Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Kjell-Åke Sjödin

Sök kontaktuppgifter till Kjell-Åke Sjödin på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Kjell-Åke Sjödin

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Kjell-Åke Sjödin medverkat i ( 4 st. ):

Uppgiftlämnarutredningen (N 2012:01) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Uppgiftlämnarutredningen (N 2012:01)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-04-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:35, dir. 2013:51, dir. 2013:111 och dir. 2014:78
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:80 Ett minskat och förenklat uppgiftslämnande för företagen
SOU 2015:33 Uppgiftslämnarservice för företagen
Medverkande :
Särskild utredare : Cecilia Magnusson Sjöberg, fr.o.m. 2012-04-26 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Catarina Asplund, projektledare, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2014-11-30
Expert : Cecilia Bredenwall, t.f. kanslichef, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2014-09-10
Expert : Kerstin Bynander, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2013-09-20 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Ewa Carlsson, kanslichef, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Mikael Ekman, arkitekt, fr.o.m. 2014-04-23 t.o.m. 2014-12-21
Expert : Stefan Ellström, systemutvecklare, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Johan Erikson, processansvarig, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Margareta Eriksson, kronofogde, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Thomas Eriksson, ställf. avdelningschef, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2014-04-22
Expert : Andrea Femrell, sakkunnig, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2013-06-30
Expert : Andrea Fremrell, sakkunnig, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Gustaf Forsberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Fredrik Forssman, rådman, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Lars Haglund, rättslig expert, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Anna Hörnlund, jurist, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2014-09-10
Expert : Anna Johansson, enhetschef, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Peter Krause, enhetschef, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Elisabeth Kristensson, kansliråd, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Tomas Lööv, sakkunnig, fr.o.m. 2013-07-01 t.o.m. 2014-02-05
Expert : Louise Molin Alfredsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2014-02-05
Expert : Helena Morgonsköld, avdelningschef, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Annika Palm, verksjurist, fr.o.m. 2012-11-19 t.o.m. 2014-02-16
Expert : Kjell Persson, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Anita Roll, verkst. direktör, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Peter Sahlin, fr.o.m. 2014-12-01 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Carl Scheutz, kansliråd, fr.o.m. 2013-07-01 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Kjell-Åke Sjödin, områdesexpert, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Katarina Tullstedt, enhetschef, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Magnus Wallin, enhetschef, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Mikael Westberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2013-09-19
Huvudsekreterare : Leo Jager, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-02-27
Sekreterare : Bengt Eriksson, fr.o.m. 2014-02-17 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Janne Elvelid, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2015-03-15
Sekreterare : Maryam Hansson Edalat, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Magnus Isgren, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Staffan Malmgren, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Annika Palm, fr.o.m. 2012-02-17 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Marijke Silander, fr.o.m. 2015-01-07 t.o.m. 2015-04-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Informationshanteringsutredningen (Ju 2011:11) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Informationshanteringsutredningen (Ju 2011:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-10-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:86, dir. 2014:31 och dir. 2014:147
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 187, 201 21 Malmö, Garnisonen, tel. 08-405 43 15 (Reimers), tel 08-405 81 84 (Tansjö)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:90 Överskottsinformation vid direktåtkomst
SOU 2015:39 Myndighetsdatalag
Medverkande :
Särskild utredare : Henrik Jermsten, justitieråd, fr.o.m. 2011-10-25 t.o.m. 2015-04-30
Sakkunnig : Eva Lenberg, rättschef, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Maria Arnell, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-01-12 t.o.m. 2013-07-31
Expert : Malgorzata Drewniak, jurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Per Furberg, advokat, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Anneli Hagdahl, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-11-03
Expert : Per Hultengård, chefsjurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Torbjörn Hörnfeldt, enhetschef, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Maria Jonsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Expert : Linn Kempe, förvaltningsjurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Expert : Linn Kempe, förvaltningsjurist, fr.o.m. 2014-10-01 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Hans-Olof Lindblom, chefsjurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Cecilia Magnusson Sjöberg, professor, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Svante Nygren, analytiker, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Elisabet Reimers, kammarrättsråd, fr.o.m. 2015-02-01 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Irene Reuterfors-Mattsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-12-31
Expert : Nils Sjöblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-11-11 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Kjell-Åke Sjödin, områdesexpert, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Per Trehörning, ombudsman, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Monika Vestin, förvaltningsjurist, fr.o.m. 2013-01-12 t.o.m. 2014-09-30
Expert : Mikael Westberg, verksamhetsområdeschef, fr.o.m. 2013-11-11 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Staffan Wikell, förbundsjurist, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Maria Östgren, rättslig expert, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Ledamot : Phia Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Jonas Eklund, jur.kand, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Inger Fredriksson, journalist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Jonas Rydfors, politisk sekreterare, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Karl Sigfrid, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Tuve Skånberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Christer Winbäck, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Alice Åström, fd. led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Sekreterare : Katarina Dunnington, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-07-31
Sekreterare : Elisabet Reimers, kammarrättsråd, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2015-01-31
Sekreterare : Anna Tansjö, rådman, fr.o.m. 2012-02-01 t.o.m. 2015-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:90 Överskottsinformation vid direktåtkomst [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2015:39 Myndighetsdatalag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Vägtrafikregisterutredningen (N 2008:04) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
Vägtrafikregisterutredningen (N 2008:04)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-05-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:53, dir. 2009:2, dir. 2009:107 och dir. 2010:23
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:76 Transportstyrelsens databaser på vägtrafikområdet - integritet och effektivitet
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Engdahl, fr.o.m. 2008-07-30 t.o.m. 2010-11-02
Expert : Erling Andersson, chef, fr.o.m. 2008-10-23 t.o.m. 2010-11-02
Expert : Susanna Broms, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2010-05-28 t.o.m. 2010-11-02
Expert : Jenny Forkman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-10-23 t.o.m. 2009-01-31
Expert : Hans-Olof Lindblom, chefsjurist, fr.o.m. 2008-10-23 t.o.m. 2010-11-02
Expert : Charlotte Ottosson, kansliråd, fr.o.m. 2008-10-23 t.o.m. 2010-11-02
Expert : Kjell-Åke Sjödin, områdesexpert, fr.o.m. 2008-10-23 t.o.m. 2010-11-02
Expert : Gunilla Svedberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-02-11 t.o.m. 2010-11-02
Expert : Erik Viktorin, rättslig expert, fr.o.m. 2008-10-23 t.o.m. 2010-11-02
Expert : Nenne Åman, verksjurist, fr.o.m. 2008-10-23 t.o.m. 2010-11-02
Sekreterare : Maria Ceder, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2010-09-30
Sekreterare : Erik Olsson, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2010-11-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Trafikförsäkringsutredningen (S 2007:05) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Trafikförsäkringsutredningen (S 2007:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-04-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:53, dir. 2008:40 och dir. 2009:43
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:78 Eftersök av trafikskadat vilt. En kostnad för trafikförsäkringen?
SOU 2009:96 En utvidgad trafikförsäkring
Medverkande :
Särskild utredare : Severin Blomstrand, justitieråd, fr.o.m. 2007-04-03
Sakkunnig : Charlotte Dangården, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-09-15
Sakkunnig : Mikael Forsgren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-09-15
Sakkunnig : Charlotta Hoegy, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-08-29 t.o.m. 2008-11-16
Sakkunnig : Jenny Jensen, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-06-01
Sakkunnig : Marie-Louise Larsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-07-31
Sakkunnig : Niklas Ljunggren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2009-09-14
Sakkunnig : Francisca Ramsberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2007-12-31
Sakkunnig : Mårten Rinman Henning, fr.o.m. 2008-01-01
Sakkunnig : Charlotta Tajthy, fr.o.m. 2008-11-17 t.o.m. 2009-09-14
Sakkunnig : Per Tillander, ämnesråd, fr.o.m. 2007-06-01
Sakkunnig : Anna Tofftén, departementsråd, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-08-28
Expert : Roland Broman, senior advisor, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Erik Elvers, aktuarie, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Kajsa Hallberg, kammarrättslagman, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Pia Hammarstrand, fr.o.m. 2009-07-01 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Thomas Johansson, advokat, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Marie-Louise Larsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-08-01
Expert : Matts Nordell, chefsjurist, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Petter Odmark, fr.o.m. 2008-02-01
Expert : Ulrika Persson, fr.o.m. 2008-02-01
Expert : Jörgen Pettersson, försäkringsjurist, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Kjell-Åke Sjödin, områdesexpert, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Annika Sundén, enhetschef, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Per Åkesson, avdelningschef, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Pia Hammarstrand, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2009-06-30
Sekreterare : Dina Jacobson, konsult, fr.o.m. 2008-06-10 t.o.m. 2009-06-15
Sekreterare : Henrik Jansson, fr.o.m. 2007-08-22 t.o.m. 2010-01-15
Sekreterare : Tom Nilstierna, fr.o.m. 2008-05-19 t.o.m. 2009-12-31
Sekreterare : Petter Odmark, fr.o.m. 2007-04-03 t.o.m. 2008-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman