Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Kristina Aurell

Sök kontaktuppgifter till Kristina Aurell på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Kristina Aurell

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Kristina Aurell medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen om regeringens rapportering till riksdagen avseende fastighets- och anläggningsfrågor inom försvaret (Fi 2004:07) [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om regeringens rapportering till riksdagen avseende fastighets- och anläggningsfrågor inom försvaret (Fi 2004:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-04-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:59
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:7 Försvarsfastigheter- information till riksdagen och effektiv lokalförvaltning
Medverkande :
Särskild utredare : Lisbeth Staaf-Igelström, fr.o.m. 2004-05-06 t.o.m. 2005-02-07
Expert : Niklas Frank, fr.o.m. 2004-06-03 t.o.m. 2005-02-07
Expert : Karl-Erik Hagström, fr.o.m. 2004-06-03 t.o.m. 2005-02-07
Expert : Carol Paraniak, fr.o.m. 2004-06-24 t.o.m. 2005-02-07
Expert : Holger Wästlund, fr.o.m. 2004-05-06 t.o.m. 2005-02-07
Sekreterare : Kristina Aurell, fr.o.m. 2004-05-06 t.o.m. 2005-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Tonnageskatteutredningen (Fi 2004:20) [ Avslutad 2006 ] [ Sekreterare ]
Tonnageskatteutredningen (Fi 2004:20)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-11-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:165 och dir. 2005:120
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:20 Tonageskatt
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Ekström, fr.o.m. 2004-12-15 t.o.m. 2006-02-24
Expert : Peter Brose, fr.o.m. 2004-12-21 t.o.m. 2006-02-24
Expert : Christina Eng, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2006-02-24
Expert : Håkan Friberg, fr.o.m. 2004-12-21 t.o.m. 2006-02-24
Expert : Margaretha Granborg, fr.o.m. 2004-12-21 t.o.m. 2006-02-24
Expert : Linda Haggren, fr.o.m. 2005-11-03 t.o.m. 2006-02-24
Expert : Olle Halldorf, fr.o.m. 2004-12-21 t.o.m. 2006-02-24
Expert : Svante Johansson, O, fr.o.m. 2004-12-21 t.o.m. 2006-02-24
Expert : Marie Jönsson, fr.o.m. 2004-12-21 t.o.m. 2006-02-24
Expert : Christina Rosén, fr.o.m. 2004-12-21 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Stig Schyltz, fr.o.m. 2005-04-13 t.o.m. 2006-02-24
Expert : Beata Åhlberg, fr.o.m. 2004-12-21 t.o.m. 2005-04-12
Sekreterare : Kristina Aurell, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-03-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:20 Tonnageskatt [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Internutredningsutredningen (Ju 2004:13) [ Avslutad 2007 ] [ Sekreterare ]
Internutredningsutredningen (Ju 2004:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-12-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:180 och dir. 2005:146
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 347, 401 25 GÖTEBORG,tel. 031-701 53 52 (Aurell)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:5 Summa summarum - en fristående myndighet för utredning av anmälningar om brott av poliser och åklagare
Medverkande :
Särskild utredare : Karin Almgren, regeringsråd, fr.o.m. 2005-12-13 t.o.m. 2007-01-31
Särskild utredare : , Eklundh, Claes f.d. chefsjustitieombudsman (avliden september 2005), fr.o.m. 2004-12-21
Expert : Roland Andersson, chefsjurist, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Lena Carlberg Johansson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Anders Danielsson, länspolismästare, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Per Durling, advokat, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Björn Ericson, överåklagare, fr.o.m. 2006-05-01 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Leena Kangas, polisöverintendent, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Eva Melander Tell, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Håkan Rustand, byråchef, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Anna Skarhed, justitieråd, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Guntra Åhlund, överåklagare, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-04-30
Sekreterare : Kristina Aurell, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2006-03-13 t.o.m. 2007-01-31
Sekreterare : Birgitta Trägårdh, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Ändamålsfastighetskommittén (Fi 2002:05) [ Avslutad 2004 ] [ Sekreterare ]
Ändamålsfastighetskommittén (Fi 2002:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-09-12
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:116
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:28 Hyressättning av vissa ändamålsbyggnader
Medverkande :
Ordförande : Lisbeth Staaf-Igelström, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Lennart Axelsson, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Charlotta Bjälkebring, L, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Erik Arthur Fagervärn, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Lennart Kollmats, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Ewa Larsson, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Ola Rask, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Kerstin Rossipal, fr.o.m. 2002-11-06 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Urban Svensson, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Ewa Thalén Finné, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Ulla Wester, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Expert : Göran Blomberg, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2004-04-14
Expert : Maria Hallman, fr.o.m. 2003-10-02 t.o.m. 2004-04-14
Expert : Svante Holgersson, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2004-04-14
Expert : Monica Lundberg, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2004-04-14
Expert : Jens Magnusson, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2003-10-26
Expert : Johan Stålhammar, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2004-04-14
Expert : Holger Wästlund, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2004-04-14
Sekreterare : Kristina Aurell, fr.o.m. 2002-12-01 t.o.m. 2004-04-14
Sekreterare : Birgitta Henriksson, fr.o.m. 2003-03-03 t.o.m. 2004-04-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:28 Hyressättning av vissa ändamålsbyggnader [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommundemokratikommittén (Ju 2000:03) [ Avslutad 2002 ] [ Sekreterare ]
Kommundemokratikommittén (Ju 2000:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-11-25
Direktiv för kommittén se, dir. 1999:98, dir. 2001:36 och dir. 2001:75
Lokal : Justitiedepartementet, 103 33 STOCKHOLM, Regeringsgatan 30-32, tel.08-405 37 34 (Mark-Nielsen) 08-405 38 11 (Lantto)
Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 mars 2002.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:48 "Att vara med på riktigt - demokratiutveckling i kommuner och landsting" - delbetänkande
SOU 2001:89 "Att tänka efter före - samråd i kommuner och landsting" - delbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Peter Persson, kommunalråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Jabar Amin, statsvetare, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Cecilia Dalman Eek, ombudsman, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Carin Högstedt, kommunalråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Sonia Karlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Kerstin Kristiansson Karlstedt, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Eva-Lotta Nilson, organisationschef, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Monica Selin, regionråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Lars Wegendal, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Henrik Westman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Roland Åkesson, kommunalråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Sakkunnig : Marcus Bengtsson, departementsråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Sakkunnig : Maude Edgahr-Wettergren, utvecklingschef, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2001-06-30
Sakkunnig : BoPer Larsson, utvecklingschef, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Sakkunnig : Barbro Rosensvärd, departementsråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Ingrid Backlund, kammarråd, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Daniel Bäckman, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2000-09-06
Expert : Eva Cederholm-Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2001-06-20
Expert : Niclas Falkendal, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2000-06-06 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Håkan Hällman, ämnesråd, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Johan Höök, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-10-02 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Berit Israelsson, handläggare, fr.o.m. 2000-06-29 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Carin Jahn, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Iréne Lindén, avdelningschef, fr.o.m. 2001-04-02 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Elisabet Ljungberg, pol.lic., fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2001-02-15
Expert : Sten Ljungdahl, kansliråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Mirjaliisa Lukkarinen Kvist, fil.kand., fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Vivan Nilsson, sakkunnig, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Eva Olin, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-07 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Emma Sterky, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-12-18 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Björn Sundström, programledare, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Ingemar Almkvist, fritidspolitiker Älmhults kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Carina Brandt, fritidspolitiker Örebro kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Andreas Falck, fritidspolitiker Värmlands läns lansting, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Mikael Janson, fritidspolitiker Göteborgs kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Mikael Karlsson, fritidspolitiker Växjö kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Helena Koch, fritidspolitiker Täby kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Elin Lundberg, fritidspolitiker Uppsala kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Marianne Molnå, fritidspolitiker Ockelbo kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Fatima Nur, fritidspolitiker Stockholms läns landsting, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Cecilia Obermüller, fritidspolitiker Stockholms stad, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Patric Pettersson, fritidspolitiker Mönsterås kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Eva Ströman, fritidspolitiker Örebro kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Göran Sydhage, fritidspolitiker Örnsköldsviks kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Sekreterare : Ulf Ahlström, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-07-09 t.o.m. 2002-04-21
Sekreterare : Kristina Aurell, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-07-30 t.o.m. 2002-04-15
Sekreterare : Helen Janelöv, fil.kand., fr.o.m. 2001-01-29 t.o.m. 2001-11-30
Sekreterare : Johan Lantto, pol.mag., fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-04-14
Sekreterare : Jörgen Mark-Nielsen, socionom, fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2002-05-15
Sekreterare : Peder Nielsen, fil.kand., fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2001-06-30
Sekreterare : Lars-Erik Persson, länsjurist, fr.o.m. 2001-11-12 t.o.m. 2002-03-31
Sekreterare : Cecilia Sverin, jur.kand., fr.o.m. 2000-08-01 t.o.m. 2001-08-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman