Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Äldreboendedelegationen (S 2006:03)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Äldreboendedelegationen (S 2006:03) [ Avslutad 2008 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Medverkande i utredningen ( 29 st. ♀ 16 ♂ 13 ) :

Anita Gradin  []  ( Särskild utredare )
Barbro Westerholm  []  ( Särskild utredare )
Carl-Olof Bengtsson  []  ( Ledamot )
Mats Bergström  []  ( Ledamot )
Annika Billström  []  ( Ledamot )
Siri Dannaeus  []  ( Ledamot )
Lillemor Husberg  []  ( Ledamot )
Lena Johansson  []  ( Ledamot )
Gösta Kenndal  []  ( Ledamot )
Peter Kovacs  []  ( Ledamot )
Ann Lindgren  []  ( Ledamot )
Anders Lönnberg  []  ( Ledamot )
Kent Löfgren  []  ( Ledamot )
Gunilla Malmborg  []  ( Ledamot )
Anita Modin  []  ( Ledamot )
Per-Olov Nylander  []  ( Ledamot )
Johanna Ode  []  ( Ledamot )
Eva Olofsson  []  ( Ledamot )
Martin Pohjanen  []  ( Ledamot )
Ewa Samuelsson  []  ( Ledamot )
Anders Sandberg  []  ( Ledamot )
Kerstin Sjöström  []  ( Ledamot )
Mats Thorslund  []  ( Ledamot )
Lars Wettergren  []  ( Ledamot )
Monica Albertsson  []  ( Sekreterare )
Henrik Bengtsson  []  ( Sekreterare )
Annika Gottberg  []  ( Sekreterare )
Marie Olsson  []  ( Sekreterare )
Ingmar Rosén  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Äldreboendedelegationen (S 2006:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-05-24
Direktiv för delegationen, se dir. 2006:63 och dir. 2006:137
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:103 Bo för att leva - seniorbostäder och trygghetsbostäder
SOU 2008:113 Bo bra hela livet
Medverkande :
Särskild utredare : Anita Gradin, f.d. utrikeshandelsminister och Sveriges första EU-kommissionär, fr.o.m. 2006-07-01 t.o.m. 2006-11-22
Särskild utredare : Barbro Westerholm, professor, fr.o.m. 2006-11-23
Ledamot : Carl-Olof Bengtsson, kommunstyrelseledamot, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Mats Bergström, t.f. ordförande, fr.o.m. 2006-12-07 t.o.m. 2008-02-27
Ledamot : Annika Billström, ordförande, fr.o.m. 2006-07-10 t.o.m. 2007-09-09
Ledamot : Siri Dannaeus, distriktsordförande, fr.o.m. 2008-02-28
Ledamot : Lillemor Husberg, arkitekt och verksamhetschef, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Lena Johansson, enhetschef, fr.o.m. 2007-09-10
Ledamot : Gösta Kenndal, avdelningsordförande, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Peter Kovacs, kommunalråd, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Ann Lindgren, ordförande, fr.o.m. 2006-07-10 t.o.m. 2006-12-06
Ledamot : Anders Lönnberg, departementsråd, fr.o.m. 2006-07-10 t.o.m. 2006-12-06
Ledamot : Kent Löfgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-12-07
Ledamot : Gunilla Malmborg, departementsråd, fr.o.m. 2006-07-10 t.o.m. 2006-12-06
Ledamot : Anita Modin, ordförande, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Per-Olov Nylander, handläggare, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Johanna Ode, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-12-07 t.o.m. 2007-08-14
Ledamot : Eva Olofsson, led. av riksdagen/v, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Martin Pohjanen, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-08-15
Ledamot : Ewa Samuelsson, äldreborgarråd, fr.o.m. 2006-12-07
Ledamot : Anders Sandberg, verkst. direktör, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Kerstin Sjöström, kommunfullmäktigeledamot, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Mats Thorslund, professor, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Lars Wettergren, ordförande, fr.o.m. 2006-07-10
Sekreterare : Monica Albertsson, fr.o.m. 2006-08-12 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Henrik Bengtsson, fr.o.m. 2008-09-08 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Annika Gottberg, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Marie Olsson, regeringsrättssekreterare, fr.o.m. 2008-08-04 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Ingmar Rosén, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-03-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman