Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Isak Reichel

Sök kontaktuppgifter till Isak Reichel på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Isak Reichel

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Isak Reichel medverkat i ( 3 st. ):

Ett museum om Förintelsen (Ku 2019:01) [ Avslutad 2020 ] [ Expert ]
Ett museum om Förintelsen (Ku 2019:01)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-07-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:36
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:21 Sveriges museum om Förintelsen
Medverkande :
Särskild utredare : Birgitta Svensson, professor, fr.o.m. 2019-08-13 t.o.m. 2020-04-15
Expert : Lars Andersson, M universitetslektor, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Diana Chafik, antikvarie, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Alexandra Folkeryd, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Lars-Erik Jönsson, professor, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Jakob Kihlberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Susanne Nylund Skog, docent, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Isak Reichel, generalsekreterare, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Tommy Ringart, ordförande, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Fred Taikon, ordförande, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Malin Thor Tureby, bitr. professor, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Elisabeth Åsbrink, författare, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-03-31
Sekreterare : Niclas Järvklo, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-09-30 t.o.m. 2020-04-15
Sekreterare : Karin Kvist Geverts, fil.dr i historia, fr.o.m. 2019-09-09 t.o.m. 2020-03-31
Sekreterare : Klara Liliedahl, kulturgeograf, fr.o.m. 2019-09-09 t.o.m. 2019-12-31
Bitr. sekreterare : Mia Kuritzén Löwengatt, fil. dr i historia, fr.o.m. 2020-01-01 t.o.m. 2020-02-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2019:36 Ett museum om Förintelsen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:21 Sveriges museum om Förintelsen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om en stärkt minoritetspolitik (Ku 2016:02) [ Avslutad 2017 ]
Utredningen om en stärkt minoritetspolitik (Ku 2016:02)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-09-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:73 och dir. 2017:64
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:60 Nästa steg? Förslag för en stärkt minoritetspolitik
SOU 2017:88 Nästa steg? Del 2. Förslag för en stärkt minoritetspolitik
Medverkande :
Särskild utredare : Lennart Rohdin, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2017-11-15
Sakkunnig : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Sakkunnig : Erla Björg Torisdottir, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-04-20
Sakkunnig : Linda Celander, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Sakkunnig : Håkan Eriksson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-04-10 t.o.m. 2017-08-13
Sakkunnig : Gunnar Stenberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Sakkunnig : Christina Velander, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Sakkunnig : Daniel Zerea, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-27
Expert : Björn Kullander, handläggare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Expert : Lars Lindgren, expert, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Helena Lundgren, handläggare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Anna Medin, jurist, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Aina Negga, enhetschef, fr.o.m. 2016-11-14 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Katarina Popovic, utvecklingsledare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Jenny Spetz, utredare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Ingrid Ström, utredare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Kaisa Syrjänen Schaal, enhetschef, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Amanda Agestav, kommunalråd, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Henrik Blind, led. av kommunstyrelsen, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Hans Ekström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Annicka Engblom, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Peter Helander, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Anna Hövenmark, f.d. kommunalråd, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Nina Lundström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-12-19 t.o.m. 2017-11-15
Cassandra Sundin, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Barbro Allardt Ljunggren, f.d. ordförande, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2017-11-15
Dennis Barvsten, ordförande, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Britt-Inger Hedström Lundqvist, sekreterare, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Sebastian Högnabba, kassör, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2017-11-15
Erland Kaldaras, ordförande, fr.o.m. 2015-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Bengt Niska, ordförande, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Johanna Nordblad Sirkka, vice ordförande, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Isak Reichel, generalsekreterare, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Magnus Sandström, förbundssekreterare, fr.o.m. 2016-12-19 t.o.m. 2017-11-15
Susanne Sznajderman-Rytz, sakkunnig, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Voitto Visuri, ordförande, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Sekreterare : Johanna Lantz, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-05-31
Sekreterare : Sami Mlayeh, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-11-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Litteraturutredningen (Ku 2011:04) [ Avslutad 2012 ] [ Sekreterare ]
Litteraturutredningen (Ku 2011:04)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-03-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:24
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Delrapport KU2011/1665/KV, inkom den 28 oktober 2011
SOU 2012:10 Läsarnas marknad, marknadens läsare - en forskningsantologi i samarbete med Nordicom
SOU 2012:65 Läsandets kultur
Medverkande :
Ordförande : Tomas Lidman, f.d. riksarkivarien, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-10-07
Ledamot : Martin Ingvar, professor, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-10-07
Ledamot : Johanna Koljonen, kritiker, programledare, fr.o.m. 2011-04-15 t.o.m. 2012-10-07
Ledamot : Annina Rabe, litteraturkritiker, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-10-07
Expert : Birgit Gunnarsson, ämnesråd, fr.o.m. 2012-03-15 t.o.m. 2012-10-07
Expert : Christina Persson, bibliotekschef, fr.o.m. 2012-03-15 t.o.m. 2012-10-07
Expert : Nicholas Ringskog Ferrada-Noli, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-05-19 t.o.m. 2012-03-14
Expert : Jesper Söderström, direktör, fr.o.m. 2012-03-15 t.o.m. 2012-10-07
Expert : Ann Steiner, docent, fr.o.m. 2012-03-15 t.o.m. 2012-10-07
Expert : Merja Strömberg, kansliråd, fr.o.m. 2012-03-15 t.o.m. 2012-10-07
Expert : Jesper Svarén, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-15 t.o.m. 2012-10-07
Expert : Mattias Thalén, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-09-26 t.o.m. 2012-10-07
Expert : Fredrik Wetterqvist, ämnesråd, fr.o.m. 2011-05-19 t.o.m. 2012-10-07
Expert : Margareta Wiman, kansliråd, fr.o.m. 2011-05-19 t.o.m. 2012-03-14
Expert : Gudrun Wirmark, ämnesråd, fr.o.m. 2011-05-19 t.o.m. 2012-10-07
Sekreterare : Jakob Kihlberg, fr.o.m. 2011-04-11 t.o.m. 2012-10-14
Sekreterare : Isak Reichel, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-09-30
Biträdande sekreterare : Elin Rosenström, fr.o.m. 2011-04-20 t.o.m. 2012-10-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:24 Litteraturens ställning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:10 Läsarnas marknad, marknadens läsare . en forskningsantologi [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2012:65 Läsandets kultur [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman