Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Internutredningsutredningen (Ju 2004:13)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Internutredningsutredningen (Ju 2004:13) [ Avslutad 2007 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 8 ♂ 5 ) :

Karin Almgren  []  ( Särskild utredare )
Roland Andersson  []  ( Expert )
Lena Carlberg Johansson  []  ( Expert )
Anders Danielsson  []  ( Expert )
Per Durling  []  ( Expert )
Björn Ericson  []  ( Expert )
Leena Kangas  []  ( Expert )
Eva Melander Tell  []  ( Expert )
Håkan Rustand  []  ( Expert )
Anna Skarhed  []  ( Expert )
Guntra Åhlund  []  ( Expert )
Kristina Aurell  []  ( Sekreterare )
Birgitta Trägårdh  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Internutredningsutredningen (Ju 2004:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-12-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:180 och dir. 2005:146
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 347, 401 25 GÖTEBORG,tel. 031-701 53 52 (Aurell)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:5 Summa summarum - en fristående myndighet för utredning av anmälningar om brott av poliser och åklagare
Medverkande :
Särskild utredare : Karin Almgren, regeringsråd, fr.o.m. 2005-12-13 t.o.m. 2007-01-31
Särskild utredare : , Eklundh, Claes f.d. chefsjustitieombudsman (avliden september 2005), fr.o.m. 2004-12-21
Expert : Roland Andersson, chefsjurist, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Lena Carlberg Johansson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Anders Danielsson, länspolismästare, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Per Durling, advokat, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Björn Ericson, överåklagare, fr.o.m. 2006-05-01 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Leena Kangas, polisöverintendent, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Eva Melander Tell, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Håkan Rustand, byråchef, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Anna Skarhed, justitieråd, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Guntra Åhlund, överåklagare, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-04-30
Sekreterare : Kristina Aurell, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2006-03-13 t.o.m. 2007-01-31
Sekreterare : Birgitta Trägårdh, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-03-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman