Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Jonas Iversen

Sök kontaktuppgifter till Jonas Iversen på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Jonas Iversen

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Jonas Iversen medverkat i ( 7 st. ):

Utredningen (N 2002:04) Översyn av Samhall AB [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen (N 2002:04) Översyn av Samhall AB


Beteckning : N 2002:04
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2004-03-10
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-03-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:34 och dir. 2003:4
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Rydh, Jan, fr.o.m. 2002-03-07 t.o.m. 2003-06-04
Sakkunnig : Barturén, Luis, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Sakkunnig : Iversen, Jonas, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Sakkunnig : Jansson, Kerstin, fr.o.m. 2003-04-22 t.o.m. 2003-05-31
Sakkunnig : Redman, Thord, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-04-21
Sakkunnig : Sparr, Dag, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Ahlqvist, Johnny, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Bilius, Kristina, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Danemar, Owe, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-02-23
Expert : Ebbeskog, Christina, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-03-23
Expert : Israelsson, Leif, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Jangenäs, Bo, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Johansson, Per, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Libietis, Vivi, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Odefalk, Anita, fr.o.m. 2003-02-24 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Svenningsson, Levi, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Wennström, Ossian, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Westlund, Karin, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Wirkkala, Lena, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Wång, Carina, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Huvudsekreterare : Halapi, Mikael, fr.o.m. 2002-09-30 t.o.m. 2003-06-20
Huvudsekreterare : Jangenäs, Bo, fr.o.m. 2002-03-12 t.o.m. 2002-08-28
Sekreterare : Asp, Helena, fr.o.m. 2002-09-30 t.o.m. 2003-06-11
Sekreterare : Henriksson, Mona, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2002-08-31
Bitr. sekreterare : Gren, Barbro, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2002-11-30

Rapporter

SOU 2003:56Inte bara samhall
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:56 Inte bara Samhall [ pdf |Paragraftecken ]
Projektgrupp med uppgift att bereda vissa läkemedelsfrågor (S 1999:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2008 ] [ Ledamot ]
Projektgrupp med uppgift att bereda vissa läkemedelsfrågor (S 1999:A) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-01-21
Arbetsgruppen är avslutad fr.o.m. 31 december 2008 genom regeringsbeslut den 11 december 2008.
Medverkande :
Ordförande : Anders Blanck, departementsråd, fr.o.m. 2000-02-01
Ordförande : Lennart Östblom, kansliråd, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2000-02-29
Ledamot : Birgitta Bratthall, kansliråd, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Kjell Ellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-01
Ledamot : Henrik Gaunitz, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-22
Ledamot : Fredrik Holmström, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Jonas Iversen, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 1999-06-21
Ledamot : Charlotta Lokrantz, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Marlén Söderman, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-04-10
Ledamot : Lennart Tingvall, ekonom, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Stojan Zavisic, kansliråd, fr.o.m. 1999-02-01
Expert : Lennart Tingvall, ekonom, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Jörgen Nilsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 1999-10-31
Sekreterare : Jan Vikenhem, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2000-03-27 t.o.m. 2000-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsskadeutredningen 1997 (S 1997:12) [ Avslutad 1998 ] [ Sakkunnig ]

Arbetsskadeutredningen 1997 (S 1997:12)


Beteckning : S 1997:12
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 1999-04-29
Status : Avslutad 1998 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1997:91.
Lokal :
0

Sammansättning


Grönwall, Lars, fr.o.m. 1997-06-26
Sakkunnig : Asplund-Johansson, Susann, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Carlsson, Palle, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Eckerhall, Alf, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Elfving, Anna-Stina, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Englund, Anders, fr.o.m. 1997-09-22
Sakkunnig : Goine, Hans, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Iversen, Jonas, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Karlsson, Jens, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Lambertz, Göran, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Lane, Elisabeth, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Sjöberg, Margareta, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Strömgren, Marie-Louise, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Svensson, Jan, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Westin, Rolf, fr.o.m. 1997-08-15
Expert : Baltzari, Lars, fr.o.m. 1997-08-15
Sekreterare : Norberg, Maria, fr.o.m. 1997-08-11 t.o.m. 1998-03-15
Sekreterare : Åkerrén, Anna, fr.o.m. 1997-08-04 t.o.m. 1998-03-31

Rapporter

SOU 1998:37Den framtida arbetsskadeförsäkringen.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:91 Översyn av arbetsskadeförsäkringen

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:37 Den framtida arbetsskadeförsäkringen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Förtidspensionsutredningen (S 1997:03) [ Avslutad 1998 ] [ Sakkunnig ]

Förtidspensionsutredningen (S 1997:03)


Beteckning : S 1997:03
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 1999-04-29
Status : Avslutad 1998 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1997:9.
Lokal :
0

Sammansättning


Hedborg, Anna, fr.o.m. 1997-01-16
Sakkunnig : Ackerby, Stefan, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-01-30
Sakkunnig : Blanck, Anders, fr.o.m. 1998-02-22
Sakkunnig : Frank, Karin, fr.o.m. 1997-02-05
Sakkunnig : Iversen, Jonas, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-02-24
Sakkunnig : Jenryd, Marianne, fr.o.m. 1997-02-05
Sakkunnig : Lagerlöf, Inga-Britt, fr.o.m. 1998-02-22
Sakkunnig : Oscarson, Stefan, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-01-30
Sakkunnig : Palme, Joakim, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-02-24
Sakkunnig : Westerholm, Anna, fr.o.m. 1998-02-22
Expert : Bergvall, Olof, fr.o.m. 1997-02-05
Expert : Dudziuk, Andrzej, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-01-30
Expert : Johansson-Sandén, Ann, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-01-30
Expert : Karlsson, Hans, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-01-30
Expert : Ljungberg, Dan, fr.o.m. 1997-02-05
Expert : Lund, Karin, fr.o.m. 1997-02-05
Expert : Svensson, Ingemar, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-01-30
Expert : Westin, Rolf, fr.o.m. 1998-02-22
Expert : Ågren, Anna Karin, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-01-30
Sekreterare : Andersson, Bengt-Olle, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1998-05-31
Sekreterare : Forenius, Tomas, fr.o.m. 1998-03-16
Sekreterare : Müller, Mikael, fr.o.m. 1997-08-04 t.o.m. 1998-09-17
Sekreterare : Nilsson, Ove, fr.o.m. 1997-05-12 t.o.m. 1998-01-06

Rapporter

SOU 1997:166Ohälsoförsäkringen. Trygghet
och aktivitet
SOU 1997:189Ohälsoförsäkringen. Övergångs-
bestämmelser
SOU 1998:106Unga i ohälsoförsäkringen. Tid
för aktivitet och utveckling.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Läkemedelsdistributionsutredningen (S 1996:08) [ Avslutad 1998 ] [ Sakkunnig ]

Läkemedelsdistributionsutredningen (S 1996:08)


Beteckning : S 1996:08
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 1999-04-29
Status : Avslutad 1998 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1996:119.
Lokal :
0

Sammansättning


Jeding, Lars, fr.o.m. 1996-12-16
Sakkunnig : Bratthall, Birgitta, fr.o.m. 1997-02-01
Sakkunnig : Cederlund, Johan, fr.o.m. 1997-02-14
Sakkunnig : Iversen, Jonas, fr.o.m. 1997-02-01
Expert : Almström, Bjarne, fr.o.m. 1997-02-01
Expert : Andersson, David, fr.o.m. 1997-02-01
Expert : Boivie, Marianne, fr.o.m. 1997-02-01
Expert : Classon, Cecilia, fr.o.m. 1997-02-01
Expert : Edstedt, Ulf, fr.o.m. 1997-02-01
Expert : Granborg, Margaretha, fr.o.m. 1997-02-14
Expert : Lönngren, Thomas, fr.o.m. 1997-02-01
Expert : Pontusson, Olof, fr.o.m. 1997-02-01
Sekreterare : Bauer, Anders, fr.o.m. 1997-04-28 t.o.m. 1997-10-31
Sekreterare : Granholm, Arne, fr.o.m. 1997-04-21
Sekreterare : Magnusson, Lars, fr.o.m. 1997-01-27

Rapporter

SOU 1998:28Läkemedel i vård och handel.
Om en säker flexibel och samordnad läkemedels-
försörjning
SOU 1998:41Läkemedelsinformation för alla
SOU 1998:50De 39 stegen. Läkemdelsutredningar
under 1990-talet och annat underlagsmaterial till
Läkemedel i vård och handel, SOU 1998:28.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Svenska Helios-kommittén (S 1995:02) [ Avslutad 1998 ] [ Ledamot ]
Svenska Helios-kommittén (S 1995:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1995:60. Formerna för fortsatt samråd inom området övervägs inom departementet.
Medverkande :
Ordförande : Lars Rekke, statssekreterare, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1996-02-01
Ordförande : Ann-Christin Tauberman, f.d. statssekreterare, fr.o.m. 1996-02-02 t.o.m. 1996-05-14
Ordförande : Ulf Westerberg, statssekreterare, fr.o.m. 1996-05-15
Ledamot : Lennart Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1996-02-01
Ledamot : Tom Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-02 t.o.m. 1996-05-14
Ledamot : Lars Blomgren, kansliråd, fr.o.m. 1995-07-15
Ledamot : Ingemar Färm, kanslichef, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Staffan Gräns, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1997-11-30
Ledamot : Jonas Iversen, departementssekreterare, t.o.m. 1997-05-14
Ledamot : Håkan Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-05-15
Ledamot : Peter Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1996-02-01
Ledamot : Ann Jönsson, internationell sekreterare, t.o.m. 1997-05-14
Ledamot : Ulla-Karin Kinell, handläggare, fr.o.m. 1996-05-15
Ledamot : Inga-Britt Lagerlöf, kansliråd, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1996-05-14
Ledamot : Britta Lejon, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1996-02-01
Ledamot : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 1995-07-15
Ledamot : Lars Lööw, ordförande, fr.o.m. 1997-07-01
Ledamot : Birgitta Magnusson, kansliråd, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1996-12-31
Ledamot : Lars Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1997-11-30
Ledamot : Leif Näfver, direktör
Ledamot : Eva Sandborg, utredare, fr.o.m. 1995-07-15
Ledamot : Lars Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-02 t.o.m. 1996-12-31
Ledamot : Erik Staaf, internationell sekreterare, fr.o.m. 1997-05-15
Ledamot : Mona Stål, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-05-15
Ledamot : Ingrid Söderström, förbundssekreterare, fr.o.m. 1995-07-15
Ledamot : Birgitta Thaning, provningshandläggare, fr.o.m. 1995-07-15
Ledamot : Kjell Ulmeryd, internationell sekreterare, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1996-12-31
Ledamot : Katja Wahlsten, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-05-15
Ledamot : Victor Wahlström, förbundsdirektör, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1997-05-14
Ledamot : Christina Wahrolin, förbundsordförande, fr.o.m. 1995-07-15
Ledamot : Helene Wede, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-12-01
Ledamot : Kerstin Wennerstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1997-05-14
Ledamot : Anna Westerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-02 t.o.m. 1996-12-31
Sekreterare : Henrik Linder, fr.o.m. 1997-04-14 t.o.m. 1998-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén om hälso- och sjukvårdens finansiering och organisation, HSU 2000 (S 1992:04) [ Avslutad 1999 ] [ Sakkunnig ]

Kommittén om hälso- och sjukvårdens finansiering ochorganisation, HSU 2000 (S 1992:04)


Beteckning : S 1992:04
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2000-03-07
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1992-03-12
Direktiv för kommittén, se dir. 1992:30, 1994:152.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Björklund, Leni, fr.o.m. 1995-01-01
Ledamot : Andersson, Ingrid, fr.o.m. 1996-12-06
Ledamot : Bergdahl, Leif t.o.m. 1995-01-31
Ledamot : Carlsson, Leif, fr.o.m. 1995-02-01
Ledamot : Einhorn, Jerzy t.o.m. 1997-12-31
Ledamot : Hallqvist-Lindvall, Inger, fr.o.m. 1995-02-01
Ledamot : Heineman, Kerstin, fr.o.m. 1995-02-06
Ledamot : Holgersson, Bengt, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-12-04
Ledamot : Holmberg, Bo, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-12-01
Ledamot : Isaksson, Lars, fr.o.m. 1996-12-06
Ledamot : Israelsson, Karin
Ledamot : Jansson, Torgerd, fr.o.m. 1995-02-20
Ledamot : Jonsson, Göte t.o.m. 1995-01-31
Ledamot : Nordström, Nicklas, fr.o.m. 1996-12-06
Ledamot : Sandström, Stig, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1999-01-24
Ledamot : Olsson, Rolf, fr.o.m. 1999-01-25
Ledamot : Wågö, Liselotte t.o.m. 1995-01-31
Ledamot : Zedell, Christina, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-12-01
Ledamot : Ågren, Sverker, fr.o.m. 1998-01-01
Sakkunnig : Alaby, Gert t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Barrbrink, Lena, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Bürén, Per-Olof t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Dahlgren, Göran, fr.o.m. 1996-01-15 t.o.m. 1998-01-14
Sakkunnig : Dreber, Agneta, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Ennefors, Kenneth t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Heinsoo, Toivo t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Holm, Lars-Erik, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1996-01-14
Sakkunnig : Iversen, Jonas, fr.o.m. 1996-11-01
Sakkunnig : Jansson, Clas, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1995-08-24
Sakkunnig : Lidbom, Tore t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Milton, Anders t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Ohlsson, Inger t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Olofsson, Kristina, fr.o.m. 1995-08-25 t.o.m. 1995-12-04
Sakkunnig : Petersson, Ingrid, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Rehnqvist, Nina, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Rönn-Diczfalusy, Agneta, fr.o.m. 1995-12-05
Sakkunnig : Scherman, Karl Gustav t.o.m. 1996-11-30
Sakkunnig : Strandell, Hans t.o.m. 1995-03-12
Sakkunnig : Wetterberg, Gunnar t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Wigzell, Kerstin, fr.o.m. 1996-12-01 t.o.m. 1998-05-31
Sakkunnig : Örtendahl, Claes t.o.m. 1998-05-31
Expert : Alaby, Gert, fr.o.m. 1995-02-06
Expert : Anell, Anders, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Berg, Stig, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Bürén, Per-Olof, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Carlsson, Per, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Ennefors, Kenneth, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1995-09-24
Expert : Garpenby, Peter, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Hedin, Bernt, fr.o.m. 1995-02-06
Expert : Heinsoo, Toivo, fr.o.m. 1995-02-06
Expert : Hermansson, Gunnar, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1997-01-07
Expert : Hultberg, John, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Josephsson, Ulla, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Jönsson, Bengt
Expert : Kärvinge, Christina, fr.o.m. 1998-06-01
Expert : Lidbom, Tore, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1995-06-30
Expert : Milton, Anders, fr.o.m. 1995-02-06
Expert : Nilsson, Lars, fr.o.m. 1995-09-25 t.o.m. 1997-03-18
Expert : Odencrants, Karin, fr.o.m. 1995-03-13
Expert : Olauzon, Martin, fr.o.m. 1997-09-08 t.o.m. 1998-02-28
Expert : Olsson, Karin, fr.o.m. 1995-02-06
Expert : Persson, Anders, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Persson, Margareta, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1995-11-02
Expert : Rosén, Per, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Svarvar, Patrick, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Thörn, Ylva, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1996-12-01
Expert : Welin, Stellan, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Zedell, Christina, fr.o.m. 1996-12-02
Expert : Öhrsvik, Lena, fr.o.m. 1998-12-01
Expert : Östman, Lars, fr.o.m. 1995-11-03 t.o.m. 1998-11-30
Sekreterare : Agenäs, Ingegerd, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1995-12-31
Sekreterare : Barrbrink, Lena, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1997-09-30
Sekreterare : Berglund, Bengt, fr.o.m. 1995-08-23 t.o.m. 1995-10-25
Sekreterare : Blom, Nils, fr.o.m. 1997-06-16 t.o.m. 1997-09-30
Sekreterare : Dahlberg, Gudrun, fr.o.m. 1998-06-24 t.o.m. 1999-07-15
Sekreterare : Dahlström, Anita, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1997-06-10
Sekreterare : Kälvemark, Sofia, fr.o.m. 1998-09-22 t.o.m. 1999-04-18
Sekreterare : Kärvinge, Christina t.o.m. 1997-09-30
Sekreterare : Olin, Elisabet, fr.o.m. 1995-01-19 t.o.m. 1995-11-12
Sekreterare : Olofsson, Patrik, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 1999-04-14
Sekreterare : Rynning, Elisabeth, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-01-31
Sekreterare : Sundström, Björn, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-11-30
Sekreterare : Törnwall, Johanna, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1997-09-30
Sekreterare : Wramner, Bengt, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Åhs, Ulla, fr.o.m. 1998-05-15 t.o.m. 1999-06-30
Bitr. sekreterare : Nordling, Sara t.o.m. 1995-01-08

Rapporter

SOU 1993:38Hälso- och sjukvården i framtiden – Tre modeller
SOU 1994:86Teknologi och vårdkonsumtion inom sluten somatisk korttidsvård 1981-2001
SOU 1994:95En allmän sjukvårdsförsäkring i offentlig regi
SOU 1994:115Sjukvårdsreformer i andra länder
SOU 1994:132Landstingens ansvar för kliniskt forsknings- och utvecklingsarbete
SOU 1995:122Reform på recept
SOU 1996:163Behov och resurser i vården – en analys
SOU 1997:119En tydligare roll för hälso- och sjukvården i folkhälsoarbetet
SOU 1997:154Patienten har rätt
SOU 1999:66God vård på lika villkor? – om statens styrning av hälso- och sjukvården + 2 bilagor
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman