Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ingegärd Lind

Sök kontaktuppgifter till Ingegärd Lind på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ingegärd Lind

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ingegärd Lind medverkat i ( 2 st. ):

Patientdatautredningen (S 2003:03) [ Avslutad 2007 ] [ Sekreterare ]
Patientdatautredningen (S 2003:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-04-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:42, dir. 2004:95 och dir. 2005:150
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:82 Patientdatalag
SOU 2007:48 Patientdata och läkemedel m.m.
Medverkande :
Särskild utredare : Sigurd Heuman, lagman, fr.o.m. 2003-04-03
Sakkunnig : Ulrika Axelsson Jonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-17
Sakkunnig : Anders Ekholm, departementsråd, fr.o.m. 2005-10-10 t.o.m. 2006-10-17
Sakkunnig : Daniel Forslund, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-01
Sakkunnig : Petter Granqvist, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2004-06-24 t.o.m. 2005-05-24
Sakkunnig : Erik Hjulström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-17
Sakkunnig : Stefan Karlsson, ämnesråd, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2006-06-30
Sakkunnig : Eva Lenberg, kansliråd, fr.o.m. 2005-10-10
Sakkunnig : Karin Lewin, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-10-18
Sakkunnig : Anne Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-25 t.o.m. 2005-05-24
Sakkunnig : Helena Rosén, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-07-01
Sakkunnig : Petra Zetterberg Ferngren, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-06-24 t.o.m. 2004-10-24
Sakkunnig : Sören Öman, chefsjurist, fr.o.m. 2004-06-24
Expert : Jan Adolfsson, docent, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2004-06-23
Expert : Anders Alexandersson, enhetsjurist, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Nils Blom, chefsjurist, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Jan Edling, företagsrådgivare, fr.o.m. 2007-01-22
Expert : Anders Ekbom, professor, fr.o.m. 2004-06-24
Expert : Nils Feltelius, docent, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Ulrika Geijer, rådman, fr.o.m. 2006-03-27 t.o.m. 2006-10-17
Expert : Harald Heijbel, överläkare, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Lars Henriksson, rådman, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2006-03-26
Expert : Katja Isberg Amnäs, dataråd, fr.o.m. 2003-05-12
Expert : Gösta Jedberger, styrelseordförande, fr.o.m. 2004-06-24 t.o.m. 2007-01-21
Expert : Pia-Maria Jonsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2004-03-31
Expert : Gabriella Kollander Fållby, sekreterare, fr.o.m. 2004-06-24
Expert : Bo Lindström, verksjurist, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Ulla Lönnqvist Endre, jurist, fr.o.m. 2003-05-12
Expert : Eva Nilsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-06-24 t.o.m. 2006-10-17
Expert : Petra Otterblad Olausson, avdelningschef, fr.o.m. 2004-06-24
Expert : Elisabeth Rynning, professor, fr.o.m. 2004-06-24
Expert : Göran Stiernstedt, bitr. landstingsdirektör, fr.o.m. 2006-03-27
Expert : Anna Tansjö, rådman, fr.o.m. 2006-07-01
Expert : Cecilia Törnblom, bolagsjurist, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Lars Wallentin, professor i kardiologi, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2007-01-21
Sekreterare : Tomas Forenius, kansliråd, fr.o.m. 2006-05-01 t.o.m. 2007-07-31
Sekreterare : Ingegärd Lind, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2007-07-31
Sekreterare : Anna Tansjö, rådman, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2006-07-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:82 Patientdatalag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2007:48 Patientdata och läkemedel m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Anhörigkommittén (UD 2000:03) [ Avslutad 2002 ] [ Bitr. sekreterare ]
Anhörigkommittén (UD 2000:03)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-05-11
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:36 och dir. 2001:64.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:13 Vår anhöriginvandring - delbetänkande
SOU 2002:69 Människosmuggling och offer för människohandel - delbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Pär Axel Sahlberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Maud Björnemalm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Birgitta Carlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-09-08 t.o.m. 2001-03-01
Ledamot : Gunilla Edelstam, jur.kand., fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Berndt-Erik Ekeroth, advokat, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Gustav von Essen, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Ulla Hoffman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Yilmaz Kerimo, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Johan Pehrson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Mahmoud Aldebe, konsult, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Per Aldskogius, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Ulrika Beergrehn, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-02 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Kurt Björk, utlänningsnämndsråd, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Gunilla Ekberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2002-02-01
Expert : Anna Gralberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-02 t.o.m. 2001-09-30
Expert : Björn Hammarberg, departementsråd, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Eva-Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-02 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Inger Laudon, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2001-10-01
Expert : Hans Lindström, programhandläggare, fr.o.m. 2000-09-08 t.o.m. 2001-01-15
Expert : Fredrik Martinsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Birgitta Ornbrant, avdelningschef, fr.o.m. 2001-03-02 t.o.m. 2001-09-30
Expert : José Persevarante Kimenga, ersättningshandläggare, fr.o.m. 2001-11-28
Expert : Bengt Ranland, kansliråd, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Per-Anders Sunesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-02-01
Expert : Eva Ulfvebrand, sakkunnig, fr.o.m. 2001-03-02
Huvudsekreterare : Lena Petersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-09-08 t.o.m. 2002-09-30
Bitr. sekreterare : Ingegärd Lind, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:13 Vår anhöriginvandring [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:69 Människosmuggling och offer för människohandel [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman