Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om samordning av statliga utbetalningar från välfärdssystemen (Fi 2018:05)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om samordning av statliga utbetalningar från välfärdssystemen (Fi 2018:05) [ Avslutad 2020 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 27 st. ♀ 16 ♂ 11 ) :

Ann-Marie Begler  []  ( Särskild utredare )
Joakim Cejie  []  ( Sakkunnig )
Karl Gutberg  []  ( Sakkunnig )
Åsa Leander  []  ( Sakkunnig )
Anders Borgström  []  ( Expert )
Veronica Eckerby  []  ( Expert )
Cecilia Eriksson  []  ( Expert )
Helena Fjellman  []  ( Expert )
Helen Kasström  []  ( Expert )
Marie Nordmarc  []  ( Sekreterare )
Caroline Renås  []  ( Sekreterare )
Hélène Runsten  []  ( Expert )
Fredric Stridsberg  []  ( Expert )
Henrik Strömberg Croné  []  ( Expert )
Elisabeth Sundin  []  ( Expert )
Johan Söderberg  []  ( Expert )
Joar Söderlind  []  ( Expert )
Stefan Wedin  []  ( Expert )
Anneli Westerling Greer  []  ( Expert )
Juha Alskog  []  ( Huvudsekreterare )
Magnus Arnek  []  ( Huvudsekreterare )
Anna Fransson  []  ( Sekreterare )
Anna Fridh Welin  []  ( Sekreterare )
Mattias Karlsson  []  ( Sekreterare )
Sofia Kinnunen Bengtsson  []  ( Sekreterare )
Emma Millberg  []  ( Sekreterare )
Lena Möller  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om samordning av statliga utbetalningar från välfärdssystemen (Fi 2018:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-06-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:50
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:35 Kontroll för ökad tilltro - en ny myndighet för att förebygga, förhindra och upptäcka felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Marie Begler, generaldirektör, fr.o.m. 2018-06-14 t.o.m. 2020-06-08
Sakkunnig : Joakim Cejie, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-30 t.o.m. 2019-08-20
Sakkunnig : Karl Gutberg, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-06-08
Sakkunnig : Åsa Leander, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2018-11-29
Expert : Anders Borgström, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-06-08
Expert : Veronica Eckerby, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-06-08
Expert : Cecilia Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-06-08
Expert : Helena Fjellman, rättslig expert, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-06-08
Expert : Helen Kasström, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-06-08
Expert : Marie Nordmarc, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2019-02-20
Sekreterare : Caroline Renås, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-02-21 t.o.m. 2020-06-08
Expert : Hélène Runsten, verksjurist, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-06-08
Expert : Fredric Stridsberg, områdeschef, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-06-08
Expert : Henrik Strömberg Croné, utredare, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-06-08
Expert : Elisabeth Sundin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2019-05-19
Expert : Johan Söderberg, controller, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-06-08
Expert : Joar Söderlind, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-05-20 t.o.m. 2020-06-08
Expert : Stefan Wedin, sektionschef, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-06-08
Expert : Anneli Westerling Greer, expert, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-06-08
Huvudsekreterare : Juha Alskog, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2020-06-15
Huvudsekreterare : Magnus Arnek, rådgivare, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-06-23
Sekreterare : Anna Fransson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-05-10
Sekreterare : Anna Fridh Welin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-09-24 t.o.m. 2020-02-02
Sekreterare : Mattias Karlsson, utredare, fr.o.m. 2019-10-14 t.o.m. 2020-03-31
Sekreterare : Mattias Karlsson, utredare, fr.o.m. 2020-04-01 t.o.m. 2020-05-31
Sekreterare : Sofia Kinnunen Bengtsson, förvaltningsrättsfiskal, fr.o.m. 2020-01-13 t.o.m. 2020-05-31
Sekreterare : Emma Millberg, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2019-08-19 t.o.m. 2020-05-31
Sekreterare : Lena Möller, utredare, fr.o.m. 2019-01-15 t.o.m. 2019-10-31
Sekreterare : Marie Nordmarc, kansliråd, fr.o.m. 2019-02-25 t.o.m. 2020-05-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman