Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Sannings- och försoningskommission för tornedalingar, kväner och lantalaiset (Ku 2020:01)

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sannings- och försoningskommission för tornedalingar, kväner och lantalaiset (Ku 2020:01) [ Pågående ]

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 11 st. ♀ 7 ♂ 4 ) :

Elisabet Fura  []  ( Ordförande )
Malin Arvidsson  []  ( Ledamot )
Lars Elenius  []  ( Ledamot )
Kenneth Hyltenstam  []  ( Ledamot )
Bengt Niska  []  ( Ledamot )
Kaisa Syrjänen Schaal  []  ( Sekreterare )
Josephine Ylipää  []  ( Ledamot )
Stefan Aro  []  ( Sekreterare )
Pernilla Krusberg  []  ( Sekreterare )
Sia Spiliopoulou Åkermark  []  ( Ledamot )
Eva Kvist  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Sannings- och försoningskommission för tornedalingar, kväner och lantalaiset (Ku 2020:01)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-03-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:29
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm, tel. 08-405 89 87 (Krusberg)
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 16 maj 2022.
Medverkande :
Ordförande : Elisabet Fura, f.d. chefsjustitieombudsman, fr.o.m. 2020-03-19
Ledamot : Malin Arvidsson, fil. dr, fr.o.m. 2020-06-11
Ledamot : Lars Elenius, professor emeritus, fr.o.m. 2020-06-11
Ledamot : Kenneth Hyltenstam, professor emeritus, fr.o.m. 2020-06-11
Ledamot : Bengt Niska, f.d. kommunalråd, fr.o.m. 2020-06-11
Ledamot : Kaisa Syrjänen Schaal, jurist, fr.o.m. 2020-06-11
Ledamot : Sia Spiliopoulpu Åkermark, docent, fr.o.m. 2020-06-11
Ledamot : Josephine Ylipää, fil. mag., fr.o.m. 2020-06-11
Sekreterare : Stefan Aro, komminister, fr.o.m. 2020-05-11
Sekreterare : Eva Kvist, fr.o.m. 2021-03-01 t.o.m. 2021-06-06
Sekreterare : Pernilla Krusberg, jur. kand., fr.o.m. 2020-04-13
Sekreterare : Kaisa Syrjänen Schaal, jur. kand., fr.o.m. 2020-05-18 t.o.m. 2020-08-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman