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Leena Björstedt, konsulent, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Matz Larsson, bitr. länspolismästare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ersättare : Siv Castemark, kommissarie, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 2002-09-30
Ledamot : Siv Castemark, kommissarie, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Leif Öhman, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Lars Carlsson, enhetschef, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ersättare : Eva Ulfvebrand, sakkunnig, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ledamot : Eva Ulvebrand, expert, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Brita Sydhoff, chef, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Lena Isaksson, advokat, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1998-12-31
Ledamot : Olle Hancock, advokat, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Lena Isaksson, advokat, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Olle Hancock, advokat, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1998-12-31
Ledamot : Helene Müller, konsulent, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1998-12-31
Ledamot : Johnny Björnler, invandrarkonsulent, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ledamot : Misha Jakksic, ortodox samordnare, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2004-12-31
Ersättare : Margareta Björn, diakonisekreterare, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2004-12-31
Ersättare : Margareta Björn, diakonisekreterare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ersättare : Johnny Björnler, invandrarkonsulent, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1998-12-31
Ledamot : Lena Rösell, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Margareta Björn, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Ingela Palmér, leg. psykolog, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Westin : Charles Westin, professor, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Carl Refugee Law Training Officer Söderbergh, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1998-12-31
Ledamot : Anki Eriksson, Senior PI Officer, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ersättare : Pirjo Dupuy, Deputy Representative, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1998-12-31
Ersättare : Brian Gorlich, Refugee Law Training, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ledamot : Annika Lindén, bitr. regionchef, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Måns Nyberg, tjänsteman, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Mahmoud Aldebe, konsult, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Helena Benouda, sekreterare, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Ali Ahlirof, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Marie Ström, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Kerstin Billinger, stiftsadjunkt, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Lars Carlsson, enhetschef, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Joseph George, flyktingsamordnare, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Christina Heilborn, jurist, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Lena Isaksson, advokat, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Cecilia Kaijser, flyktinghandläggare, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Matz Larsson, bitr. länspolismästare, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Tor Lindberg, professor, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Helene Müller, konsulent, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Eva Norström, ordförande, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Ingela Palmér, leg. psykolog, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Angélica Pérez, A kurator, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Anders Sundqvist, kanslichef, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Carl Söderbergh, Refugee Law Training Officer, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Michael Williams, stiftskonsulent, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ersättare : Johnny Björnler, invandrarkonsulent, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ersättare : Leena Björstedt, konsulent, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ersättare : Margareta Bondestam, skolöverläkare, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ersättare : Siv Castemark, kommissarie, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ersättare : Pirjo Dupuy, Deputy Representative, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ersättare : Britta Flodin, pensionär, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ersättare : Olle Hancrock, advokat, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ersättare : Benny Marcel, sektionschef, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ersättare : Christa Nyblom, jur.kand., fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ersättare : Ingemar Strandberg, vice ordförande, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ersättare : Eva Ulfvebrand, sakkunnig, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ersättare : Charles Westin, professor, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Sekreterare : Margareta Hörnlund, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1998-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman