Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (M 1993:08) om vidareutveckling av systemet med miljöklasser för bilar m.m.

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (M 1993:08) om vidareutveckling av systemet med miljöklasser för bilar m.m. [ Avslutad 1995 ]

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 31 st. ♀ 5 ♂ 26 ) :

Mats Deltin  []  ( Expert )
Ronny Edin  []  ( Expert )
Magnus Franzell  []  ( Expert )
Kerstin Harvenberg  []  ( Expert )
Sören Hedberg  []  ( Expert )
Börje Henningsson  []  ( Expert )
Staffan Högard  []  ( Expert )
Roland Jarsin  []  ( Expert )
Hans Karlsson  []  ( Expert )
Kjell Karlson  []  ( Expert )
Björn Lagerkvist  []  ( Expert )
Stefan Lemieszewski  []  ( Expert )
Åsa Lindell  []  ( Expert )
Håkan Löfgren  []  ( Expert )
Dennis Nordberg  []  ( Expert )
Lars Näsman  []  ( Expert )
Larsolov Olsson  []  ( Expert )
Anders Roth  []  ( Expert )
Helena Sundberg  []  ( Expert )
Thorbjörn Tirén  []  ( Expert )
Mats Wallin  []  ( Expert )
Gunnar Öijvall  []  ( Expert )
Lennart Erlandsson  []  ( Sekreterare )
MariAnne Olsson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (M 1993:08) om vidareutveckling av systemet med miljöklasser för bilar m.m.
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1993:64, 1994:37, 1994:101 och dir. 1995:98.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:64 Med raps i tankarna?
SOU 1994:111 Bilars miljöklassning och EG
SOU 1995:30 Alkylat och miljöklassning av bensin
SOU 1995:31 Ett vidareutvecklat miljöklassystem i EU
SOU 1995:97 Miljöklassning av snöskotrar Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Kjell A. Mattsson, landshövding, t.o.m. 1995-10-31
Per Bergman, kammarrättsassessor, t.o.m. 1995-10-31
Sverker Lindbo, politiskt sakkunnig, t.o.m. 1995-10-31
Gunilla Näsman, hovrättsassessor, t.o.m. 1995-10-31
Harald Perby, departementssekreterare, t.o.m. 1995-10-31
Björn Rehnlund, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-01-18 t.o.m. 1995-06-20
Claes Unge, departementssekreterare, t.o.m. 1995-10-31
Expert : Mats Deltin, miljövårdsdirektör, t.o.m. 1995-10-31
Expert : Ronny Edin, byrådirektör, t.o.m. 1995-10-31
Expert : Magnus Franzell, verkst. direktör, t.o.m. 1995-10-31
Expert : Kerstin Harvenberg, byrådirektör, fr.o.m. 1995-01-18 t.o.m. 1995-06-20
Expert : Sören Hedberg, sektionschef, t.o.m. 1995-10-31
Expert : Börje Henningsson, teknisk chef, fr.o.m. 1993-12-07 t.o.m. 1995-06-20
Expert : Staffan Högard, generalsekreterare, fr.o.m. 1995-01-18 t.o.m. 1995-06-20
Expert : Roland Jarsin, civilingenjör, fr.o.m. 1993-12-07 t.o.m. 1995-06-20
Expert : Hans Karlsson, ordförande, fr.o.m. 1995-06-21
Expert : Kjell Karlson, avdelningsdirektör, t.o.m. 1995-10-31
Expert : Björn Lagerkvist, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-01-18 t.o.m. 1995-06-20
Expert : Stefan Lemieszewski, byrådirektör, fr.o.m. 1995-01-18 t.o.m. 1995-06-20
Expert : Åsa Lindell, miljöchef, fr.o.m. 1993-12-07 t.o.m. 1995-06-20
Expert : Håkan Löfgren, teknisk chef, fr.o.m. 1995-01-18 t.o.m. 1995-06-20
Expert : Dennis Nordberg, tf. byråchef, fr.o.m. 1994-06-29 t.o.m. 1995-06-20
Expert : Lars Näsman, direktör, fr.o.m. 1993-12-07 t.o.m. 1995-06-20
Expert : Larsolov Olsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1993-12-07 t.o.m. 1995-06-20
Expert : Anders Roth, trafiksekreterare, t.o.m. 1995-10-31
Expert : Helena Sundberg, förste byråsekreterare, fr.o.m. 1995-01-18 t.o.m. 1995-06-20
Expert : Thorbjörn Tirén, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-01-18 t.o.m. 1995-06-20
Expert : Mats Wallin, överingenjör, fr.o.m. 1993-12-07 t.o.m. 1995-06-20
Expert : Gunnar Öijvall, direktör, fr.o.m. 1993-12-07 t.o.m. 1995-06-20
Sekreterare : Lennart Erlandsson, marknadschef, t.o.m. 1995-10-31
Sekreterare : MariAnne Olsson, jur.kand., t.o.m. 1995-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman