Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om offentlighet och sekretess i skolan (U 2002:10)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om offentlighet och sekretess i skolan (U 2002:10) [ Avslutad 2003 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 7 st. ♀ 4 ♂ 3 ) :

Annika Sandström  []  ( Särskild utredare )
Nils-Erik Elfstadius  []  ( Expert )
Ingegärd Hilborn  []  ( Expert )
Irene Reuterfors-Mattsson  []  ( Expert )
Mikael Sandström  []  ( Expert )
Peder Liljeqvist  []  ( Sekreterare )
AnnSofi Persson-Stenborg  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om offentlighet och sekretess i skolan (U 2002:10)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-10-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:130 och dir. 2003:110
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:103 Sekretess i elevernas intresse - Dokumentation, samverkan och integritet i skolan
Medverkande :
Särskild utredare : Annika Sandström, kammarrättsråd, fr.o.m. 2002-12-16 t.o.m. 2003-12-07
Expert : Nils-Erik Elfstadius, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-12-07
Expert : Ingegärd Hilborn, chefsjurist, fr.o.m. 2003-08-21 t.o.m. 2003-12-07
Expert : Ann-Sofi Persson-Stenborg, undervisningsråd, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-12-07
Expert : Irene Reuterfors-Mattsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-12-07
Expert : Mikael Sandström, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-12-07
Sekreterare : Peder Liljeqvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman