Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Ett museum om Förintelsen (Ku 2019:01)

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Ett museum om Förintelsen (Ku 2019:01) [ Avslutad 2020 ]

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 16 st. ♀ 9 ♂ 7 ) :

Birgitta Svensson  []  ( Särskild utredare )
Lars Andersson  []  ( Expert )
Diana Chafik  []  ( Expert )
Alexandra Folkeryd  []  ( Expert )
Lars-Erik Jönsson  []  ( Expert )
Jakob Kihlberg  []  ( Expert )
Susanne Nylund Skog  []  ( Expert )
Isak Reichel  []  ( Expert )
Tommy Ringart  []  ( Expert )
Fred Taikon  []  ( Expert )
Malin Thor Tureby  []  ( Expert )
Elisabeth Åsbrink  []  ( Expert )
Niclas Järvklo  []  ( Sekreterare )
Karin Kvist Geverts  []  ( Sekreterare )
Klara Liliedahl  []  ( Sekreterare )
Mia Kuritzén Löwengatt  []  ( Bitr. sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Ett museum om Förintelsen (Ku 2019:01)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-07-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:36
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:21 Sveriges museum om Förintelsen
Medverkande :
Särskild utredare : Birgitta Svensson, professor, fr.o.m. 2019-08-13 t.o.m. 2020-04-15
Expert : Lars Andersson, M universitetslektor, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Diana Chafik, antikvarie, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Alexandra Folkeryd, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Lars-Erik Jönsson, professor, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Jakob Kihlberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Susanne Nylund Skog, docent, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Isak Reichel, generalsekreterare, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Tommy Ringart, ordförande, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Fred Taikon, ordförande, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Malin Thor Tureby, bitr. professor, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Elisabeth Åsbrink, författare, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-03-31
Sekreterare : Niclas Järvklo, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-09-30 t.o.m. 2020-04-15
Sekreterare : Karin Kvist Geverts, fil.dr i historia, fr.o.m. 2019-09-09 t.o.m. 2020-03-31
Sekreterare : Klara Liliedahl, kulturgeograf, fr.o.m. 2019-09-09 t.o.m. 2019-12-31
Bitr. sekreterare : Mia Kuritzén Löwengatt, fil. dr i historia, fr.o.m. 2020-01-01 t.o.m. 2020-02-15

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman