Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Karin Jungerfelt

Sök kontaktuppgifter till Karin Jungerfelt på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Karin Jungerfelt

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Karin Jungerfelt medverkat i ( 7 st. ):

Översyn av ingripanden mot psykiskt störda lagöverträdare (Ju 2005:K) [ Avslutad 2006 ] [ Sekreterare ]
Översyn av ingripanden mot psykiskt störda lagöverträdare(Ju 2005:K)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-07-07
Direktiv för se, PM Dnr JU2005/6190/P
Medverkande :
Anders Perklev, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 2005-07-07 t.o.m. 2006-11-30
Sekreterare : Karin Jungerfelt, hovrättsassessor, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-12-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2007:5 Påföljder för psykiskt störda lagöverträdare [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Kriminalvårdskommittén (Ju 2002:13) [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
Kriminalvårdskommittén (Ju 2002:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-10-10
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:90 och dir. 2004:33
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:54 Framtidens kriminalvård
Medverkande :
Ordförande : Barbro Thorblad, lagman, fr.o.m. 2002-10-10 t.o.m. 2005-06-30
Ledamot : Monika Ekström, samhällsvägledare, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Kjell Eldensjö, f.d. led av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Krister Engelhardt, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Helena Frisk, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Karin Granbom, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Jeppe Johnsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Yilmaz Kerimo, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Yvonne Oskarsson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Marie-Louise Sellin, assistent, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Bernt Sjöström, f.d. landstingsråd, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Gunnel Wallin, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Eva Brandtell, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Åsa Giselmo, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-09-18 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Anne Holm Gulati, departementsråd, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2004-02-08
Expert : Hans Hjalmers, advokat, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Owe Horned, kriminalvårdsdirektör, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Stina Holmberg, enhetschef, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Åsa Hård af Segerstad, chefsjurist, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Marianne Kristiansson, chefsöverläkare, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Katarina Lindqvist, språkexpert, fr.o.m. 2004-11-23 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Björn Malmkvist, verksjurist, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Annika Mansnerus, kansliråd, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Inga Mellgren, kriminalvårdsdirektör, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Dan Ogvall, f.d. chefsrådman, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Mårten Törnqvist, förbundssekreterare, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Sekreterare : Charlotte Hallén, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2003-01-19
Sekreterare : Karin Jungerfelt, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2005-08-31
Sekreterare : Henrik Karlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2005-08-14
Sekreterare : Helena Rosén Andersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-08-14 t.o.m. 2005-08-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:54 Framtidens kriminalvård [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om frigivningsprövning av livstidsdömda (Ju 2000:10) [ Avslutad 2002 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om frigivningsprövning av livstidsdömda (Ju 2000:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-11-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:85
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:26 Frigivning från livstidsstraff
Medverkande :
Ordförande : Staffan Levén, hovrättslagman, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Catharina Espmark, advokat, fr.o.m. 2001-03-23 t.o.m. 2001-08-19
Expert : Martin Grann, docent, fr.o.m. 2001-03-23 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Owe Horned, kriminalvårdsdirektör, fr.o.m. 2001-03-23 t.o.m. 2002-04-30
Expert : BrittLouise Marteleur-Agrell, advokat, fr.o.m. 2001-08-20 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Carina Maxson, chefsåklagare, fr.o.m. 2001-03-23 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Göran Schäder, regeringsråd, fr.o.m. 2001-03-23 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Stefan Skagerberg, överläkare, fr.o.m. 2001-03-23 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Gunilla Ternert, kriminalvårdschef, fr.o.m. 2001-03-23 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Joakim Zetterstedt, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-23 t.o.m. 2002-04-30
Sekreterare : Karin Jungerfelt, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2002-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:26 Frigivning från livstidsstraff [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om handläggning av ungdomsmål (Ju 1998:01) [ Avslutad 1999 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om handläggning av ungdomsmål (Ju 1998:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-04-16
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:29.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:108 Handläggning av ungdomsmål - en utvärdering av 1995 års ungdomsmålsreform
Medverkande :
Särskild utredare : Staffan Levén, hovrättslagman, fr.o.m. 1998-04-15 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Ingelöv Bruder, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Stina Holmberg, projektchef, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Birgitta Holmgren, chefsjurist, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Bo Hägglund, kriminalkommissarie, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Peter Lindström, forskare, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Tomas Rothpfeffer, advokat, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Erik Sternbeck, chefsåklagare, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 1999-09-30
Sekreterare : Karin Jungerfelt, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-05-01 t.o.m. 1999-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1998:29 Handläggningen av ungdomsmål

Utredningen om medling vid ungdomsbrott (Ju 1998:02) [ Avslutad 2000 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om medling vid ungdomsbrott (Ju 1998:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-04-16
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:30.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:105 Medling vid ungdomsbrott
Medverkande :
Särskild utredare : Staffan Levén, hovrättslagman, fr.o.m. 1998-04-15 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Christina Nehlin, socionom, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-12-31
Sekreterare : Karin Jungerfelt, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-05-01 t.o.m. 2000-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:105 Medling vid ungdomsbrott [ pdf |Paragraftecken ]
Drograttfylleriutredningen (Ju 1995:10) [ Avslutad 1996 ] [ Sekreterare ]
Drograttfylleriutredningen (Ju 1995:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1995:138.
Lokal : Departementens utredningsavdelning Lilla Kungsgatan 3, Box 347, 401 25 GÖTEBORG, tel. växel 031-10 50 00, direktval 031-10 51 38 (sekreteraren)
Utredningen har avgett :
SOU 1996:125 Droger i trafiken. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ann-Christine Persson, hovrättsråd, fr.o.m. 1995-11-09 t.o.m. 1996-09-30
Expert : Gunnel Ceder, rättskemist, fr.o.m. 1995-12-01 t.o.m. 1996-09-30
Expert : Carl-Eric Elwin, överläkare, fr.o.m. 1996-06-17 t.o.m. 1996-09-30
Expert : Thomas Ericsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-12-01 t.o.m. 1996-09-30
Expert : Björn Folkeson, polisintendent, fr.o.m. 1995-12-01 t.o.m. 1996-09-30
Expert : Stig Jansson, överåklagare, fr.o.m. 1995-12-01 t.o.m. 1996-09-30
Expert : Wayne Jones, professor, fr.o.m. 1995-12-01 t.o.m. 1996-09-30
Expert : Hans Laurell, forskningschef, fr.o.m. 1995-12-01 t.o.m. 1996-09-30
Sekreterare : Karin Jungerfelt, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1996-10-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:138 Drograttfylleri

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:125 Droger i trafiken [ pdf |Paragraftecken ]
Brottsofferutredningen (Ju 1995:07) [ Avslutad 1998 ] [ Sekreterare ]
Brottsofferutredningen (Ju 1995:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1995:94.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:40 Brottsofferutredningen Vad har gjorts? Vad bör göras? Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Karin Bishop, f.d. lagman, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Leif Appelgren, kammaråklagare, fr.o.m. 1996-01-19 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Britta Bjelle, generaldirektör, fr.o.m. 1996-01-19 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Jan Lindgren, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-01-19 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Börje Lassenius, med.dr., fr.o.m. 1996-02-20 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Marjukka Luotero-Salzmann, advokat, fr.o.m. 1996-01-19 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Annika Mansnérus, socionom, fr.o.m. 1996-02-20 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Staffan Moberg, förbundsjurist, fr.o.m. 1996-09-26 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Per Pettersson, rådman, fr.o.m. 1996-01-19 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Cecilia Renfors, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-01-19 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Mats Sjösten, rådman, fr.o.m. 1996-01-19 t.o.m. 1998-03-31
Angela Beausang, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1998-03-31
Sonja Engdahl, fr.o.m. 1996-05-01 t.o.m. 1996-09-25
Gun Heimer, fr.o.m. 1996-05-01 t.o.m. 1998-03-31
Hans Klette, fr.o.m. 1996-05-01 t.o.m. 1998-03-31
Ebon Kram, fr.o.m. 1996-05-01 t.o.m. 1996-05-31
Björn Lagerbäck, fr.o.m. 1996-05-01 t.o.m. 1998-03-31
Gunnar Miller, fr.o.m. 1996-05-01 t.o.m. 1998-03-31
Sekreterare : Karin Jungerfelt, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-10-16 t.o.m. 1998-04-30
Sekreterare : Mats Sjösten, rådman, fr.o.m. 1995-11-06 t.o.m. 1996-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:40 Brottsoffer – Vad har gjorts? Vad bör göras? [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman