Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Jan Eksvärd

Sök kontaktuppgifter till Jan Eksvärd på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Jan Eksvärd

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Jan Eksvärd medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om en giftfri och cirkulär återföring av fosfor från avloppsslam (M 2018:08) [ Avslutad 2020 ] [ Expert ]
Utredningen om en giftfri och cirkulär återföring av fosfor från avloppsslam (M 2018:08)
Departement : Miljödepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-07-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:67 och dir. 2019:10
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:03 Hållbar slamhantering
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnar Holmgren, ekonomie doktor, fr.o.m. 2018-07-12 t.o.m. 2020-01-18
Expert : Bodil Aronsson Forsberg, utredare, fr.o.m. 2018-10-08
Expert : Jan Eksvärd, expert energieffektivisering, klimat och hållbarhet, fr.o.m. 2018-10-08
Expert : Anders Finnson, miljöexpert, fr.o.m. 2018-10-08
Expert : Jerker Forssell, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-08 t.o.m. 2019-10-20
Expert : Uwe Fortkamp, enhetschef, fr.o.m. 2018-10-08
Expert : Emma Hjelm, rådgivare, fr.o.m. 2018-10-08
Expert : Annika Holmberg, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-08
Expert : Therese Jacobson, avdelningschef, fr.o.m. 2018-10-08
Expert : Anna Marcusson, förbundsjurist, fr.o.m. 2018-10-08
Expert : Helena Parkman, utredare, fr.o.m. 2018-10-08
Expert : Malin Rinnan, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-08
Expert : Martin Svensson, enhetschef, fr.o.m. 2018-10-08 t.o.m. 2019-11-24
Expert : Monica Törnlund, ämnesråd, fr.o.m. 2019-10-21
Expert : Jenny Westin, rådgivare, fr.o.m. 2018-10-08
Expert : Lisa Wigh, avdelningschef, fr.o.m. 2018-10-08
Huvudsekreterare : Folke Larsson, K huvudsekreterare, fr.o.m. 2018-12-13
Sekreterare : Mats Johansson, konsult, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-01-18
Sekreterare : Mats Johansson, konsult, fr.o.m. 2019-01-01 t.o.m. 2020-01-25
Sekreterare : Ida Lindblad Hammar, verksjurist, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-01-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:3 Hållbar slamhantering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om begränsning av odling av genmodifierade växter (M 2015:03) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Utredningen om begränsning av odling av genmodifierade växter (M 2015:03)
Departement : Miljö- och energidepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-08-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:85
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:22 Möjlighet att begränsa eller förbjuda odling av genetiskt modifierade växter i Sverige
Medverkande :
Särskild utredare : Birgitta Eilemar, departementsråd, fr.o.m. 2015-08-06 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Sanna Black-Samuelson, docent, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Örjan Brinkman, ordförande, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Maria Dirke, verksamhetsledare, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Karin Edvardsson Björnberg, bitr. universitetslektor, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Jan Eksvärd, konsult, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Per Hofvander, forskare, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Kjell Ivarsson, chef, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Melanie Josefsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Mikael Karlsson, fil. dr., fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Anneli Kihlstrand, verkst. direktör, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Carina Knorpp, ämnesråd, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Marie Nyman, kanslichef, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Kristina Olofsson, handläggare, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Johan Petterson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Anna Treschow, advokat, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Kristofer Vamling, chef, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Sekreterare : Heléne Ström, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2016-02-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om översynen av miljömålssystemet (M 2008:02) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Utredningen om översynen av miljömålssystemet (M 2008:02)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-07-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:95
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:83 Miljömålen i nya perspektiv - BILAGOR
Medverkande :
Särskild utredare : Rolf Annerberg, generaldirektör, fr.o.m. 2008-07-17 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Mattias Ankarhem, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-06-01
Expert : Sofia Arkelsten, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Mona Blomdin Persson, avdelningschef, fr.o.m. 2009-04-06 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Åsa Domeij, miljöchef, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Jan Eksvärd, miljöchef, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Karin Granbom, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Maria Ingelsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-07-02 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Wiwi-Anne Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-11-18 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Anders Johnson, t.f. avdelningschef, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Mikael Karlsson, ordförande, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Elisabeth Lidbaum, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Liza-Maria Norlin, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-02-03 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Carina Ohlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Harald Perby, kansliråd, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-01-09
Expert : Sven Gunnar Persson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Johanna Pivén, biträdande avdelningschef, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Marie-Louise Rydén, enhetschef, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-04-05
Expert : Pierre Schellekens, biträdande kabinettschef, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Erik Sollander, skogspolitisk strateg, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Inger Strömdahl, miljödirektör, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Petronella Troselius, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-01-10 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Ulrika Wennergren, miljöstrateg, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Peter Wenster, handläggare, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Claes Västerteg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Huvudsekreterare : Siv Näslund, fr.o.m. 2008-08-25 t.o.m. 2009-10-31
Sekreterare : Helena Bergström, fr.o.m. 2009-02-11 t.o.m. 2009-09-30
Sekreterare : Erika Budh, fr.o.m. 2008-10-06 t.o.m. 2009-10-14
Sekreterare : Pirjo Körsén, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2009-10-14
Sekreterare : Amanda Palmstierna, fr.o.m. 2008-10-27 t.o.m. 2009-09-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:95 Översyn av miljömålssystemet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:83 Miljömålen i nya perspektiv [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Jo 2006:01) om ansvarsfrågan vid odling av genmodifierade grödor [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Utredningen (Jo 2006:01) om ansvarsfrågan vid odling av genmodifierade grödor
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-04-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:38
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:46 Ansvarsfrågan vid odling av genmodifierade grödor
Medverkande :
Särskild utredare : Severin Blomstrand, justitieråd, fr.o.m. 2006-04-27
Expert : Per Bergman, ämnesråd, fr.o.m. 2007-04-01
Expert : Barbara Ekbom, professor, fr.o.m. 2006-10-09
Expert : Jan Eksvärd, miljöexpert, fr.o.m. 2006-10-09
Expert : Bo Gertsson, fil.dr., fr.o.m. 2006-10-09
Expert : Stefan Källman, kansliråd, fr.o.m. 2006-10-09
Expert : Arnulf Merker, professor, fr.o.m. 2006-10-09
Expert : Staffan Moberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2006-10-09
Expert : Daniel Paska, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-10-09
Expert : Anna-Clara Sjöström, agronom, fr.o.m. 2006-10-09
Expert : Kåre Wahlberg, fil.kand., fr.o.m. 2006-10-25
Expert : Ulf Wickström, miljöexpert, fr.o.m. 2006-10-09
Expert : Charlotta Zetterberg, jur.dr., fr.o.m. 2006-10-09
Sekreterare : Kenneth Truedsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-06-14 t.o.m. 2007-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2006:38 Ansvarsfrågan vid odling av genmodifierade grödor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:46 Ansvarsfrågan vid odling av genmodifierade grödor [ pdf|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman