Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Heather Bergdahl

Sök kontaktuppgifter till Heather Bergdahl på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Heather Bergdahl

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Heather Bergdahl medverkat i ( 4 st. ):

Utjämningskommittén .08 (Fi 2008:07) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Utjämningkommittén .08. (Fi 2008:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-09-25
Direktiv för kommittén, se dir. 2008:110
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:39 Likvärdiga förutsättningar - Översyn av den kommunala utjämningen Likvärdiga förutsättningar - Översyn av den kommunala utjämningen - Bilagor
Medverkande :
Ordförande : Bengt Germundsson, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Gunnar Andrén, fr.o.m. 2010-12-01 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Jörgen Hellman, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Leif Jakobsson, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Jörgen Johansson, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2010-11-30
Ledamot : Lena Karlsson, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Margareta Kjellin, B, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Erik Langby, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Nina Lundström, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2010-11-30
Ledamot : Eva Nypelius, fr.o.m. 2010-12-01 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Lennart Olsen, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Ewa Samuelsson, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Elvy Söderström, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Sakkunnig : Dan Johansson, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Sakkunnig : Niclas Johansson, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-04-27
Sakkunnig : Lennart Tingvall, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2009-12-31
Expert : Heather Bergdahl, fr.o.m. 2010-09-09 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Louise Beskow, fr.o.m. 2009-07-01 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Magnus Dahlberg, fr.o.m. 2010-09-09 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Derk de Beer, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Kjell Ellström, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Andreas Giaever, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Nina Grönborg, fr.o.m. 2009-10-09 t.o.m. 2010-09-08
Expert : Patrik Johansson, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Pontus Johansson, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Leif Lundberg, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Mattias Sjöstrand, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Johan Stjernfält, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Huvudsekreterare : Björn Sundström, fr.o.m. 2009-01-15 t.o.m. 2011-05-09
Sekreterare : Tomas Johansson, fr.o.m. 2009-03-02 t.o.m. 2011-04-30
Biträdande sekreterare : Daniel Ramse, fr.o.m. 2009-03-02 t.o.m. 2011-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:110 Översyn av systemet för kommunalekonomisk utjämning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:39 Likvärdiga förutsättningar – Översyn av den kommunala utjämningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av statistikinsamlingen avseende kommunal ekonomi och verksamhet (Fi 2007:12) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av statistikinsamlingen avseende kommunal ekonomi och verksamhet (Fi 2007:12)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-11-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:146
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:25 Samordnad kommunstatistik för styrning och uppföljning
Medverkande :
Särskild utredare : Ulf Wetterberg, fr.o.m. 2007-12-01 t.o.m. 2009-03-05
Sakkunnig : Anders Ekholm, fr.o.m. 2008-01-07
Sakkunnig : Karin Gustafsson, fr.o.m. 2008-01-07
Sakkunnig : Agneta Rönn, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Derk de Beer, fr.o.m. 2008-06-01
Expert : Heather Bergdahl, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Henrik Berggren, fr.o.m. 2008-01-07 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Camilla Eriksson, fr.o.m. 2008-01-07 t.o.m. 2008-08-14
Expert : Anna Holmqvist, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Henrik Källsbo, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Anders Norrlid, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Per Nyström, fr.o.m. 2008-08-15 t.o.m. 2008-12-14
Expert : Jonas Rydström, fr.o.m. 2008-07-01
Expert : Christina Sandström, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Mattias Sjöstrand, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Lisa Ståhlberg, fr.o.m. 2008-01-07 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Hwan Willén, fr.o.m. 2008-12-15
Biträdande sekreterare : Ingegerd Berggren, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2009-02-28
Sekreterare : Marika Dagenbrink, fr.o.m. 2008-06-12 t.o.m. 2009-02-28
Sekreterare : Bo Gertsson, fr.o.m. 2008-08-15 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Tore Melin, fr.o.m. 2007-12-01 t.o.m. 2009-03-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:25 Samordnad kommunstatistik för styrning och uppföljning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om uppföljning av kostnadsutjämningssystemet för verksamhet enligt LSS (Fi 2006:02) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Utredningen om uppföljning av kostnadsutjämningssystemet för verksamhet enligt LSS (Fi 2006:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-01-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:15 och dir. 2007:65
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:69 Uppföljning av kostnadsutjämningen för kommunernas LSS-verksamhet - delbetänkande
SOU 2007:62 Utjämningen av kommunernas LSS-kostnader - översyn och förslag - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Sören Häggroth, fr.o.m. 2006-02-01
Sakkunnig : Anders Ekholm, fr.o.m. 2006-02-15
Sakkunnig : Peter Sjöquist, fr.o.m. 2006-11-13
Sakkunnig : Niklas Sommelius, fr.o.m. 2006-02-15 t.o.m. 2006-11-12
Sakkunnig : Signild Östgren, fr.o.m. 2006-02-15
Expert : Heather Bergdahl, fr.o.m. 2006-02-15
Expert : Inger Laudon, fr.o.m. 2006-02-15
Expert : Olle Storm, fr.o.m. 2006-01-15
Expert : Axel Taliercio, fr.o.m. 2006-02-15
Expert : Kerstin Westergren, fr.o.m. 2006-02-15
Sekreterare : Lennart Tingvall, fr.o.m. 2006-02-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Rådet för kommunala analyser och jämförelser (Fi 2002:07) [ Avslutad 2005 ] [ Ledamot ]
Rådet för kommunala analyser och jämförelser (Fi 2002:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-06-13
Direktiv för rådet, se dir. 2002:91 och dir. 2005:76
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:110 Jämförelsevis - Styrning och uppföljning med nyckeltal i kommuner och landsting
Medverkande :
Ordförande : Håkan Sörman, fr.o.m. 2002-06-27 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Stefan Ackerby, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Erik Amnå, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2003-02-09
Ledamot : Margareta Andersson, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2004-05-17
Ledamot : Birgitta Andrén, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2003-11-30
Ledamot : Ilja Batljan, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Heather Bergdahl, fr.o.m. 2004-05-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Kristina Bertov, fr.o.m. 2003-08-26 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Lars Danielson, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Anders Ekholm, fr.o.m. 2005-04-08 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Lennart Hansson, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Olle Högberg, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Dan Johansson, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Lena Källström, fr.o.m. 2003-05-30 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Karin Mossler, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Inger Nilsson, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Anna Stina Nordmark Nilsson, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2003-02-09
Ledamot : Christina Sandström, fr.o.m. 2004-12-01 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Sven Siverbo, fr.o.m. 2003-08-26 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Helen Ängmo, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Camilla Thinsz Fjellström, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2004-11-30
Expert : Ann Lundberg, fr.o.m. 2003-12-04 t.o.m. 2005-12-19
Kanslichef : Tore Melin, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2005-12-19
Sekreterare : Ingegerd Berggren, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-19
Sekreterare : Marika Dagenbrink, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2006-01-16
Sekreterare : Bo Gertsson, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Tore Melin, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Anders Norrlid, fr.o.m. 2005-08-18 t.o.m. 2005-12-19
Bitr. sekreterare : Matz Dahlberg, fr.o.m. 2003-06-02 t.o.m. 2003-06-22
Bitr. sekreterare : Gunnar Ehrnborg, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2005-11-30
Bitr. sekreterare : Eva Mörk, fr.o.m. 2003-06-02 t.o.m. 2003-06-22
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman