Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Kaisa Syrjänen Schaal

Sök kontaktuppgifter till Kaisa Syrjänen Schaal på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Kaisa Syrjänen Schaal

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Kaisa Syrjänen Schaal medverkat i ( 5 st. ):

Sannings- och försoningskommissionen för tornedalingar, kväner och lantalaiset (Ku 2020:01) [ Pågående ] [ Sekreterare ]
Sannings- och försoningskommissionen för tornedalingar, kväner och lantalaiset (Ku 2020:01)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-03-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:29 och dir. 2021:49
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm, tel. 08-405 89 87 (Krusberg)
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 15 maj 2023.
Medverkande :
Ordförande : Elisabet Fura, f.d. chefsjustitieombudsman, fr.o.m. 2020-03-19
Ledamot : Malin Arvidsson, fil. dr, fr.o.m. 2020-06-11
Ledamot : Lars Elenius, professor emeritus, fr.o.m. 2020-06-11
Ledamot : Kenneth Hyltenstam, professor emeritus, fr.o.m. 2020-06-11
Ledamot : Bengt Niska, f.d. kommunalråd, fr.o.m. 2020-06-11
Ledamot : Kaisa Syrjänen Schaal, jurist, fr.o.m. 2020-06-11
Ledamot : Sia Spiliopoulpu Åkermark, docent, fr.o.m. 2020-06-11
Ledamot : Josephine Ylipää, fil. mag., fr.o.m. 2020-06-11
Huvudsekreterare : Nadia Boussaid Petterson, fr.o.m. 2021-11-12
Sekreterare : Stefan Aro, komminister, fr.o.m. 2020-05-11
Sekreterare : Elsa Hellqvist, fr.o.m. 2021-10-01 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Eva Kvist, fr.o.m. 2021-03-01 t.o.m. 2021-06-06
Sekreterare : Pernilla Krusberg, jur. kand., fr.o.m. 2020-04-13 t.o.m. 2021-10-02
Sekreterare : Astrid Kruukka, fr.o.m. 2021-08-30 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Astrid Kruukka, fr.o.m. 2022-01-01 t.o.m. 2022-02-28
Sekreterare : Kaisa Syrjänen Schaal, jur. kand., fr.o.m. 2020-05-18 t.o.m. 2020-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om uppföljning av minoritetspolitiken (Ku 2018:05) [ Avslutad 2020 ] [ Huvudsekreterare ]
Utredningen om uppföljning av minoritetspolitiken (Ku 2018:05)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-08-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:86 och dir. 2019:7
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:27 Högre växel i minoritetspolitiken - Stärkt samordning och uppföljning
Medverkande :
Särskild utredare : Ingrid Johansson Lind, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2019-05-16 t.o.m. 2020-05-14
Sakkunnig : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-07-01 t.o.m. 2020-05-14
Sakkunnig : Maria Engvall, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-07-01 t.o.m. 2019-11-14
Sakkunnig : Maria Lyth, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-07-01 t.o.m. 2020-03-15
Sakkunnig : Andrés Zanzi, ämnesråd, fr.o.m. 2019-07-01 t.o.m. 2019-11-14
Expert : Pernilla Ek, enhetschef, fr.o.m. 2019-07-01 t.o.m. 2020-05-14
Expert : Marie Hagsgård, hovrättsassessor, fr.o.m. 2019-10-11 t.o.m. 2020-05-14
Expert : Rebecca Hort, utredare, fr.o.m. 2019-10-11 t.o.m. 2020-05-14
Expert : Björn Kullander, handläggare, fr.o.m. 2019-07-01 t.o.m. 2020-05-14
Expert : Lottie-Ann Lindström, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-11-15 t.o.m. 2020-05-14
Expert : Aina Negga, enhetschef, fr.o.m. 2019-07-01 t.o.m. 2020-05-14
Expert : Torkel Wingård, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-16 t.o.m. 2020-05-14
Huvudsekreterare : Kaisa Syrjänen Schaal, jur. kand., fr.o.m. 2019-05-16 t.o.m. 2020-05-15
Sekreterare : Sami Mlayeh, hovrättsassessor, fr.o.m. 2019-05-16 t.o.m. 2020-05-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om en stärkt minoritetspolitik (Ku 2016:02) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Utredningen om en stärkt minoritetspolitik (Ku 2016:02)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-09-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:73 och dir. 2017:64
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:60 Nästa steg? Förslag för en stärkt minoritetspolitik
SOU 2017:88 Nästa steg? Del 2. Förslag för en stärkt minoritetspolitik
Medverkande :
Särskild utredare : Lennart Rohdin, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2017-11-15
Sakkunnig : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Sakkunnig : Erla Björg Torisdottir, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-04-20
Sakkunnig : Linda Celander, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Sakkunnig : Håkan Eriksson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-04-10 t.o.m. 2017-08-13
Sakkunnig : Gunnar Stenberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Sakkunnig : Christina Velander, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Sakkunnig : Daniel Zerea, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-27
Expert : Björn Kullander, handläggare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Expert : Lars Lindgren, expert, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Helena Lundgren, handläggare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Anna Medin, jurist, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Aina Negga, enhetschef, fr.o.m. 2016-11-14 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Katarina Popovic, utvecklingsledare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Jenny Spetz, utredare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Ingrid Ström, utredare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Kaisa Syrjänen Schaal, enhetschef, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Amanda Agestav, kommunalråd, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Henrik Blind, led. av kommunstyrelsen, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Hans Ekström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Annicka Engblom, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Peter Helander, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Anna Hövenmark, f.d. kommunalråd, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Nina Lundström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-12-19 t.o.m. 2017-11-15
Cassandra Sundin, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Barbro Allardt Ljunggren, f.d. ordförande, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2017-11-15
Dennis Barvsten, ordförande, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Britt-Inger Hedström Lundqvist, sekreterare, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Sebastian Högnabba, kassör, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2017-11-15
Erland Kaldaras, ordförande, fr.o.m. 2015-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Bengt Niska, ordförande, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Johanna Nordblad Sirkka, vice ordförande, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Isak Reichel, generalsekreterare, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Magnus Sandström, förbundssekreterare, fr.o.m. 2016-12-19 t.o.m. 2017-11-15
Susanne Sznajderman-Rytz, sakkunnig, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Voitto Visuri, ordförande, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Sekreterare : Johanna Lantz, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-05-31
Sekreterare : Sami Mlayeh, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-11-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Språklagsutredningen (Ku 2007:01) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Språklagsutredningen (Ku 2007:01)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-02-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:17 och dir 2007:181
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Bengt-Åke Nilsson, f.d. regeringsråd, fr.o.m. 2007-02-08 t.o.m. 2008-03-19
Expert : Bengt Baedecke, språkexpert, fr.o.m. 2007-09-27 t.o.m. 2008-03-19
Expert : Maria Eka, ämnesråd, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2008-03-19
Expert : Mikael Hellstadius, kansliråd, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2008-03-19
Expert : Jakob Kihlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-27 t.o.m. 2008-03-19
Expert : Karin Kvarfordt, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2007-09-26
Expert : Lars Lindberg, kansliråd, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2008-03-19
Expert : Maria Ljungkvist, kansliråd, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2008-03-19
Expert : Bo Nordelius, kansliråd, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2008-03-19
Expert : Rebecka Randler, kansliråd, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2007-09-26
Expert : Nils-Henrik Sikku, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-03-19
Expert : Kaisa Syrjänen Schaal, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-06-20 t.o.m. 2008-03-19
Expert : Bilge Tekin Befrits, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2007-06-19
Expert : Göran Ternbo, kansliråd, fr.o.m. 2007-09-27 t.o.m. 2008-01-13
Expert : Eva Thorén, språkexpert, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2007-09-26
Sekreterare : Karin Lindbäck, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:17 Språklag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:181 Tilläggsdirektiv till Språklagsutredningen (Ku 2007:01) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:26 Värna språken – förslag till språklag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om finska och sydsamiska språken (Ju 2004:01) [ Avslutad 2006 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om finska och sydsamiska språken (Ju 2004:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-01-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:6, dir. 2005:23 och dir. 2005:139
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Vasagatan 8-10, 103 33 STOCKHOLM
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:40 Rätten till mitt språk - Förstärkt minoritetsskydd - delbetänkande
SOU 2006:19 Att återta mitt språk - Åtgärder för att stärka det samiska språket
Medverkande :
Särskild utredare : Paavo Vallius, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Susanne Adlercreutz, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Helena Axestam, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2004-08-15
Expert : Klara Grundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-06-07 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Marie Hagsgård Blomquist, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Bo Hansson, länsöverdirektör, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2005-05-24
Expert : David Jonasson, sydsamisk språkarbetare, fr.o.m. 2005-04-18 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Karin Kvarfordt, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-04-18 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Johan Lantto, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-04-18 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Anna Odebäck, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2005-06-06
Expert : Markku Peura, ordförande, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Mikael Sandström, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Uno Svaleryd, länsråd, fr.o.m. 2005-04-18 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Mikael Svonni, professor, fr.o.m. 2005-04-18 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Stig Wintzer, handläggare, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2005-09-04
Expert : Ann-Katrin Wirén, kansliråd, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Ingwar Åhren, programchef, fr.o.m. 2005-04-18 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Kerstin Östmark, kansliråd, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-02-28
Sekreterare : Kaisa Syrjänen Schaal, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2006-03-31
Sekreterare : Michael Teilus, fr.o.m. 2005-04-01 t.o.m. 2006-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman