Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Karin Edin

Sök kontaktuppgifter till Karin Edin på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Karin Edin

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Karin Edin medverkat i ( 5 st. ):

Tillitsdelegationen (Fi 2016:03) [ Avslutad 2020 ] [ Expert ]
Tillitsdelegationen (Fi 2016:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-06-16
Direktiv för delegationen, se dir. 2016:51, dir. 2017:119, dir. 2019:6 och dir. 2020:49
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:56 Jakten på den perfekta ersättningsmodellen - Vad händer med medarbetarnas handlingsutrymme?
SOU 2018:48 En lärande tillsyn. Statlig granskning som bidrar till verksamhetsutveckling i vård, skola och omsorg
SOU 2018:38 Styra och leda med tillit. Forskning och praktik
SOU 2018:47 Med tillit växer handlingsutrymmet - tillitsbaserad styrning och ledning av välfärdssektorn
SOU 2019:43 Med tillit följer bättre resultat – tillitsbaserad styrning och ledning i staten Politisk handlingskraft i en regeringsnära utvecklingsmiljö
SOU 2020:40 En gemensam utbildning inom statsförvaltningen
Medverkande :
Ordförande : Christina Forsberg, generaldirektör, fr.o.m. 2019-03-29 t.o.m. 2020-06-24
Ordförande : Laura Hartman, fr.o.m. 2016-06-16 t.o.m. 2019-03-28
Ledamot : Shirin Ahlbäck Öberg, docent, fr.o.m. 2019-03-29 t.o.m. 2020-06-24
Ledamot : Emil Broberg, fr.o.m. 2016-06-16 t.o.m. 2020-02-10
Ledamot : Christina Forsberg, generaldirektör, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2019-03-28
Ledamot : Gunilla Hult Backlund, fr.o.m. 2016-06-16 t.o.m. 2020-02-10
Ledamot : Rikard Jermsten, generaldirektör, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Kristina Althoff, enhetschef, fr.o.m. 2019-06-25 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Robin Anderson Boström, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Helena Cantù, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Isabell Carnlöf, utredare, fr.o.m. 2020-02-11 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Johanna Carnö, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-05-08
Expert : Niclas Damm, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Karin Edholm, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-09 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Karin Edin, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-10 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Christina Eklöf, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Thomas Ericson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Christine Feuk, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Inger Gustafsson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-05-08
Expert : Jakob Hellman, utvecklingsledare, fr.o.m. 2019-05-09 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Jacob Henriksson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Emma Holstad, kansliråd, fr.o.m. 2019-03-19 t.o.m. 2020-06-24
Sakkunnig : Kasper Irgens, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-11 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Anna Kessling, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Maria Lidström, fr.o.m. 2018-03-19 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Karin Lönnheden, stabschef, fr.o.m. 2019-03-01 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Erik Magnusson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Lars Modig, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-11 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Jenny Munkelt, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2018-03-18
Expert : Patrik Olofsson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Håkan Olsson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Thord Redman, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Tomas Rosenberg, polismästare, fr.o.m. 2019-03-01 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Lars Seger, chefsjurist, fr.o.m. 2020-02-11 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Hanna Sjöberg, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Hampus Strömberg, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Eva Svensson, ämnesråd, fr.o.m. 2019-03-01 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Torkel Winbladh, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2018-09-09
Expert : Johanna Wockatz, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Huvudsekreterare : Anna Lexelius, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2019-03-11
Huvudsekreterare : Anna Pauloff, tidigare utredningschef, fr.o.m. 2019-04-23 t.o.m. 2020-06-26
Sekreterare : Karin Brandqvist Sundblad, hovrättsassessor, fr.o.m. 2020-04-11 t.o.m. 2020-06-05
Sekreterare : Louise Bringselius, fr.o.m. 2017-01-25 t.o.m. 2018-05-31
Sekreterare : Karin Ekdahl Wästberg, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2019-08-11
Sekreterare : Monica Engström, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2018-04-30
Sekreterare : Pernilla Fexdal, assistent, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2020-05-31
Sekreterare : Mattias Fogelgren, fr.o.m. 2017-04-17 t.o.m. 2020-04-28
Sekreterare : Martin Fransson, forskningsledare, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-09-20
Sekreterare : Kristin Gunnarsson, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2018-06-18
Sekreterare : Lena Hamilton, fr.o.m. 2018-04-16 t.o.m. 2018-05-17
Sekreterare : Kajsa Hanspers, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2017-07-31
Sekreterare : Karin Hååg, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2020-05-31
Sekreterare : Unni Mannerheim, fr.o.m. 2016-09-05 t.o.m. 2018-06-30
Sekreterare : Ola Norbäck, assessor, fr.o.m. 2019-09-30 t.o.m. 2020-06-26
Sekreterare : Ewa Preston, fr.o.m. 2016-11-15 t.o.m. 2017-08-13
Sekreterare : Johan Quist, forskningsledare, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-09-20
Sekreterare : Emma Sterky, utredningssekreterare, fr.o.m. 2020-01-01 t.o.m. 2020-04-02
Sekreterare : Katarina Wetter Edman, forskningsledare, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-09-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om Översyn av den statliga museipolitiken (Ku 2014:01) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Utredningen om Översyn av den statliga museipolitiken (Ku 2014:01)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-01-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:8 och dir. 2015:14
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:89 Ny museipolitik
Medverkande :
Särskild utredare : Clas-Uno Frykholm, direktör, fr.o.m. 2014-01-30 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Kristina Alexanderson, chef, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Jeanna Andreen, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Karin Edin, kansliråd, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Anders Ekström, professor, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Anna Hag, strateg, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Bagir Kwiek, sakkunnig, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Helena Lejon, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Jan Nordwall, generalsekreterare, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-09-27
Expert : Annilie Nyberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Mikael Palo, förvaltningschef, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Anna-Lena Sjölund, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Eva Stengård, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Max Valentin, verkst. direktör, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Huvudsekreterare : Göran Blomberg, fr.o.m. 2014-03-03 t.o.m. 2015-06-22
Huvudsekreterare : Jakob Kihlberg, fr.o.m. 2015-05-11 t.o.m. 2015-11-01
Sekreterare : Katherine Hauptman, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2015-04-30
Sekreterare : Henriette Walker, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2015-04-30
Sekreterare : Emy Widén, fr.o.m. 2015-03-02 t.o.m. 2015-11-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:89 Ny museipolitik [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Servicecenterutredningen (Fi 2010:08) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Servicecenterutredningen (Fi 2010:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-11-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:117, dir. 2011:99 och dir. 2012:58
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:38 Ett myndighetsgemensamt servicecenter
Medverkande :
Särskild utredare : Katrin Westling Palm, fr.o.m. 2010-11-04
Expert : Karin Edin, fr.o.m. 2010-11-22
Expert : Ola Hägglund, fr.o.m. 2010-11-22
Expert : Per Källman, fr.o.m. 2010-11-22
Expert : Claes Thagemark, fr.o.m. 2010-11-22
Huvudsekreterare : Charlotte Johansson Ahlström, fr.o.m. 2010-11-23 t.o.m. 2012-06-30
Sekreterare : Björn Hammarstedt, fr.o.m. 2010-12-01 t.o.m. 2012-08-15
Sekreterare : Eva Trogen, fr.o.m. 2012-03-01 t.o.m. 2012-06-30
Biträdande sekreterare : Kristina Nordström, fr.o.m. 2012-03-12 t.o.m. 2012-05-31
Biträdande sekreterare : Petra Roos, fr.o.m. 2012-03-12 t.o.m. 2012-05-31
Biträdande sekreterare : Inga-Britt Vandin, fr.o.m. 2012-03-12 t.o.m. 2012-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:38 Ett myndighetsgemensamt servicecenter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
IT-standardiseringsutredningen (N 2006:05) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
IT-standardiseringsutredningen (N 2006:05)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-04-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:36 och dir. 2006:117
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:47 Den osynliga infrastrukturen - om förbättrad samordning av offentlig IT-standardisering
SOU 2007:83 Standarder och tillväxt: en kommenterad forskningsöversikt. Standards and growth: a research review.
Medverkande :
Särskild utredare : Arne Granholm, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-06-30
Sakkunnig : Nils-Gunnar Forsberg, ämnesråd, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-10-30
Expert : Rolf Atterling, verkst. direktör, fr.o.m. 2006-12-11 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Bo Bergner, direktör, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Torbjörn Cederholm, verksamhetsområdeschef, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Karin Edin, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-12-11 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Johanna Elmstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-12-11 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Magnus Enzell, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-02-09 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Sven Fischer, senior manager, fr.o.m. 2006-12-11 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Ann Hedberg Balkå, sektionschef, fr.o.m. 2007-02-09 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Marianne Leckström, civilingenjör, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Helena Linde, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Margareta Lindquist, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Nicklas Lundblad, stabschef, fr.o.m. 2006-11-12 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Christine Simon, handläggare, fr.o.m. 2006-11-12 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Clas Thorén, utvecklingsstrateg, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Leif Trogen, avdelningschef, fr.o.m. 2006-12-11 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Kerstin Wiss Holmdahl, förbundsjurist, fr.o.m. 2006-12-11 t.o.m. 2007-06-30
Sekreterare : Anders Hektor, fr.o.m. 2006-08-15 t.o.m. 2007-10-31
Sekreterare : Lena Hägglöf, fr.o.m. 2006-05-08
Sekreterare : Carl-Öije Segerlund, fr.o.m. 2006-05-15 t.o.m. 2006-05-31
Sekreterare : Hans Öjemark, fr.o.m. 2007-03-05 t.o.m. 2007-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgruppen om den sociala ekonomin (In 1998:A) [ Avslutad 1998 ] [ Ledamot ]
Arbetsgruppen om den sociala ekonomin (In 1998:A)
Departement : Kulturdepartementet
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-11-27
Direktiv för arbetsgruppen, se bilaga till protokoll vid reg.sammanträde 1997-11-27 § 24.
Lokal : Kulturdepartementet, 103 33 STOCKHOLM, tel. växel 405 10 00
Arbetsgruppens arbete är därmed slutfört
Utredningen har avgett :
Ds 1998:48 Social ekonomi i EU-landet Sverige - tradition och förnyelse i samma begrepp (delrapport)
Rapport Social ekonomi - en tredje sektor för välfärd, demokrati och tillväxt? (slutrapport)
Medverkande :
Ordförande : Lars Bryntesson, departementsråd, fr.o.m. 1998-01-16 t.o.m. 1998-12-31
Ledamot : Karin Edin, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-01-16 t.o.m. 1998-12-31
Ledamot : Nils Eklund, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1998-12-31
Ledamot : Örjan Hag, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-01-16 t.o.m. 1998-12-31
Ledamot : Michael Hagos, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-01-16 t.o.m. 1998-12-31
Ledamot : Kent Ivarsson, kansliråd, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 1999-03-31
Ledamot : Sören Kindlund, kansliråd, fr.o.m. 1998-01-16 t.o.m. 1998-12-31
Ledamot : Carin Lindborg, kansliråd, fr.o.m. 1998-01-16 t.o.m. 1998-03-31
Ledamot : Per Nyström, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-01-16 t.o.m. 1998-12-31
Ledamot : Magdalena Sinander, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : katarina Grut, projektledare, fr.o.m. 1998-06-22 t.o.m. 1998-12-31
Sakkunnig : Carl-Göran Högås, direktör, fr.o.m. 1998-06-22 t.o.m. 1998-12-31
Sakkunnig : Filip Wijkström, fil.dr., fr.o.m. 1998-06-22 t.o.m. 1998-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman