Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Johanna Ode

Sök kontaktuppgifter till Johanna Ode på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Johanna Ode

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Johanna Ode medverkat i ( 3 st. ):

Kommittén för modernare byggregler (N 2017:05) [ Avslutad 2019 ] [ Huvudsekreterare ]
Kommittén för modernare byggregler (N 2017:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-02-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:22
Lokal : Garnisonen, 13 33 Stockholm, 08-405 85 07
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:106 Nystart för byggstandardiseringen genom stärkt samverkan
SOU 2018:51 Resurseffektiv användning av byggmaterial
SOU 2019:68 Modernare byggregler - förutsägbart, flexibelt och förenklat
Medverkande :
Ordförande : Kurt Eliasson, fr.o.m. 2017-02-23 t.o.m. 2019-12-19
Ledamot : Anna Sander, fr.o.m. 2017-03-23 t.o.m. 2019-12-19
Sakkunnig : Sophie Ahlstrand, kansliråd, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Sakkunnig : Charlotte Jansson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-04-01 t.o.m. 2019-12-19
Sakkunnig : Helena Lund, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-06-09 t.o.m. 2018-01-24
Sakkunnig : Helena Strigård, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2017-06-08
Expert : Anna-Bie Agerberg, handläggare, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-09-09
Expert : Jonas Andersson, arkitekt/SAR/MSA, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-05-13
Expert : Hans von Axelson, utredare, fr.o.m. 2019-05-14 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Tomas Berggren, senior rådgivare, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Philip Fridborn Kempe, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-01-26 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Anders Gerde, konkurrenssakkunnig, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2018-04-23
Expert : Erik Gravenfors, utredare, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Johan Hedelin, avdelningschef, fr.o.m. 2018-04-24 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Ingrid Hernsell Norling, enhetschef, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Christer Larsson, stadsbyggnadsdirektör, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Johan Larsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2019-09-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Patrik Perbeck, enhetschef, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Ulla Rosenius, arkitekt MSA, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Kaisa Svennberg, teknisk dr., fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Huvudsekreterare : Johanna Ode, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2019-12-31
Sekreterare : Maria Brogren, fr.o.m. 2017-05-22 t.o.m. 2017-12-21
Sekreterare : Tomas Carlsson, fr.o.m. 2018-08-06 t.o.m. 2019-12-20
Sekreterare : Caroline Cronsioe, fr.o.m. 2017-05-08 t.o.m. 2017-12-20
Sekreterare : Anna-Maria Engqvist, fr.o.m. 2017-05-15 t.o.m. 2019-12-23
Sekreterare : Jonas Hammarlund, fr.o.m. 2017-10-23 t.o.m. 2019-12-20
Sekreterare : Marie Hult, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2018-04-12
Sekreterare : Åsa Johansson, fr.o.m. 2017-07-10 t.o.m. 2019-12-23
Sekreterare : Marja Lundgren, fr.o.m. 2017-10-23 t.o.m. 2019-12-20
Sekreterare : Tove Lundmark Söderberg, fr.o.m. 2019-03-11 t.o.m. 2019-12-20
Sekreterare : Anders Sjelvgren, fr.o.m. 2017-04-18 t.o.m. 2017-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:22 Genomgripande översyn av Boverkets byggregler m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Äldreboendedelegationen (S 2006:03) [ Avslutad 2008 ] [ Ledamot ]
Äldreboendedelegationen (S 2006:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-05-24
Direktiv för delegationen, se dir. 2006:63 och dir. 2006:137
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:103 Bo för att leva - seniorbostäder och trygghetsbostäder
SOU 2008:113 Bo bra hela livet
Medverkande :
Särskild utredare : Anita Gradin, f.d. utrikeshandelsminister och Sveriges första EU-kommissionär, fr.o.m. 2006-07-01 t.o.m. 2006-11-22
Särskild utredare : Barbro Westerholm, professor, fr.o.m. 2006-11-23
Ledamot : Carl-Olof Bengtsson, kommunstyrelseledamot, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Mats Bergström, t.f. ordförande, fr.o.m. 2006-12-07 t.o.m. 2008-02-27
Ledamot : Annika Billström, ordförande, fr.o.m. 2006-07-10 t.o.m. 2007-09-09
Ledamot : Siri Dannaeus, distriktsordförande, fr.o.m. 2008-02-28
Ledamot : Lillemor Husberg, arkitekt och verksamhetschef, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Lena Johansson, enhetschef, fr.o.m. 2007-09-10
Ledamot : Gösta Kenndal, avdelningsordförande, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Peter Kovacs, kommunalråd, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Ann Lindgren, ordförande, fr.o.m. 2006-07-10 t.o.m. 2006-12-06
Ledamot : Anders Lönnberg, departementsråd, fr.o.m. 2006-07-10 t.o.m. 2006-12-06
Ledamot : Kent Löfgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-12-07
Ledamot : Gunilla Malmborg, departementsråd, fr.o.m. 2006-07-10 t.o.m. 2006-12-06
Ledamot : Anita Modin, ordförande, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Per-Olov Nylander, handläggare, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Johanna Ode, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-12-07 t.o.m. 2007-08-14
Ledamot : Eva Olofsson, led. av riksdagen/v, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Martin Pohjanen, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-08-15
Ledamot : Ewa Samuelsson, äldreborgarråd, fr.o.m. 2006-12-07
Ledamot : Anders Sandberg, verkst. direktör, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Kerstin Sjöström, kommunfullmäktigeledamot, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Mats Thorslund, professor, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Lars Wettergren, ordförande, fr.o.m. 2006-07-10
Sekreterare : Monica Albertsson, fr.o.m. 2006-08-12 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Henrik Bengtsson, fr.o.m. 2008-09-08 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Annika Gottberg, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Marie Olsson, regeringsrättssekreterare, fr.o.m. 2008-08-04 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Ingmar Rosén, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:103 Bo för att leva – seniorbostäder och trygghetsbostäder [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2008:113 Bo bra hela livet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om allmännyttans villkor och förutsättningar (M 2005:04) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen om allmännyttans villkor och förutsättningar (M 2005:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-10-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:116, dir. 2007:18 och dir. 2007:73
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:38 EU, allmännyttan och hyrorna - slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Michaël Koch, fr.o.m. 2005-10-20
Expert : Peter Blomquist, kansliråd, fr.o.m. 2005-12-10
Expert : Eva Hedman, expert, fr.o.m. 2005-12-10
Expert : Håkan Julius, fr.o.m. 2007-05-21
Expert : Hans Lind, fr.o.m. 2007-03-01
Expert : Helena Linde, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-12-10
Expert : Gunilla Lundholm, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-12-10 t.o.m. 2006-03-31
Expert : Henrik Matz, rättsakkunnig, fr.o.m. 2005-12-10
Expert : Johanna Ode, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-12-10 t.o.m. 2007-10-31
Expert : K Svensson, A Stefan ämnesråd, fr.o.m. 2005-12-10
Expert : Ylva Svensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Katarina Wahlberg, fr.o.m. 2007-02-26
Per-Åke Eriksson, fr.o.m. 2007-11-06
Jörgen Mark-Nielsen, fr.o.m. 2007-11-06
P-G Nyström, fr.o.m. 2007-11-06
Sekreterare : Ulf Ahlström, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2008-05-11
Sekreterare : Martin Nilsson, fr.o.m. 2006-10-01 t.o.m. 2008-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:38 EU, allmännyttan och hyrorna [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman