Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Jaan Kolk

Sök kontaktuppgifter till Jaan Kolk på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Jaan Kolk

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Jaan Kolk medverkat i ( 5 st. ):

Scenkonstpensionsutredningen (Fi 2008:01) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Scenkonstpensionsutredningen (Fi 2008:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-04-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:34
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:50 Nytt pensionssystem för den statsunderstödda scenkonsten
Medverkande :
Särskild utredare : Staffan Ekebrand, fr.o.m. 2008-04-03 t.o.m. 2009-05-28
Expert : Gunnar Eriksson, fr.o.m. 2008-04-29
Expert : Åsa Hollmén, fr.o.m. 2008-04-29
Expert : Jaan Kolk, fr.o.m. 2008-09-01
Expert : Veronica Lamppa Lönnbro, fr.o.m. 2008-04-29
Expert : Ari Niemelä, fr.o.m. 2008-04-29
Expert : Kjell Olofsson, fr.o.m. 2008-04-29
Sekreterare : Ronnie Hedin, fr.o.m. 2008-04-15 t.o.m. 2009-06-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:50 Nytt pensionssystem för den statsunderstödda scenkonsten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om Konstnärerna och trygghetssystemen (Ku 2001:04) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen om Konstnärerna och trygghetssystemen (Ku 2001:04)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-11-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:90 och dir. 2002:143
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:21 Konstnärerna och trygghetssystemen, slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Forsman, fil.dr, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Eivy Häggström, kansliråd, fr.o.m. 2002-04-09 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Nils Johansson, kanslichef, fr.o.m. 2002-04-09 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Anita Jonsson, f.d. avdelningschef, fr.o.m. 2002-12-01 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Jaan Kolk, förbundsdirektör, fr.o.m. 2002-04-09 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Susin Lindblom, förbundsdirektör, fr.o.m. 2002-04-09 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Magnus Nilsson, byrådirektör, fr.o.m. 2002-04-09 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Robert Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-09 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Bernt Petersson, Åke direktör, fr.o.m. 2002-04-09 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Maria Sundström, bildkonstnär, fr.o.m. 2002-04-09 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Gudrun Wikström, tf. avdelningschef, fr.o.m. 2002-04-09 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Monica Wistedt Höeg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2002-04-09 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Birgitta von Euler, handläggare, fr.o.m. 2002-04-09 t.o.m. 2003-02-28
Sekreterare : Elisabeth Ferm, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2002-04-21
Sekreterare : Ann Larsson, fr.o.m. 2002-04-17 t.o.m. 2003-03-23
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:21 Konstnärerna och trygghetssystemen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Inriktning av mål 3 m.m. inom EG:s strukturfonder under nästa programperiod 2000–2006 (A 1998:05) [ Avslutad 1999 ] [ Särskild utredare ]
Inriktning av mål 3 m.m. inom EG:s strukturfonder under nästaprogramperiod 2000-2006 (A 1998:05)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-09-17
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:76.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:23 Utveckling av mänskliga resurser i arbetslivet. - Förslag till inriktning av nya mål 3 inom EG:s strukturfonder.
SOU 1999:107 Nya mål 3 för utveckling av mänskliga resurser i arbetslivet
Medverkande :
Särskild utredare : Jaan Kolk, fr.o.m. 1998-11-16 t.o.m. 1999-02-28
Sekreterare : Barbro Berg, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 1999-02-28
Sekreterare : Olle Hammarström, fr.o.m. 1998-11-16 t.o.m. 1999-03-14
Sekreterare : Lisa Stern, fr.o.m. 1998-12-07 t.o.m. 1999-03-14
Bitr. sekreterare : Anne Baxter, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 1999-03-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsmarknadspolitiska kommittén (A 1994:01) [ Avslutad 1996 ] [ Sakkunnig ]
Arbetsmarknadspolitiska kommittén (A 1994:01)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1993:132, tilläggsdir. 1994:71 och 1995:33.
Lokal : Arbetsmarknadsdepartementet, 103 33 STOCKHOLM, Vasagatan 8-10, tel. växel 08-405 10 00.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:39 Några utländska forskare syn på svensk arbetsmarknadspolitik
SOU 1996:34 Aktiv arbetsmarknadspolitik Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Anders Forsberg, förvaltningsdirektör, fr.o.m. 1994-01-24 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Johnny Ahlqvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Hans Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Sonja Fransson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-30 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Ulla-Britt Landstings- Hagström, och, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Isa Halvarsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Barbro Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-12-21 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Rolf Kenneryd, skogsinspektör, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Gunbritt Mårtensson, oppositionsråd, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1995-04-26
Ledamot : Annie Persson, funktionär, fr.o.m. 1995-01-30 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Sonja Rembo, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Laila Strid-Jansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-20
Sakkunnig : Anders Bäckström, ekonom, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1996-03-05
Sakkunnig : Lisbeth Eklund, förbundsordförande, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1995-02-14
Sakkunnig : Birgit Hansson, förbundsordförande, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1996-03-05
Sakkunnig : Jan Herin, direktör, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1996-03-05
Sakkunnig : Jaan Kolk, stabschef, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-03-05
Sakkunnig : Lennart Ohlsson, docent, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1996-03-05
Sakkunnig : Karin Skilje, ekonom, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Göte Bernhardsson, generaldirektör, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Lars Calmfors, professor, fr.o.m. 1994-09-06 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Hjördis D'Agostiono, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Stefan Falk, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-12-06 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Birgitta Heijer, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1994-08-21
Expert : Bertil Holmlund, professor, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Eva Kvarfordt, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-03-16
Expert : Eva Lindström, departementsråd, fr.o.m. 1995-01-30 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Lill Ljunggren, departementsråd, fr.o.m. 1994-08-22 t.o.m. 1994-12-05
Expert : Karl-Gustaf Löfgren, professor, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Peter Mossfeldt, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-01-30 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Jörgen Ohlsson, utredningschef, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Agneta Spetz, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1995-10-31
Expert : Mats Wadman, departementsråd, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Johnny Zetterberg, fr.o.m. 1995-12-01 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Berndt Öhman, avdelningschef, fr.o.m. 1995-04-18 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Susanne Ackum, fil.dr., fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-02-29
Expert : Per Anders Edin, docent, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Bengt Furåker, professor, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Nils-Erik Hallström, fil.dr., fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Gunn Johansson, professor, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Karl-Gustaf Löfgren, professor, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Lena Schröder, fil.dr., fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-03-05
Sekreterare : Allan Read, revisionsdirektör, fr.o.m. 1994-04-15 t.o.m. 1995-08-31
Sekreterare : Birger Sjöström, tf. generaldirektör, fr.o.m. 1994-04-01 t.o.m. 1996-03-31
Anne Baxter, bitr. sekreterare, fr.o.m. 1994-11-16
Anne-Marie Ringertz, socionom, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredning (A 1992:03) om en obligatorisk arbetslöshetsförsäkring [ Avslutad 1993 ] [ Sakkunnig ]
Utredning (A 1992:03) om en obligatorisk arbetslöshetsförsäkring
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 1993
Direktiv för se dir. 1992:24.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:52 Ersättning vid arbetslöshet (SOU 1993:52 - särskild bil.) Ersättning vid arbetslöshet Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Gerhard Larsson, koncernchef
Sakkunnig : Per-Ivan Andersson, ombudsman
Sakkunnig : Eva Bergkvist-Deurell, jur.kand.
Sakkunnig : Sune Eriksson, vice förbundsdirektör
Sakkunnig : Sture Johansson, verkst. direktör
Sakkunnig : Jaan Kolk, kanslichef
Sakkunnig : Sara Lönnerblad, jur. kand.
Sakkunnig : Carl Magnus Pontén, bitr. direktör
Sakkunnig : Kerstin Redig, enhetschef
Expert : Dan Andersson
Expert : Anders Björklund, professor
Expert : Tor Eriksen, fil. dr.
Expert : Lars Ingvardsson, byråchef
Expert : Mats Johansson, departementssekreterare
Expert : Ingvar Liljeroos, kassaföreståndare
Expert : Manne Pavon, hovrättsassessor
Expert : Lars Svensson, departementssekreterare
Sekreterare : Elisabet Andersson, rådman
Sekreterare : Wilhelm Engström, direktör
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:52 Ersättning vid arbetslöshet [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman