Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kriminalvårdskommittén (Ju 2002:13)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kriminalvårdskommittén (Ju 2002:13) [ Avslutad 2005 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 30 st. ♀ 19 ♂ 11 ) :

Barbro Thorblad  []  ( Ordförande )
Monika Ekström  []  ( Ledamot )
Kjell Eldensjö  []  ( Ledamot )
Helena Frisk  []  ( Ledamot )
Karin Granbom  []  ( Ledamot )
Jeppe Johnsson  []  ( Ledamot )
Yilmaz Kerimo  []  ( Ledamot )
Marie-Louise Sellin  []  ( Ledamot )
Bernt Sjöström  []  ( Ledamot )
Gunnel Wallin  []  ( Ledamot )
Eva Brandtell  []  ( Expert )
Åsa Giselmo  []  ( Expert )
Anne Holm Gulati  []  ( Expert )
Hans Hjalmers  []  ( Expert )
Owe Horned  []  ( Expert )
Stina Holmberg  []  ( Expert )
Åsa Hård af Segerstad  []  ( Expert )
Marianne Kristiansson  []  ( Expert )
Katarina Lindqvist  []  ( Expert )
Inga Mellgren  []  ( Expert )
Dan Ogvall  []  ( Expert )
Mårten Törnqvist  []  ( Expert )
Charlotte Hallén  []  ( Sekreterare )
Karin Jungerfelt  []  ( Sekreterare )
Henrik Karlsson  []  ( Sekreterare )
Helena Rosén Andersson  []  ( Sekreterare )
Christer Engelhardt  []  ( Ledamot )
Yvonne Oscarsson  []  ( Ledamot )
Björn Malmqvist  []  ( Expert )
Annika Mansnérus  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kriminalvårdskommittén (Ju 2002:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-10-10
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:90 och dir. 2004:33
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:54 Framtidens kriminalvård
Medverkande :
Ordförande : Barbro Thorblad, lagman, fr.o.m. 2002-10-10 t.o.m. 2005-06-30
Ledamot : Monika Ekström, samhällsvägledare, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Kjell Eldensjö, f.d. led av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Krister Engelhardt, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Helena Frisk, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Karin Granbom, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Jeppe Johnsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Yilmaz Kerimo, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Yvonne Oskarsson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Marie-Louise Sellin, assistent, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Bernt Sjöström, f.d. landstingsråd, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Gunnel Wallin, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Eva Brandtell, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Åsa Giselmo, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-09-18 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Anne Holm Gulati, departementsråd, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2004-02-08
Expert : Hans Hjalmers, advokat, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Owe Horned, kriminalvårdsdirektör, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Stina Holmberg, enhetschef, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Åsa Hård af Segerstad, chefsjurist, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Marianne Kristiansson, chefsöverläkare, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Katarina Lindqvist, språkexpert, fr.o.m. 2004-11-23 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Björn Malmkvist, verksjurist, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Annika Mansnerus, kansliråd, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Inga Mellgren, kriminalvårdsdirektör, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Dan Ogvall, f.d. chefsrådman, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Mårten Törnqvist, förbundssekreterare, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Sekreterare : Charlotte Hallén, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2003-01-19
Sekreterare : Karin Jungerfelt, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2005-08-31
Sekreterare : Henrik Karlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2005-08-14
Sekreterare : Helena Rosén Andersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-08-14 t.o.m. 2005-08-14

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman