Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Johan Sangborn

Sök kontaktuppgifter till Johan Sangborn på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Johan Sangborn

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Johan Sangborn medverkat i ( 5 st. ):

2015 års penningtvättsutredning (Fi 2014:16) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
2015 års penningtvättsutredning (Fi 2014:16)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-10-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:140, dir. 2015:49 och dir. 2015:110
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:8 Ytterligare åtgärder mot penningtvätt och finansiering av terrorism fjärde penningtvättsdirektivet - samordning - ny penningtvättslag - m.m. 2 volymer: Del 1 + Del 2
Medverkande :
Särskild utredare : Kent Madstedt, fr.o.m. 2014-12-01 t.o.m. 2016-02-01
Expert : Liselott Alström, fr.o.m. 2015-01-01
Expert : Arne Andersson, fr.o.m. 2015-01-01
Expert : Thomas Edling, fr.o.m. 2015-01-01
Expert : Stefan Ellström, fr.o.m. 2015-09-01
Expert : Agnetha Hilding Qvarnström, fr.o.m. 2015-01-01
Expert : Jonas Karlsson, fr.o.m. 2015-10-15
Expert : Elisabeth Lagerqvist, fr.o.m. 2015-06-01
Expert : Niklas Lindeberg, fr.o.m. 2015-06-01 t.o.m. 2015-08-31
Expert : Jenny Lundberg, fr.o.m. 2015-09-01
Expert : Johan Sangborn, fr.o.m. 2015-01-01
Expert : Erik Sjöholm, fr.o.m. 2015-01-01
Expert : Jenny Stenhammar Gothnier, fr.o.m. 2015-01-01
Expert : Erik Erik Swartling, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2015-05-31
Expert : Fredrik van Kesbeeck Andersson, fr.o.m. 2015-01-01
Expert : Lotta Westerberg, fr.o.m. 2015-01-01
Expert : Hanna Wetter, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2015-08-31
Sekreterare : Lars Carlsson, fr.o.m. 2015-06-01 t.o.m. 2015-10-07
Sekreterare : Marlene Forsman, fr.o.m. 2015-10-23 t.o.m. 2016-02-01
Sekreterare : Johanna Syren, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2016-02-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

2010 års penningtvättsutredning (Ju 2010:11) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
2010 års penningtvättsutredning (Ju 2010:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-08-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:80
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:2 Penningtvätt - kriminalisering, förverkande och dispositionsförbud
Medverkande :
Särskild utredare : Petter Asp, professor, fr.o.m. 2010-08-19 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Roland Andersson, vice överåklagare, fr.o.m. 2010-10-18 t.o.m. 2013-03-14
Expert : Åsa Arffman, bankjurist, fr.o.m. 2010-10-18 t.o.m. 2012-03-14
Expert : Hans Jörgen Hanström, kammaråklagare, fr.o.m. 2010-10-18 t.o.m. 2012-03-14
Expert : Rikard Henriksson, kriminalkommissarie, fr.o.m. 2011-01-17 t.o.m. 2012-03-14
Expert : Ann-Britt Jansson, rådman, fr.o.m. 2010-10-18 t.o.m. 2012-03-14
Expert : Björn Malmqvist, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 2010-10-18 t.o.m. 2011-01-10
Expert : Mira Naumanen, senior rådgivare, fr.o.m. 2010-10-18 t.o.m. 2012-03-14
Expert : Jonas Olsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-10-18 t.o.m. 2012-03-14
Expert : Mari-Ann Roos, kansliråd, fr.o.m. 2010-10-18 t.o.m. 2012-03-14
Expert : Johan Sangborn, stf chefsjurist, fr.o.m. 2010-10-18 t.o.m. 2012-03-14
Sekreterare : Katarina Kölfors, hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-10-18 t.o.m. 2012-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2010:80 En översyn av kriminaliseringen av penningtvätt [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om säkerhet i domstol (Ju 2008:15) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Utredningen om säkerhet i domstol (Ju 2008:15)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-10-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:127
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:78 Ökad säkerhet i domstol
Medverkande :
Särskild utredare : Krister Thelin, hovrättslagman, fr.o.m. 2008-10-21 t.o.m. 2009-09-30
Expert : Bengt-Åke Engström, lagman, fr.o.m. 2009-01-08 t.o.m. 2009-09-30
Expert : Mikael Hiljegren, kommissarie, fr.o.m. 2009-01-08 t.o.m. 2009-09-30
Expert : Anders Hübinette, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-01-08 t.o.m. 3009-09-30
Expert : Carina Maxson, chefsåklagare, fr.o.m. 2009-01-08 t.o.m. 2009-09-30
Expert : Johan Sangborn, tf. chefsjurist, fr.o.m. 2009-01-08 t.o.m. 2009-09-30
Expert : Elisabet Åbjörnsson Hollmark, kriminalvårdschef, fr.o.m. 2009-01-08 t.o.m. 2009-09-30
Sekreterare : Per Olsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-11-01 t.o.m. 2009-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:127 Säkerhetskontroll i domstol [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:78 Ökad säkerhet i domstol [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 2003:01) Effektivisering av det konkurrensrättsliga regelverket för företagen m.m. [ Avslutad 2004 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (N 2003:01) Effektivisering av det konkurrensrättsliga regelverket för företagen m.m.
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-01-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:2
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:73 Reformerad konkurrensövervkaning - konsekvenser i Sverige av EG:s nya tillämpningsdirektiv
Medverkande :
Särskild utredare : Severin Blomstrand, justitieråd, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Patrik Alm, fr.o.m. 2003-09-16 t.o.m. 2004-03-01
Sakkunnig : Petter Asp, fr.o.m. 2004-03-02 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Ulrica Dyrke, fr.o.m. 2003-02-03 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Johanna Elmstedt, fr.o.m. 2003-02-03 t.o.m. 2003-10-12
Sakkunnig : Catharina Joelsson, fr.o.m. 2003-02-03 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Peter Lundkvist, fr.o.m. 2004-03-02 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Staffan Sandström, fr.o.m. 2003-02-03 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Johan Sangborn, fr.o.m. 2003-02-03 t.o.m. 2003-09-15
Sakkunnig : Nils Wahl, fr.o.m. 2003-02-03 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Ann-Charlotte Bragsjö, fr.o.m. 2003-02-03 t.o.m. 2004-03-01
Expert : Johan Coyet, fr.o.m. 2003-02-03 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Ylva Qvarnström, fr.o.m. 2004-03-02 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Monica Rodrigo, fr.o.m. 2004-03-02 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Anders Stenlund, fr.o.m. 2003-02-03 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Per Karlsson, fr.o.m. 2003-01-18 t.o.m. 2005-05-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

2002 års vårdnadskommitté (Ju 2002:09) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]
2002 års vårdnadskommitté (Ju 2002:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-06-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:89 och dir. 2005:35
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:43 Vårdnad - Boende - Umgänge Barnets bästa, föräldrars ansvar
Medverkande :
Ordförande : Göran Karlstedt, hovrättslagman, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2005-06-30
Ledamot : Ann-Catrin Bergman, landstingspolitiker, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Kjell Eldensjö, ingenjör, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Bitte Engzell, socialsekreterare, fr.o.m. 2003-08-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Sven-Åke Gustavsson, landstingsråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Solveig Hellquist, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Carina Hägg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Margareta Israelsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Tanja Linderborg, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2003-08-20
Ledamot : Åsa Lindestam, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Cecilia Magnusson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Raimo Pärssinen, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Stefan Tornberg, oppositionsråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Marie Axelsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-03-10 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Nils-Fredrik Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Abigail Choate, kansliråd, fr.o.m. 2003-06-13 t.o.m. 2004-03-09
Sakkunnig : Anne Kuttenkeuler, kansliråd, fr.o.m. 2004-08-25 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Johan Sangborn, kansliråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Per-Anders Sunesson, kansliråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2003-02-28
Sakkunnig : Anita Wickström, departementsråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Bengt Almebäck, chefsrådman, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Christer Eiserman, advokat, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Eva Elfver-Lindström, utredare, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Mats Sjösten, chefsrådman, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sekreterare : Eva-Charlotte Salvall, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2005-07-31
Sekreterare : Margita Åhsberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-08-01 t.o.m. 2005-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:43 Vårdnad – Boende – Umgänge – Barnets bästa, föräldrars ansvar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman