Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Arbetsmarknadspolitiska kommittén (A 1994:01)

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Arbetsmarknadspolitiska kommittén (A 1994:01) [ Avslutad 1996 ]

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 45 st. ♀ 22 ♂ 23 ) :

Anders Forsberg  []  ( Ordförande )
Johnny Ahlqvist  []  ( Ledamot )
Hans Andersson  []  ( Ledamot )
Sonja Fransson  []  ( Ledamot )
Isa Halvarsson  []  ( Ledamot )
Barbro Johansson  []  ( Ledamot )
Rolf Kenneryd  []  ( Ledamot )
Annie Persson  []  ( Ledamot )
Sonja Rembo  []  ( Ledamot )
Laila Strid-Jansson  []  ( Ledamot )
Anders Bäckström  []  ( Sakkunnig )
Lisbeth Eklund  []  ( Sakkunnig )
Birgit Hansson  []  ( Sakkunnig )
Jan Herin  []  ( Sakkunnig )
Jaan Kolk  []  ( Sakkunnig )
Lennart Ohlsson  []  ( Sakkunnig )
Karin Skilje  []  ( Sakkunnig )
Göte Bernhardsson  []  ( Expert )
Lars Calmfors  []  ( Expert )
Stefan Falk  []  ( Expert )
Birgitta Heijer  []  ( Expert )
Bertil Holmlund  []  ( Expert )
Eva Kvarfordt  []  ( Expert )
Eva Lindström  []  ( Expert )
Karl-Gustaf Löfgren  []  ( Expert )
Peter Mossfeldt  []  ( Expert )
Jörgen Ohlsson  []  ( Expert )
Agneta Spetz  []  ( Expert )
Mats Wadman  []  ( Expert )
Johnny Zetterberg  []  ( Expert )
Berndt Öhman  []  ( Expert )
Susanne Ackum  []  ( Expert )
Bengt Furåker  []  ( Expert )
Nils-Erik Hallström  []  ( Expert )
Gunn Johansson  []  ( Expert )
Lena Schröder  []  ( Expert )
Allan Read  []  ( Sekreterare )
Birger Sjöström  []  ( Sekreterare )
Gun-Britt Mårtensson  []  ( Ledamot )
Lil Ljunggren  []  ( Expert )
Per-Anders Edin  []  ( Expert )
Hjördis D’Agostiono  []  ( Expert )
Ulla-Britt Hagström  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Arbetsmarknadspolitiska kommittén (A 1994:01)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1993:132, tilläggsdir. 1994:71 och 1995:33.
Lokal : Arbetsmarknadsdepartementet, 103 33 STOCKHOLM, Vasagatan 8-10, tel. växel 08-405 10 00.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:39 Några utländska forskare syn på svensk arbetsmarknadspolitik
SOU 1996:34 Aktiv arbetsmarknadspolitik Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Anders Forsberg, förvaltningsdirektör, fr.o.m. 1994-01-24 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Johnny Ahlqvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Hans Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Sonja Fransson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-30 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Ulla-Britt Landstings- Hagström, och, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Isa Halvarsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Barbro Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-12-21 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Rolf Kenneryd, skogsinspektör, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Gunbritt Mårtensson, oppositionsråd, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1995-04-26
Ledamot : Annie Persson, funktionär, fr.o.m. 1995-01-30 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Sonja Rembo, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Laila Strid-Jansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-20
Sakkunnig : Anders Bäckström, ekonom, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1996-03-05
Sakkunnig : Lisbeth Eklund, förbundsordförande, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1995-02-14
Sakkunnig : Birgit Hansson, förbundsordförande, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1996-03-05
Sakkunnig : Jan Herin, direktör, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1996-03-05
Sakkunnig : Jaan Kolk, stabschef, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-03-05
Sakkunnig : Lennart Ohlsson, docent, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1996-03-05
Sakkunnig : Karin Skilje, ekonom, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Göte Bernhardsson, generaldirektör, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Lars Calmfors, professor, fr.o.m. 1994-09-06 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Hjördis D'Agostiono, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Stefan Falk, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-12-06 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Birgitta Heijer, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1994-08-21
Expert : Bertil Holmlund, professor, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Eva Kvarfordt, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-03-16
Expert : Eva Lindström, departementsråd, fr.o.m. 1995-01-30 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Lill Ljunggren, departementsråd, fr.o.m. 1994-08-22 t.o.m. 1994-12-05
Expert : Karl-Gustaf Löfgren, professor, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Peter Mossfeldt, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-01-30 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Jörgen Ohlsson, utredningschef, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Agneta Spetz, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1995-10-31
Expert : Mats Wadman, departementsråd, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Johnny Zetterberg, fr.o.m. 1995-12-01 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Berndt Öhman, avdelningschef, fr.o.m. 1995-04-18 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Susanne Ackum, fil.dr., fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-02-29
Expert : Per Anders Edin, docent, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Bengt Furåker, professor, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Nils-Erik Hallström, fil.dr., fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Gunn Johansson, professor, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Karl-Gustaf Löfgren, professor, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Lena Schröder, fil.dr., fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-03-05
Sekreterare : Allan Read, revisionsdirektör, fr.o.m. 1994-04-15 t.o.m. 1995-08-31
Sekreterare : Birger Sjöström, tf. generaldirektör, fr.o.m. 1994-04-01 t.o.m. 1996-03-31
Anne Baxter, bitr. sekreterare, fr.o.m. 1994-11-16
Anne-Marie Ringertz, socionom, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-03-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman