Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Helen Kasström

Sök kontaktuppgifter till Helen Kasström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Helen Kasström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Helen Kasström medverkat i ( 4 st. ):

It-driftsutredningen (I 2019:03) [ Pågående ] [ Expert ]
It-driftsutredningen (I 2019:03)
Departement : Infrastrukturdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-09-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:64 och dir. 2020:73
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 31 maj 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Annelie Roswall Ljunggren, generaldirektör, fr.o.m. 2019-11-20
Sakkunnig : Maria Fahlén, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-03
Sakkunnig : Nils Fjelkegård, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-03
Sakkunnig : Emelie Juter, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-04-13
Sakkunnig : Charlotte Koutras, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-14
Sakkunnig : Daniel Zerea, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-03
Expert : Karina Aldén, kansliråd, fr.o.m. 2020-06-09
Expert : Ingela Alverfors, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-01
Expert : Sara Jendi Linder, ämnesråd, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-06-08
Expert : Helen Kasström, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-03
Expert : Linnea Munkhammar, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-02-03
Expert : Fredrik Sandberg, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-03
Huvudsekreterare : Tina Nilsson, J, fr.o.m. 2020-02-17
Sekreterare : Sofia Allansson, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2019-12-02 t.o.m. 2020-04-30
Sekreterare : Ingela Alverfors, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-03-31
Sekreterare : Eva Maria Broberg Lennartsson, verksjurist, fr.o.m. 2020-08-10 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Nils Sjöblom, rådman, fr.o.m. 2020-04-01
Sekreterare : Alexander Wall, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-03
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om samordning av statliga utbetalningar från välfärdssystemen (Fi 2018:05) [ Avslutad 2020 ] [ Expert ]
Utredningen om samordning av statliga utbetalningar från välfärdssystemen (Fi 2018:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-06-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:50
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 29 maj 2020.
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Marie Begler, generaldirektör, fr.o.m. 2018-06-14
Sakkunnig : Joakim Cejie, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-30 t.o.m. 2019-08-20
Sakkunnig : Karl Gutberg, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-01
Sakkunnig : Åsa Leander, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2018-11-29
Expert : Anders Borgström, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-01
Expert : Veronica Eckerby, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-01
Expert : Cecilia Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-01
Expert : Helena Fjellman, rättslig expert, fr.o.m. 2018-10-01
Expert : Helen Kasström, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-01
Expert : Marie Nordmarc, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2019-02-20
Sekreterare : Caroline Renås, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-02-21
Expert : Hèlén Runsten, verksjurist, fr.o.m. 2018-10-01
Expert : Fredric Stridsberg, områdeschef, fr.o.m. 2018-10-01
Expert : Henrik Strömberg-Croné, utredare, fr.o.m. 2018-10-01
Expert : Elisabeth Sundin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2019-05-19
Expert : Johan Söderberg, controller, fr.o.m. 2018-10-01
Expert : Joar Söderlind, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-05-20
Expert : Stefan Wedin, sektionschef, fr.o.m. 2018-10-01
Expert : Anneli Westerling Greer, expert, fr.o.m. 2018-10-01
Huvudsekreterare : Juha Alskog, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-06
Huvudsekreterare : Magnus Arnek, rådgivare, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-06-23
Sekreterare : Anna Fransson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-05-10
Sekreterare : Anna Fridh Welin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-09-24 t.o.m. 2020-02-02
Sekreterare : Mattias Karlsson, utredare, fr.o.m. 2019-10-14 t.o.m. 2020-03-31
Sekreterare : Mattias Karlsson, utredare, fr.o.m. 2020-04-01
Sekreterare : Sofia Kinnunen Bengtsson, förvaltningsrättsfiskal, fr.o.m. 2020-01-13 t.o.m. 2020-05-29
Sekreterare : Emma Millberg, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2019-08-19
Sekreterare : Lena Möller, utredare, fr.o.m. 2019-01-15 t.o.m. 2019-10-31
Sekreterare : Marie Nordmarc, kansliråd, fr.o.m. 2019-02-25
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Delegationen för korrekta utbetalningar (Fi 2016:07) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Delegationen för korrekta utbetalningar i välfärdssystemen (Fi 2016:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-06-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:60
Delegationen beräknas avsluta sitt arbete senast 1 december 2019.
Utredningen har avgett :
Rapport 3 Styrning av arbetet med att motverka felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen - En kartläggning
Rapport 4 Läckaget i välfärdssystemet, del 1 - Omfattningsstudier och bedömningar av felaktiga utbetalningar från vissa välfärdssystem
Rapport 4, bilaga Läckaget i välfärdssystemet, del 1 - Omfattningsstudier och bedömningar av felaktiga utbetalningar från vissa välfärdssystem Bilaga
Rapport 2 Bidragsmoralen i samhället - En aktuell lägesbild av inställningen till felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen
Rapport 5 Digitalisering och AI för korrekta utbetalningar från välfärdssystemen
Rapport 6 Läckaget i välfärdssystemen, del 2 - Omfattningen av felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen
Medverkande :
Ordförande : Sven-Erik Österberg, fr.o.m. 2016-06-30 t.o.m. 2019-12-12
Ledamot : Eva-Lena Edberg, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Astrid Eklund, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Per Eleblad, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Margaretha Forsman, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Fredrik Holmberg, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-08-23
Ledamot : Gunilla Kasala Schöllin, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Åsa Lindahl, chefsjurist, fr.o.m. 2018-04-24 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Stefan Lundberg, chefsåklagare, fr.o.m. 2018-08-24 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Torbjörn Martinsson, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Maria Modin, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-04-17
Ledamot : Tora Philip, fr.o.m. 2018-04-18 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Åke Svensson, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-08-23
Ledamot : Anneli Westerling Greer, fr.o.m. 2017-06-08 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Annelie Westman, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Lennart Wittberg, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Mats Bengtsson, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Karin Berglöf Hedar, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Lisa Carlsson, utredare, fr.o.m. 2019-08-13 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Nils-Fredrik Carlsson, fr.o.m. 2016-11-16 t.o.m. 2019-04-29
Expert : Karin Edholm, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2018-08-23
Expert : Kenneth Eliasson, fr.o.m. 2019-04-01 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Fanny Ericson Hållén, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-08-24 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Cecilia Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2019-04-30 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Eva Grönborg, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Karl Gutberg, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Matilda Hansson, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2016-12-04
Expert : Ulf Hellstenius, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Fredrik Holmström, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Stina Hovmöller, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Ricky Ifwarsson, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Stefan Jönsson, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Maria Kain, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-08-12
Expert : Helen Kasström, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Linnéa Lindberg, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Johanna Mattsson, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Per-Olov Mörn, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Marie Nordmarc, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2019-02-20
Expert : Caroline Renås, departementssekreterarare, t.o.m. 2019-02-21
Expert : Josefin Sandström, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Maria Sertcanli, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Johanna Skinnari, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Maria Söderberg, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Lena Warstrand, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Johan Wockelberg Hedlund, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Sara Almer, ämnesråd, fr.o.m. 2016-09-14 t.o.m. 2019-12-19
Sekreterare : Joacim Danielsson, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2019-12-01
Sekreterare : Mimmi Diamant, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Marit Dozzi, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2019-12-19
Sekreterare : Elisabeth Frid, utredare, fr.o.m. 2018-05-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Niklas Ottosson, utredningssekreterare, fr.o.m. 2019-03-11 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Vilhelm Reuterswärd, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2018-12-09
Sekreterare : Bessam Saleh, fr.o.m. 2016-11-21 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Ingela Thorsson, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2018-04-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:59 Samlade åtgärder för korrekta utbetalningar från välfärdssystemen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
EU 2004-kommittén (SB 2001:01) [ Avslutad 2006 ] [ Handläggare ]

EU 2004-kommittén (SB 2001:01)


Beteckning : SB 2001:01
Departement : Statsrådsberedningen
Senast ändrad : 2007-02-22
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2001-04-26
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:35, dir. 2003:113, dir. 2004:155 och dir. 2005:113
Lokal : Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM, tel. direkt 405 54 01 (Heidenstam)
Kommittén skall inte lämna ett samlat betänkande med tanke på uppdragetsnatur utan publicerar löpande rapporter om de olika ämnena och den aktuelladebatten.Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Andnor, Berit, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2002-11-20
Ordförande : Lekberg, Sören, fr.o.m. 2002-11-21
Ledamot : Alterå, Ola, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2002-01-24
Ledamot : Carlsson, Gunilla, fr.o.m. 2001-06-01
Ledamot : Gahrton, Per, fr.o.m. 2005-07-01
Ledamot : Granbom, Karin, fr.o.m. 2003-01-08 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Hamilton, Carl B, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2003-01-07
Ledamot : Larsson, Hillevi, fr.o.m. 2002-12-19
Ledamot : Larsson, Nina, fr.o.m. 2005-03-14
Ledamot : Lekberg, Sören, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2002-11-20
Ledamot : Pettersson, Åke, fr.o.m. 2002-01-25
Ledamot : Ruwaida, Yvonne, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2005-06-30
Ledamot : Sköld Jansson, Camilla, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2003-01-28
Ledamot : Svensson, Ingvar, fr.o.m. 2001-06-01
Ledamot : Söderdahl, Willy, fr.o.m. 2003-01-29
Expert : Hedström, Gabriella, fr.o.m. 2001-11-01 t.o.m. 2002-07-31
Handläggare : Kasström, Helen, fr.o.m. 2005-03-29
Informatör : Abrahamsson, Pia, fr.o.m. 2004-07-26 t.o.m. 2004-12-31
Informatör : Andersson, Annika, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2004-04-11
Informatör : Anclair, Magnus, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-09-30
Informatör : Contreras, Nicolas, fr.o.m. 2006-08-14
Informatör : Estmer, Sara, fr.o.m. 2004-10-11
Informatör : Lundberg, Johanna, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2005-01-16
Informatör : Mannikoff, Anna, fr.o.m. 2004-10-07 t.o.m. 2004-12-12
Informatör : Onn, Helena, fr.o.m. 2001-10-08 t.o.m. 2003-09-30
Informatör : Wiberg, Sofia, fr.o.m. 2004-02-09 t.o.m. 2004-06-11
Informatör : Zetterman, Teo, fr.o.m. 2002-06-12 t.o.m. 2004-03-31
Informatör : von Zweigbergk, Amelie, fr.o.m. 2001-10-22 t.o.m. 2002-12-31
Informatör/Webbtekniker : Rudberg, Bodil, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2006-07-07
Projektledare : Ermanno Fäldner, Maria, fr.o.m. 2005-03-29
Redaktör : Hansson, Tom, fr.o.m. 2003-10-20
Huvudsekreterare : Anclair, Magnus, fr.o.m. 2004-12-15
Huvudsekreterare : von Heidenstam, Catherine, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2003-09-30
Huvudsekreterare : Onn, Helena, fr.o.m. 2003-10-01
Bitr. huvudsekreterare : Anclair, Magnus, fr.o.m. 2003-10-01
Bitr. sekreterare : Darwén, Leif, fr.o.m. 2002-05-12
Bitr. sekreterare : Lundberg, Johanna, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-09-30

Rapporter

SOU 2002:81Riksdagens roll i EU
SOU 2002:82EU – demokratiskt och effektivt?
Ds 2002:38Beslut i EU – pelarindelning eller inte
SOU 2004:82Sluta strunta i EU, EU 2004-kommitténs förslag till permanent bidragsgivning och utåtriktad verksamhet
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Ds 2002:38

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman