: : :

Medverkande i utredning : Harald Perby

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Harald Perby

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Harald Perby medverkat i ( 10 st. ):

Partikelhaltsutredningen (Fi 2014:03) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]

Partikelhaltsutredningen (Fi 2014:03)


Beteckning : Fi 2014:03
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2016-11-03
Status : Avslutad 2015 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2014-03-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:32
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Classon, Petter, fr.o.m. 2014-03-06 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Andersson, Stefan, fr.o.m. 2014-04-01
Expert : Blom Bokliden, Kerstin, fr.o.m. 2014-04-01
Expert : Båsjö, Ulf, fr.o.m. 2014-04-01
Expert : Dickson, Caroline, fr.o.m. 2015-01-14
Expert : Eriksson, Gunnar, fr.o.m. 2014-04-01
Expert : Gren, Marc, fr.o.m. 2014-04-01
Expert : Gunnarsson, Viktor, fr.o.m. 2014-04-01
Expert : Perby, Harald, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2015-01-13
Expert : Tingvall, Claes, fr.o.m. 2014-04-01
Expert : Täppefur, Malin, fr.o.m. 2014-04-01
Sekreterare : Brandqvist, Karin, fr.o.m. 2014-05-19 t.o.m. 2015-04-14
Sekreterare : Nerhagen, Lena, fr.o.m. 2014-05-01 t.o.m. 2015-03-31

Rapporter

SOU 2015:27Skatt på dubbdäcksanvändning i tätort?
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2014:32 Åtgärder mot höga partikelhalter i tätort [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:27 Skatt på dubbdäcksanvändning i tätort? [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsgrupp kring frågor om pollenmätning (S 2010:A) [ Expert ]
Arbetsgrupp kring frågor om pollenmätning (S 2010:A)
Departement : Socialdepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-09-14
Direktiv för arbetsgruppen, se bilaga dnr S2010/6563/ST
Medverkande :
Ordförande : Håkan Wrede, ämnesråd, fr.o.m. 2010-09-14 t.o.m. 2011-04-01
Expert : Ulf Brändström, kanslichef, fr.o.m. 2010-09-14 t.o.m. 2011-04-01
Expert : Henrik Gouali, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-09-14 t.o.m. 2011-04-01
Expert : Stefan Karlsson, ämnesråd, fr.o.m. 2010-09-14 t.o.m. 2011-04-01
Expert : Ida Knutsson, handläggare, fr.o.m. 2010-09-14 t.o.m. 2011-04-01
Expert : Harald Perby, kansliråd, fr.o.m. 2010-09-14 t.o.m. 2011-04-01
Expert : Michael Ressner, handläggare, fr.o.m. 2010-09-14 t.o.m. 2011-04-01
Expert : Katja Stenport Wahlsten, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-09-14 t.o.m. 2011-04-01
Sekreterare : Håkan Wrede, ämnesråd, fr.o.m. 2010-09-14 t.o.m. 2011-04-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om översynen av miljömålssystemet (M 2008:02) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]

Utredningen om översynen av miljömålssystemet (M 2008:02)


Beteckning : M 2008:02
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 2010-03-10
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2008-07-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:95
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Annerberg, Rolf, fr.o.m. 2008-07-17 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Ankarhem, Mattias, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-06-01
Expert : Arkelsten, Sofia, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Blomdin Persson, Mona, fr.o.m. 2009-04-06 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Domeij, Åsa, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Eksvärd, Jan, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Granbom, Karin, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Ingelsson, Maria, fr.o.m. 2009-07-02 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Johansson, Wiwi-Anne, fr.o.m. 2008-11-18 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Johnson, Anders, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Karlsson, Mikael, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Lidbaum, Elisabeth, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Norlin, Liza-Maria, fr.o.m. 2009-02-03 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Ohlsson, Carina, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Perby, Harald, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-01-09
Expert : Persson, Sven Gunnar, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Pivén, Johanna, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Rydén, Marie-Louise, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-04-05
Expert : Schellekens, Pierre, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Sollander, Erik, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Strömdahl, Inger, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Troselius, Petronella, fr.o.m. 2009-01-10 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Wennergren, Ulrika, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Wenster, Peter, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Expert : Västerteg, Claes, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-10-11
Huvudsekreterare : Näslund, Siv, fr.o.m. 2008-08-25 t.o.m. 2009-10-31
Sekreterare : Bergström, Helena, fr.o.m. 2009-02-11 t.o.m. 2009-09-30
Sekreterare : Budh, Erika, fr.o.m. 2008-10-06 t.o.m. 2009-10-14
Sekreterare : Körsén, Pirjo, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2009-10-14
Sekreterare : Palmstierna, Amanda, fr.o.m. 2008-10-27 t.o.m. 2009-09-14

Rapporter

SOU 2009:83Miljömålen i nya perspektiv – BILAGOR
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:95 Översyn av miljömålssystemet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:83 Miljömålen i nya perspektiv [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Nationella ledningsgruppen för folkhälsofrågor (S 2003:D) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2014 ] [ Sekreterare ]
Nationella ledningsgruppen för folkhälsofrågor (S 2003:D)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-09-04
Gruppen har upphört genom regeringsbeslut 2014-03-13.
Medverkande :
Ordförande : Morgan Johansson, statsråd, fr.o.m. 2003-11-14 t.o.m. 2006-10-05
Ordförande : Maria Larsson, äldre- folkhälsominister, fr.o.m. 2006-12-21
Vice ordförande : Annika Nilsson, statssekreterare, fr.o.m. 2005-11-25
Vice ordförande : Ewa Persson Göransson, statssekreterare, fr.o.m. 2003-11-14 t.o.m. 2005-11-24
Ledamot : Inger Andersson, generaldirektör, fr.o.m. 2004-06-01
Ledamot : Kjell Asplund, generaldirektör, fr.o.m. 2004-06-01
Ledamot : Andreas Carlgren, generaldirektör, fr.o.m. 2003-11-14
Ledamot : Mats Ekholm, generaldirektör, fr.o.m. 2003-11-14 t.o.m. 2004-05-31
Ledamot : Pia Enochsson, generaldirektör, fr.o.m. 2004-06-01
Ledamot : Sten Heckscher, generaldirektör, fr.o.m. 2003-11-14 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Anna Hedborg, generaldirektör, fr.o.m. 2003-11-14 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Lars Isaksson, landstingsråd, fr.o.m. 2003-11-14
Ledamot : Anders L. Johansson, generaldirektör, fr.o.m. 2003-11-14
Ledamot : Lars-Erik Liljelund, generaldirektör, fr.o.m. 2003-11-14
Ledamot : Leif Linde, generaldirektör, fr.o.m. 2003-11-14
Ledamot : Karin Lindell, generaldirektör, fr.o.m. 2003-11-14
Ledamot : Curt Malmborg, generaldirektör, fr.o.m. 2005-01-01
Ledamot : Bertil Norbelie, generaldirektör, fr.o.m. 2003-11-14 t.o.m. 2004-05-31
Ledamot : Ragnar Norrby, generaldirektör, fr.o.m. 2003-11-14
Ledamot : Kenth Pettersson, generaldirektör (avliden), fr.o.m. 2003-11-14
Ledamot : Kristina Rennerstedt, generaldirektör, fr.o.m. 2003-11-14
Ledamot : Ilmar Reepalu, kommunalråd, fr.o.m. 2003-11-14
Ledamot : Stefan Strömberg, generaldirektör, fr.o.m. 2005-01-01
Ledamot : Per Tullberg, generaldirektör, fr.o.m. 2003-11-14
Ledamot : Ines Uusmann, generaldirektör, fr.o.m. 2003-11-14
Ledamot : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 2003-11-14 t.o.m. 2004-05-31
Ledamot : Gunnar Ågren, generaldirektör, fr.o.m. 2003-11-14
Observatör : Marita Axelsson, fr.o.m. 2006-03-15
Observatör : Gudrun Dahlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-14
Observatör : Sara Deltér, utredare, fr.o.m. 2004-06-01 t.o.m. 2004-12-31
Observatör : Anna Envall, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-14 t.o.m. 2004-05-31
Observatör : Klas Falk, kansliråd, fr.o.m. 2003-11-14
Observatör : Johan Gråberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-14 t.o.m. 2004-12-31
Observatör : Jenny Holm, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-01-01
Observatör : Jennie Hult, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-14 t.o.m. 2004-05-31
Observatör : Anette Jansson, fr.o.m. 2006-03-15
Observatör : Ulrika Lindblad, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-06-01
Observatör : Göran Lindqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-06-01
Observatör : Iréne Nilsson Carlsson, departementsråd, fr.o.m. 2003-11-14
Observatör : Margareta Persson, enhetschef, fr.o.m. 2004-06-01
Observatör : Monika Schere, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-14 t.o.m. 2004-12-31
Observatör : Katarina Stenmark, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-14 t.o.m. 2004-05-31
Observatör : Martin Talvik, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-06-01
Observatör : Maria Åhs, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-01-01
Sekreterare : Ullalena Haeggman, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-14 t.o.m. 2005-11-24
Sekreterare : Harald Perby, kansliråd, fr.o.m. 2005-11-25 t.o.m. 2006-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Emissionsforskningsutredningen (K 1998:10) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]

Emissionsforskningsutredningen (K 1998:10)


Beteckning : K 1998:10
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2001-03-09
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1998-10-29
Direktiv för
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Oscarsson, Bo, fr.o.m. 1999-05-04 t.o.m. 2000-04-27
Expert : Andersson, Lars, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 1999-08-14
Expert : Friberg, Göran, fr.o.m. 1999-08-10 t.o.m. 2000-04-14
Expert : Guldbrand, Lars, fr.o.m. 1999-08-15 t.o.m. 2000-04-14
Expert : Hammarberg, Göran, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2000-04-14
Expert : Kempe, Alice, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2000-04-14
Expert : Linder, Mats, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2000-04-14
Expert : Naumburg, Carl, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2000-04-14
Expert : Nilsson, Lars, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2000-04-14
Expert : Nordin, Tommy, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2000-04-14
Expert : Näsman, Lars, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2000-04-14
Expert : Olsson, Larsolov, fr.o.m. 1999-08-10 t.o.m. 2000-04-14
Expert : Perby, Harald, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2000-04-14
Expert : Renlund, Björn, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2000-04-14
Expert : Wallin, Mats, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2000-04-14
Expert : Wallman, Stephen, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2000-04-14
Huvudsekreterare : Grenfelt, Peringe, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2000-04-14
Sekreterare : Olsson, MariAnne, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2000-04-14

Rapporter

SOU 2000:35Ren luft på väg
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:35 Ren luft på väg [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Biogasutredningen (N 1998:02) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]

Biogasutredningen (N 1998:02)


Beteckning : N 1998:02
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2000-03-14
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1998-04-29
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:33.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Englund, Svante, fr.o.m. 1998-08-24 t.o.m. 1999-04-09
Expert : Andersson, Lars, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 1999-03-24
Expert : Andersson, Tom, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 1999-03-24
Expert : Blad, Bengt, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 1999-03-24
Expert : Edman, Stefan, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 1999-03-24
Expert : Hådell, Olof, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 1999-03-24
Expert : Ingerup, Marie, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 1999-03-24
Expert : Kolare, Irene, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 1999-03-24
Expert : Kärrmarck, Urban, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 1999-04-09
Expert : Norén, Alexandra, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 1999-03-24
Expert : Perby, Harald, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 1999-03-24
Expert : Pettersson, Hans, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 1999-03-24
Sekreterare : Kärrmarck, Urban t.o.m. 1999-04-10

Rapporter

SOU 1998:157Biogas som fordonsbränsle
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1998:33
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:157 Biogas som fordonsbränsle [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (M 1998:08) om bilavgaslagstiftningen [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]

Utredningen (M 1998:08) om bilavgaslagstiftningen


Beteckning : M 1998:08
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 2001-03-08
Status : Avslutd 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1998-09-24
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:87.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Engberg Lindvall, Gunilla, fr.o.m. 1998-12-15 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunnig : Bergman, Per, fr.o.m. 1999-02-08 t.o.m. 2000-03-31
Expert : Bengtsson, Sven, fr.o.m. 1999-03-09 t.o.m. 2000-03-31
Expert : Bergström, Christina, fr.o.m. 1999-02-08 t.o.m. 1999-06-14
Expert : Engqvist, Torbjörn, fr.o.m. 1999-06-07 t.o.m. 2000-03-31
Expert : Hedberg, Sören, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-31
Expert : Henningsson, Börje, fr.o.m. 1999-02-22 t.o.m. 2000-03-31
Expert : Karlson, Kjell, fr.o.m. 1999-02-22 t.o.m. 2000-03-31
Expert : Lindberg, Anders, fr.o.m. 1999-02-08 t.o.m. 2000-03-31
Expert : Perby, Harald, fr.o.m. 1990-02-08 t.o.m. 2000-03-31
Expert : Petkov, Marcela, fr.o.m. 1999-03-09 t.o.m. 1999-06-06
Expert : Pile, Claes, fr.o.m. 1999-08-30 t.o.m. 1999-12-05
Expert : Wallin, Mats, fr.o.m. 1999-02-22 t.o.m. 2000-03-31
Sekreterare : Gistorp, Margaretha, fr.o.m. 1999-02-08 t.o.m. 2000-03-31

Rapporter

SOU 2000:12Avgasrening 2000
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1998:87
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:12 Avgasrening 2000 [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Delegationen (K 1994:08) för transporttelematik [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]

Delegationen (K 1994:08) för transporttelematik


Beteckning : K 1994:08
Departement : Kommunikationsdepartementet
Senast ändrad : 1998-03-05
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir 1994:41.
Lokal :
0

Sammansättning


Ordförande : Johansson, Per Egon, fr.o.m. 1994-12-16 t.o.m. 1997-01-20
Sakkunnig : Holmberg, Bengt, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1997-01-20
Sakkunnig : Månsson, Karin, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1997-01-20
Sakkunnig : Rosenblad, Elsa, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1997-01-20
Sakkunnig : Söderström, Elisabet, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1997-01-20
Sakkunnig : Torring, Hans, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1996-01-29
Sakkunnig : Wenner, Per, fr.o.m. 1996-01-30 t.o.m. 1997-01-20
Sakkunnig : Westberg, Claes, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1997-01-20
Expert : Cairén, Stefan, fr.o.m. 1995-11-21 t.o.m. 1997-01-20
Expert : Hansson, Björn, fr.o.m. 1996-05-07 t.o.m. 1997-01-20
Expert : Källberg, Helen, fr.o.m. 1995-04-18 t.o.m. 1996-10-02
Expert : Mittermaier, Eva, fr.o.m. 1995-04-18 t.o.m. 1995-11-05
Expert : Perby, Harald, fr.o.m. 1995-04-18 t.o.m. 1997-01-20
Expert : Toresson, Bengt, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1997-01-20
Expert : Wärmark, Anders, fr.o.m. 1995-04-18 t.o.m. 1997-01-20
Huvudsekreterare : Jenstav, Marika, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-01-31
Sekreterare : Hedin, Johan, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-01-31

Rapporter

SOU 1996:17Bättre trafik med väginformatik
- delbetänkande
SOU 1996:186Transportinformatik för Sverige
- slutbetänkande.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:41
Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:17 Bättre trafik med väginformatik [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:186 Transportinformatik för Sverige [ pdf |Paragraftecken ]
Trafik- och klimatkommittén (K 1993:01) [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]

Trafik- och klimatkommittén (K 1993:01)


Beteckning : K 1993:01
Departement : Kommunikationsdepartementet
Senast ändrad : 1996-03-15
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1993:40 och dir. 1994:18.
Lokal :
0

Sammansättning


Ordförande : Nordström, Lars
Ledamot : Dreber, Agneta
Ledamot : Jernelöv, Arne
Ledamot : Åhmansson, Nils Erik
Expert : Bergqvist, Agneta
Expert : Engström, Carl-Johan
Expert : Huledal, Peter
Expert : Karlsson, Jan
Expert : Kinbom, Gunnar
Expert : Lemieszewski, Stefan
Expert : Nordell, Olof
Expert : Olsson, Jan
Expert : Perby, Harald
Expert : Sicking, Karl-Otto
Expert : Sjöberg, Stig
Expert : Skagersjö, Bengt
Expert : Unge, Claes
Expert : Westerberg, Jan
Sekreterare : Friberg, Göran
Sekreterare : Henriksson, Mats
Sekreterare : Hesselborn, Per-Ove
Sekreterare : Lindgren, Katarina
Sekreterare : Seveborg, Anita

Rapporter

SOU 1994:91Trafiken och koldioxiden – Principer
för att minska trafikens koldioxidutsläpp
SOU 1994:92Miljözoner för trafik i tätorter
SOU 1995:64Klimatförändringar i trafikpolitiken
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 1993:40
Dir. 1994:18
Utredningen (M 1993:08) om vidareutveckling av systemet med miljöklasser för bilar m.m. [ Avslutad 1995 ]

Utredningen (M 1993:08) om vidareutveckling av systemet med miljöklasser för bilar m.m.


Beteckning : M 1993:08
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 1996-03-25
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1993:64, 1994:37, 1994:101 och dir. 1995:98.
Lokal :
01

Sammansättning


Mattsson, Kjell A. t.o.m. 1995-10-31
Bergman, Per t.o.m. 1995-10-31
Lindbo, Sverker t.o.m. 1995-10-31
Näsman, Gunilla t.o.m. 1995-10-31
Perby, Harald t.o.m. 1995-10-31
Rehnlund, Björn, fr.o.m. 1995-01-18 t.o.m. 1995-06-20
Unge, Claes t.o.m. 1995-10-31
Expert : Deltin, Mats t.o.m. 1995-10-31
Expert : Edin, Ronny t.o.m. 1995-10-31
Expert : Franzell, Magnus t.o.m. 1995-10-31
Expert : Harvenberg, Kerstin, fr.o.m. 1995-01-18 t.o.m. 1995-06-20
Expert : Hedberg, Sören t.o.m. 1995-10-31
Expert : Henningsson, Börje, fr.o.m. 1993-12-07 t.o.m. 1995-06-20
Expert : Högard, Staffan, fr.o.m. 1995-01-18 t.o.m. 1995-06-20
Expert : Jarsin, Roland, fr.o.m. 1993-12-07 t.o.m. 1995-06-20
Expert : Karlsson, Hans, fr.o.m. 1995-06-21
Expert : Karlson, Kjell t.o.m. 1995-10-31
Expert : Lagerkvist, Björn, fr.o.m. 1995-01-18 t.o.m. 1995-06-20
Expert : Lemieszewski, Stefan, fr.o.m. 1995-01-18 t.o.m. 1995-06-20
Expert : Lindell, Åsa, fr.o.m. 1993-12-07 t.o.m. 1995-06-20
Expert : Löfgren, Håkan, fr.o.m. 1995-01-18 t.o.m. 1995-06-20
Expert : Nordberg, Dennis, fr.o.m. 1994-06-29 t.o.m. 1995-06-20
Expert : Näsman, Lars, fr.o.m. 1993-12-07 t.o.m. 1995-06-20
Expert : Olsson, Larsolov, fr.o.m. 1993-12-07 t.o.m. 1995-06-20
Expert : Roth, Anders t.o.m. 1995-10-31
Expert : Sundberg, Helena, fr.o.m. 1995-01-18 t.o.m. 1995-06-20
Expert : Tirén, Thorbjörn, fr.o.m. 1995-01-18 t.o.m. 1995-06-20
Expert : Wallin, Mats, fr.o.m. 1993-12-07 t.o.m. 1995-06-20
Expert : Öijvall, Gunnar, fr.o.m. 1993-12-07 t.o.m. 1995-06-20
Sekreterare : Erlandsson, Lennart t.o.m. 1995-10-31
Sekreterare : Olsson, MariAnne t.o.m. 1995-12-31

Rapporter

SOU 1994:64Med raps i tankarna?
SOU 1994:111Bilars miljöklassning och EG
SOU 1995:30Alkylat och miljöklassning av bensin
SOU 1995:31Ett vidareutvecklat miljöklassystem i EU
SOU 1995:97Miljöklassning av snöskotrar
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 1993:64
Dir. 1995:98

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman