Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Karin Hermanrud

Sök kontaktuppgifter till Karin Hermanrud på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Karin Hermanrud

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Karin Hermanrud medverkat i ( 11 st. ):

Utredningen om inrättande av Myndigheten för arbetsmiljökunskap (A 2017:04) [ Avslutad 2018 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om inrättande av Myndigheten för arbetsmiljökunskap (A 2017:04)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-09-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:94, dir. 2018:13 och dir. 2018:30
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:45 Behandling av personuppgifter vid Myndigheten för arbetsmiljökunskap
Medverkande :
Särskild utredare : Ewa Ställdal Eriksson, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-06-08
Sakkunnig : Angelica Kauntz, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-30 t.o.m. 2018-05-31
Sakkunnig : Tove Weiner, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-12-18 t.o.m. 2018-05-31
Expert : Tomas Kjerf, utredare, fr.o.m. 2017-10-30 t.o.m. 2018-05-31
Expert : Sannah Weiger, jurist/rådgivare, fr.o.m. 2017-10-30 t.o.m. 2018-05-31
Sekreterare : Karin Hermanrud, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-06-30
Sekreterare : Olof Widgren, fr.o.m. 2017-11-08 t.o.m. 2018-06-14
Biträdande sekreterare : Malin Carlsson, fr.o.m. 2018-03-19 t.o.m. 2018-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:45 Behandling av personuppgifter vid Myndigheten för arbetsmiljökunskap [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om ett nationellt centrum för kunskap om och utvärdering av arbetsmiljö (A 2016:02) [ Avslutad 2017 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om ett nationellt centrum för kunskap om och utvärdering av arbetsmiljö (A 2016:02)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-01-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:2 och dir. 2016:79
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 17 27 (Håkansta)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:28 Ett nationellt centrum för kunskap om och utvärdering av arbetsmiljö
Medverkande :
Särskild utredare : Maria Stanfors, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Viktoria Bergström, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-05-16 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Sara Bringle, kansliråd, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Angelica Kauntz, fr.o.m. 2017-01-30 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Leif Westerlind, ämnesråd, fr.o.m. 2016-05-16 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Jens Åhman, enhetschef, fr.o.m. 2016-05-16 t.o.m. 2017-03-31
Sekreterare : Karin Hermanrud, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-04-04
Sekreterare : Carin Håkansta, fr.o.m. 2016-03-14 t.o.m. 2017-04-04
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:28 Ett nationellt centrum för kunskap om och utvärdering av arbetsmiljö [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Delegationen för unga och nyanlända till arbete (A 2014:06) [ Pågående ] [ Sekreterare ]
Delegationen för unga och nyanlända till arbete (A 2014:06)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-12-18
Direktiv för direktiv för delegationen, se dir. 2014:157, dir. 2015:68, dir. 2017:20, dir. 2018:39 och dir. 2020:95
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 51 33 (Ringborg)
Delegationen beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 december 2021.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:19 Samverkan - Steg på vägen mot fördjupad lokal samverkan för unga arbetslösa
SOU 2018:12 Uppdrag: Samverkan 2019 - Många utmaningar återstår
Medverkande :
Ordförande : Lil Ljunggren Lönnberg, fr.o.m. 2014-12-18
Ordförande : Lil Ljunggren Lönnborg, fr.o.m. 2021-03-01
Ledamot : Per-Arne Andersson, direktör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2021-04-18
Ledamot : Inger Ashing, nationell samordnare, fr.o.m. 2016-02-26 t.o.m. 2019-10-13
Ledamot : Marie Axelsson, avdelningschef, fr.o.m. 2016-11-21
Ledamot : Frank Berglund, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-10-13
Ledamot : Pontus Ekstedt, avdelningschef, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-09-11
Ledamot : Håkan Forsberg, t.f. generaldirektör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2018-08-31
Ledamot : Håkan Forsberg, vik. generaldirektören och chefen för Rådet för Europeiska socialfonden i Sverige, fr.o.m. 2020-08-24
Ledamot : Peter Fredriksson, generaldirektör, fr.o.m. 2018-01-10
Ledamot : Peter Hammarin, enhetschef, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2019-10-13
Ledamot : Kjell Hedwall, avdelningschef, fr.o.m. 2015-10-06 t.o.m. 2018-01-09
Ledamot : Anna HR-chef Hemmingsson, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-10-13
Ledamot : Johan Ingelskog, enhetschef, fr.o.m. 2019-10-14
Ledamot : Lars Lööw, generaldirektör, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2020-08-23
Ledamot : Maria Mindhammar, generaldirektör, fr.o.m. 2019-12-16
Ledamot : Birgitta Målsäter, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-11-20
Ledamot : Lena Nyberg, generaldirektör, fr.o.m. 2016-09-12
Ledamot : Rebecka Prentell, ordförande, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2018-04-08
Ledamot : Mimmi Rönnqvist, ordförande, fr.o.m. 2019-10-14
Ledamot : Mikael Sjöberg, generaldirektör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2019-12-15
Ledamot : Monica Sonde, direktör och avdelningschef, fr.o.m. 2021-04-19
Ledamot : Hidayet Tercan, entreprenör, fr.o.m. 2018-09-01
Ledamot : Michael Wolf, verkst. direktör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-04-18
Ledamot : Helen Ängmo, överdirektör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2015-10-05
Sakkunnig : Vanja Bardh Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-04-27 t.o.m. 2018-05-31
Sakkunnig : Karin Hermanrud, departementsråd, fr.o.m. 2018-06-14
Sakkunnig : Björn Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2019-10-13
Sakkunnig : Anna-Lena Larsson-Lönnqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-04-28 t.o.m. 2018-04-09
Sakkunnig : Kristina Lindström, ämnesråd, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2017-04-27
Sakkunnig : Maria Nordin Skult, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2018-06-14
Sakkunnig : Hanna Zeland, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-14
Expert : Tobias Adolfsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-10 t.o.m. 2021-08-29
Expert : David Dager, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-12-16
Expert : Louise Edgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-10-06 t.o.m. 2016-02-25
Expert : Maria Götherström, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-14 t.o.m. 2020-02-09
Expert : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-08-30
Expert : Johanna Hjalmarsson, kansliråd, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-02-25
Expert : Jenny Jägsander, kansliråd, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2018-11-25
Expert : Annika Järemo, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-09-12 t.o.m. 2017-10-08
Expert : Annika Järemo, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-26 t.o.m. 2019-10-13
Expert : Niclas Järvklo, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2015-10-05
Expert : Linnéa Lindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-26 t.o.m. 2021-08-29
Expert : Miriam Malmkvist, kansliråd, fr.o.m. 2021-08-30
Expert : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-26 t.o.m. 2016-09-11
Expert : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-09 t.o.m. 2018-11-25
Expert : Jan Rehnstam, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2018-05-31
Expert : Eeva Seppälä, ämnesråd, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2019-12-15
Expert : Johan Stjernfält, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-11-21
Expert : Esbjörn Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-26 t.o.m. 2017-08-27
Alireza Akhondi, riksdagsledamot (C)
Leila Ali-Elmi, riksdagsledamot (MP)
Sofia Damm, riksdagsledamot (KD)
Nicklas Ellehammar Lundström, oppositionsråd Norrköping (V)
Ebba Hermansson, riksdagsledamot (SD)
Serkan Köse, riksdagsledamot (S)
Jessica Sjönell, gruppledare i Stockholms stads Arbetsmarknadsnämnd (L)
Tf. kanslichef : Susanne Zander, fr.o.m. 2018-08-13
t.f. kanslichef : Susanne Zander, fr.o.m. 2021-06-01
Huvudsekreterare : Pontus Ringborg, fr.o.m. 2015-01-26
Sekreterare : Peter Agerhäll, fr.o.m. 2015-04-13
Sekreterare : Anders Barane, fr.o.m. 2020-03-01
Sekreterare : Emil Buskas, fr.o.m. 2017-03-01 t.o.m. 2018-09-16
Sekreterare : Maj Dahl, fr.o.m. 2018-04-10 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Karin Ericsson, fr.o.m. 2015-03-01
Sekreterare : Karin Ericsson, fr.o.m. 2020-08-12 t.o.m. 2020-11-30
Sekreterare : Karin Hermanrud, fr.o.m. 2017-04-05 t.o.m. 2017-09-30
Sekreterare : Linus Källander, fr.o.m. 2015-03-30
Sekreterare : Joanna Román, fr.o.m. 2016-11-14 t.o.m. 2017-01-31
Sekreterare : Joanna Román, fr.o.m. 2017-10-24 t.o.m. 2018-02-28
Sekreterare : Jesper Theander, fr.o.m. 2019-03-01
Sekreterare : Emil Viklund, fr.o.m. 2020-01-01
Sekreterare : Susanne Zander, fr.o.m. 2015-01-19
Biträdande sekreterare : Lillemor Hult, fr.o.m. 2015-08-17 t.o.m. 2017-04-30
Biträdande sekreterare : Lars Göran Jonsson, fr.o.m. 2015-11-09 t.o.m. 2015-12-31
Biträdande sekreterare : Lars Göran Jonsson, fr.o.m. 2016-03-14 t.o.m. 2016-04-29
Biträdande sekreterare : Lars Göran Jonsson, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2016-12-31
Biträdande sekreterare : Marie Lind, fr.o.m. 2017-04-24 t.o.m. 2018-04-30
Biträdande sekreterare : Jack Schierbeck, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2017-03-31
Biträdande sekreterare : Emil Viklund, fr.o.m. 2016-06-05
Assistent : Decran Sahakyan, fr.o.m. 2017-10-23 t.o.m. 2018-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Jo 2002:05) om landsbygdsutvärderingen 2003 [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen (Jo 2002:05) om landsbygdsutvärderingen 2003
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-08-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:109
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:105 Levande kulturlandskap - en halvtidsutvärdering av Miljö- och landsbygdsprogrammet
Medverkande :
Särskild utredare : Per Wramner, professor, fr.o.m. 2002-08-30
Expert : Johan Bodegård, enhetschef, fr.o.m. 2002-09-24
Expert : Karin Hermanrud, departementsråd, fr.o.m. 2002-09-24 t.o.m. 2003-05-07
Expert : Sven Lingegård, lantbruksdirektör, fr.o.m. 2002-09-24
Expert : Jan Lundegren, lantbruksdirektör, fr.o.m. 2002-09-24
Expert : Göran Olsson, agronom, fr.o.m. 2002-12-17
Expert : Camilla Sjölund, ställföreträdande programchef, fr.o.m. 2002-09-24 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Harald Svensson, avdelningschef, fr.o.m. 0202-09-24
Expert : Hans Westlund, docent, fr.o.m. 2002-09-24
Expert : Lars Wilson, enhetschef, fr.o.m. 2002-09-24
Expert : Mathilda Åberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-05-08
Sekreterare : Stina Levin, fr.o.m. 2002-11-11 t.o.m. 2003-12-08
Bitr. sekreterare : Marija Milivojevic, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-11-24
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (N 1999:04) om markägarnas rättigheter m.m. i minerallagen (1991:45) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Utredningen (N 1999:04) om markägarnas rättigheter m.m. i minerallagen (1991:45)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-02-25
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:11
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:89 Minerallagen, markägarna och miljön
Medverkande :
Särskild utredare : Birgitta Nådell, fr.o.m. 1999-03-30 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Marinette Andersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Ann Aurén, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Bertil Bengtsson, f.d. justitieråd, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Magnus Blücher, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Ann-Christin Cederlund, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Mikael Gulliksson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Jan-Olof Hedström, bergmästare, fr.o.m. 1999-10-11 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Karin Hermanrud, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 1999-09-12
Expert : Michael Koch, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-11 t.o.m. 2000-04-20
Expert : Christina Lindahl, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Stefan Månsson, verkst. direktör, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Claes Sjöblom, länsråd, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : Tom Teljer, skogsmästare, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Expert : , Wilson, Lars 1:e arkivarie, fr.o.m. 1999-04-27 t.o.m. 2000-10-02
Sekreterare : Thed Adelswärd, fr.o.m. 1999-05-11 t.o.m. 2000-10-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:89 Minerallagen, markägarna och miljön [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (M 1997:01) om EU:s utvidgning och analys av miljökonsekvenserna [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Utredningen (M 1997:01) om EU:s utvidgning och analys av miljökonsekvenserna
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1997:16.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:149 Miljön i ett utvidgat EU. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Rolf Annerberg, generaldirektör, fr.o.m. 1997-02-04 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Eva Blixt, fr.o.m. 1997-06-03 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Anders Boheman, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Ann-Mari Brockman, fr.o.m. 1997-06-03 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Yngve Brodin, fr.o.m. 1997-06-03 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Paul Ek, fr.o.m. 1997-06-03 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Karin Hermanrud, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Eva Jernnäs, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Bengt Jobin, fr.o.m. 1997-06-03 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Gunnar Johansson, fr.o.m. 1997-06-03 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Kersti Karlsson, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Thomas Kåberger, fr.o.m. 1997-06-03 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Sofie Nordström, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Jan Olsson, R, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Ulf Svidén, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Bo Wahlström, fr.o.m. 1997-06-03 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Katarina Veem, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Mats Åberg, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Sekreterare : Gilbert Henriksson, fr.o.m. 1997-03-19 t.o.m. 1997-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:149 Miljön i ett utvidgat EU [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Miljöövervakningsutredningen (M 1996:04) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Miljöövervakningsutredningen (M 1996:04)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1997
Utredningen har avgett :
SOU 1997:34 Övervakning av miljön. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Svante Bodin, förhandlingschef, fr.o.m. 1996-09-10 t.o.m. 1997-03-14
Expert : Anna Bohman, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-19 t.o.m. 1997-03-02
Expert : Göran Broberg, fr.o.m. 1996-10-23 t.o.m. 1997-03-02
Expert : Gunnar Brännström, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-11-19 t.o.m. 1997-03-02
Expert : Ann-Sofie Eriksson, fr.o.m. 1996-10-23 t.o.m. 1997-03-02
Expert : Mats Eriksson, fr.o.m. 1996-10-23 t.o.m. 1997-03-02
Expert : Karin Hermanrud, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-23 t.o.m. 1997-03-02
Expert : Anders Holmgren, departementsråd, fr.o.m. 1996-11-19 t.o.m. 1997-03-02
Expert : Roland Löfblad, miljöchef, fr.o.m. 1996-11-25 t.o.m. 1997-03-02
Expert : Lise-Lotte Norin, fr.o.m. 1996-10-23 t.o.m. 1997-03-02
Expert : Manuella Notter, fr.o.m. 1996-10-23 t.o.m. 1997-03-02
Expert : Mats Nygren, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-23 t.o.m. 1997-03-02
Expert : Claes Pile, miljöingenjör, fr.o.m. 1996-11-25 t.o.m. 1997-03-02
Expert : Bo Wallin, fr.o.m. 1996-10-23 t.o.m. 1997-03-02
Expert : Torgny Wiederholm, laborator, fr.o.m. 1996-11-25 t.o.m. 1997-03-02
Sekreterare : Michael Borschers, t.o.m. 1997-03-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:34 Övervakning av miljön [ pdf |Paragraftecken ]
Kemikommittén (M 1996:02) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Kemikommittén (M 1996:02)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1996:40.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:84 En hållbar kemikaliepolitik Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Kerstin Svenson, kommunalråd, fr.o.m. 1996-06-04 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Lena Ag, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 1996-06-04 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Lennart Daléus, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-06-04 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Roger Rådström, utvecklingschef, fr.o.m. 1996-06-04 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Urban Wästljung, politisk sekreterare, fr.o.m. 1996-06-04 t.o.m. 1997-06-30
Sakkunnig : Arne Jernelöv, professor, fr.o.m. 1996-06-04 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Rickard Almgren, direktör, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Ulrika Askling, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-09-20
Expert : Åke Bergman, professor, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Håkan Björndal, docent, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Ingvar Brandt, professor, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Birgitta Bratthall, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Bengt Bucht, stabschef, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Leif Busk, laboratoriechef, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Håkan Carlsson, föredragande, fr.o.m. 1997-04-08 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Anders Emmerman, agronom, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Kerstin Erni, apotekare, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Lynn Goldman, fr.o.m. 1996-11-25 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Gunnar Granqvist, chef för säkerhet, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Maria Gårding-Wärnberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-09-24 t.o.m. 1997-04-07
Expert : Nigel Haigh, fr.o.m. 1996-11-25 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Annika Hanberg, med. dr., fr.o.m. 1996-09-24 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Gunnel Hedman, naturvårdschef, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Karin Hermanrud, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Ellika Hermansson, biolog, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Peter Hurst, fr.o.m. 1996-11-25 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Bo Jansson, professor, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Ulrik Kvist, docent, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Lars-Erik Liljelund, kanslichef, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Paul Lindroth, enhetschef, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Lena Lundberg, tekn.dr., fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Birgitta Melin, civilingenjör, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Kirsten Mortensen, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Håkan Nordin, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Sven Nyberg, ombudsman, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Siv Näslund, kanslichef, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Per-Erik Olsson, docent, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Annika Otterstedt, europakoordinator, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Viveka Palm, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Christer Paulsson, universitetslektor, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Wim Quik, fr.o.m. 1996-11-25 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Anita Ringström, direktör, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : , Rosander, Per agenda 21-samordnare, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Ulrika Sandell, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Bo Svärd, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Margareta Tullberg, handläggare av hälsofrågor, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Anders Turesson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Reinhard Überhorts, fr.o.m. 1996-11-25 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Marie Vahter, professor, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Cynthia de, docent, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Göran Värmby, miljösamordnare, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1997-06-30
Huvudsekreterare : Annika Lundström, fr.o.m. 1996-06-04 t.o.m. 1997-08-31
Sekreterare : Helena Bergström, fr.o.m. 1996-07-22 t.o.m. 1997-08-24
Sekreterare : Johan Sandberg, fr.o.m. 1996-05-21 t.o.m. 1997-06-22
Sekreterare : Per Törnqvist, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1997-06-30
Sekreterare : Bo Wahlström, fr.o.m. 1996-06-12 t.o.m. 1997-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1996:40 Översyn av kemikaliepolitiken

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:84 En hållbar kemikaliepolitik [ pdf |Paragraftecken ]
Revisionsbolagsutredningen (N 1996:10) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Revisionsbolagsutredningen (N 1996:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-12-12
Direktiv för utredningen, se dir. 1996:106.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Box 347, 401 25 GÖTEBORG, tel. 031- 10 51 48
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:43 Oberoende, ägande och tillsyn i revisionsverksamhet
Medverkande :
Särskild utredare : Gunilla Bornmalm-Jardelöw, ekonomie doktor, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-05-14
Expert : Marianne Förander, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1999-04-14
Expert : Ulf Gometz, professor, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1999-04-14
Expert : Margareta Gårdmark-Nylén, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1999-04-14
Expert : Karin Hermanrud, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1999-04-14
Expert : Martin Johansson, verkst. direktör, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1999-04-14
Expert : Christer Lefrell, kanslichef, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1999-04-14
Expert : Staffan Lind, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1999-04-14
Expert : Stefan Lindskog, advokat, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1999-04-14
Expert : Björn Markland, generalsekreterare, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1999-04-14
Expert : Lena Stridsberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1999-04-14
Expert : Charlotte Zackari, departementsråd, fr.o.m. 1998-11-16 t.o.m. 1999-04-14
Sekreterare : Lars-Åke Ström, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-04-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:43 Oberoende, ägande och tillsyn i revisionsverksamhet [ pdf ]
Utredningen (M 1995:03) om insamling och omhändertagande m.m. av miljöfarliga batterier [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
Utredningen (M 1995:03) om insamling och omhändertagande m.m. av miljöfarliga batterier
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1995:64.
Lokal : Östra Järnvägsgatan 10. Postadress: Miljödepartementet, 103 33 STOCKHOLM
Utredningen har avgett :
SOU 1996:8 Batterierna - en laddad fråga. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ingemar Josefsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-05-02 t.o.m. 1996-02-07
Expert : Mia Bengtsson, marknadschef, fr.o.m. 1995-06-27 t.o.m. 1996-02-07
Expert : Björn Blomgren, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-06-27 t.o.m. 1996-02-07
Expert : Stig Edner, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-06-27 t.o.m. 1996-02-07
Expert : Lars Gustafsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-06-27 t.o.m. 1996-02-07
Expert : Gunnel Hedman, naturvårdschef, fr.o.m. 1995-06-27 t.o.m. 1996-02-07
Expert : Karin Hermanrud, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-06-27 t.o.m. 1996-02-07
Expert : Göran Lagerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-06-27 t.o.m. 1996-02-07
Expert : Christina Lindbäck, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-06-27 t.o.m. 1996-02-07
Expert : Sigrid Olsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-06-27 t.o.m. 1996-02-07
Expert : Peter Wenster, geolog, fr.o.m. 1995-06-27 t.o.m. 1996-02-07
Expert : Elisabeth Viklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-06-27 t.o.m. 1996-02-07
Expert : Lolo Heijkenskjöld, fr.o.m. 1995-06-13 t.o.m. 1996-02-29
Niklas Karlendal, fr.o.m. 1995-08-15 t.o.m. 1996-02-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:8 Batterierna – en laddad fråga [ pdf |Paragraftecken ]
Miljöbalksutredningen (M 1993:04) [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Miljöbalksutredningen (M 1993:04)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1993-04-07
Direktiv för se dir. 1993:43, dir. 1994:48 och dir. 1994:134.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:123 Miljöombudsman - delbetänkande
SOU 1996:103 Miljöbalken. En skärpt och samordnad miljölagstiftning för en hållbar utveckling - huvudbetänkande
SOU 1996:147 Övergångsbestämmelser till miljöbalken - delbetänkande
SOU 1997:32 Följdlagstiftning till Miljöbalken - delbetänkande
SOU 1998:35 Förordningar till miljöbalken - slutbetänkande Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Carl Axel Petri, hovrättspresident, fr.o.m. 1993-04-13 t.o.m. 1998-03-31
Sakkunnig : Severin Blomstrand, rättschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-11-10
Sakkunnig : Lars Dahllöf, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 1993-04-27 t.o.m. 1998-03-12
Sakkunnig : Staffan Westerlund, professor, fr.o.m. 1996-07-16 t.o.m. 1997-10-16
Expert : Sakari Alander, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-06-18 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Richard Almgren, direktör, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Allert Alverborg, direktör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Lars Amréus, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Gertrud Berglund, språkexpert, fr.o.m. 1996-02-06 t.o.m. 1997-06-17
Expert : Per Bergman, kansliråd, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Lars Bjurström, kommunalråd, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Ulf Bjällås, t.f. generaldirektör, fr.o.m. 1996-03-19 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Owe Björk, advokat, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Lars Brandin, departementssekreterare, t.o.m. 1994-06-30
Expert : Bengt Bucht, direktör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Stefan Bucht, avdelningschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1995-03-24
Expert : Kerstin Cederlöf, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-08-28 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Nina Cromnier, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-03-12 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Hans Ekelund, avdelningschef, fr.o.m. 1995-03-25 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Carl-Johan Engström, avdelningschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-08-31
Expert : Ann-Sofie Eriksson, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Hjalmar Forsberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-11-12 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Stig Gustafsson, chefsjurist, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Karin Hermanrud, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-05-18 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Anders Holmgren, departementsråd, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Madeleine Holst, kansliråd, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1995-01-15
Expert : Lars-Eric Hult, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-06-04 t.o.m. 1997-11-10
Expert : Lena Ingvarsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-10-08
Expert : Christina Jacobsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-10-31
Expert : Anders Jeppson, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Sten Jerdenius, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-28 t.o.m. 1997-06-03
Expert : Hans Karlbom, revisionssekreterare, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Bjarne Karlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-12-06 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Mikael Karlsson, fr.o.m. 1997-09-02 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Pernilla Knutsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-04-27 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Lars Gunnar Larsson, direktör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-07-31
Expert : Eva Lehndal, dep.sekr, fr.o.m. 1994-01-20 t.o.m. 1995-06-30
Expert : Peggy Lerman-Dahl, chefsjurist, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Thomas Levander, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-25 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Laila Linnergren-Fleck, enhetschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Maria Malmlöf, departementssekreterare, t.o.m. 1995-10-31
Expert : Sven Måhlstedt, civilingenjör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Per-Magnus Nilsson, landskapsarkitekt, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Sven Nyberg, ombudsman, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Mats Olsson, överdirektör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Anders Perklev, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Ulrika Rasmusson, generalsekreterare, fr.o.m. 1996-10-14 t.o.m. 1997-09-01
Expert : Thomas Rolén, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Stefan Rubenson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1993-06-21 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Micaela Schulman, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-10-07 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Rolf Strömberg, generaldirektör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Olle Stångberg, departementsråd, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1994-01-19
Expert : Claes Tjäder, departementsråd, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-06-17
Expert : Staffan Westerlund, professor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-07-15
Expert : Bengt Wennerstein, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1994-09-14
Expert : Kerstin Wennerstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-15 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Mats Wiberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-10-09 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Kitty Victor, enhetschef, fr.o.m. 1997-04-24 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Åsa Wiklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-25 t.o.m. 1997-06-03
Expert : Rolf Wirtén, landshövding, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Rutger Öijerholm, chefsjurist, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Per Östensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1995-05-17
Sekreterare : Anders Bengtsson, t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Mona Blomdin, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-06-15 t.o.m. 1995-12-31
Sekreterare : Lena Flodin, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Lars Holmgård, fr.o.m. 1995-01-16 t.o.m. 1998-03-12
Sekreterare : Hans Karlbom, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-01-17 t.o.m. 1994-12-31
Sekreterare : Stefan Köhler, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-07-08 t.o.m. 1996-11-22
Sekreterare : Per Lagerud, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Henrik Löv, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1998-03-12
Sekreterare : Björn Persson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Liselotte Rågmark, rättssakkunnig, fr.o.m. 1997-09-08 t.o.m. 1998-04-30
Sekreterare : Roger Wikström, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1997-12-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman