Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Hans Hjalmers

Sök kontaktuppgifter till Hans Hjalmers på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Hans Hjalmers

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Hans Hjalmers medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om utlänningslagen och EES-medborgare (Ju 2011:07) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Utredningen om utlänningslagen och EES-medborgare (Ju 2011:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-06-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:53
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:57 Tydligare regler om fri rörlighet för EES-medborgare och deras familjemedlemmar
Medverkande :
Särskild utredare : Margareta Åberg, kammarrättspresident, fr.o.m. 2011-06-21 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Henrik Hedberg, rådman, fr.o.m. 2011-09-12 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Hans Hjalmers, advokat, fr.o.m. 2011-09-12 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Johanna Johnsson, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-12 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Annika Lagerqvist Veloz Roca, docent, fr.o.m. 2011-09-12 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Catharina Lindqvist, kammarrättsråd, fr.o.m. 2011-09-12 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Daniel Samuelson, rådman, fr.o.m. 2011-09-12 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Dag Stegeland, lagman, fr.o.m. 2011-09-12 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Karin Thormann, handläggare, fr.o.m. 2011-09-12 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Anders Weström, expert, fr.o.m. 2011-09-12 t.o.m. 2012-08-31
Sekreterare : Fredrik Landgren, hovrättsassessor, fr.o.m. 2011-08-15 t.o.m. 2012-10-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:53 Utlänningslagen och EES-medborgare [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om en ny häkteslag (Ju 2005:01) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Utredningen om en ny häkteslag (Ju 2005:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-01-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:5 och dir. 2005:109
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:17 Ny häkteslag
Medverkande :
Särskild utredare : Anita Werner, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2005-01-20 t.o.m. 2006-03-31
Expert : Peter Claesson, chefsåklagare, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-03-31
Expert : Fredrik Hedén, avdelningsläkare, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-03-31
Expert : Hans Hjalmers, advokat, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-03-31
Expert : Owe Horned, kriminalvårdsdirektör, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-03-31
Expert : Anna Lindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-03-31
Expert : Inga Mellgren, kriminalvårdsdirektör, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-03-31
Expert : Ulrika Wahlberg, kriminalkommissarie, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-03-31
Sekreterare : Peder Liljeqvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-03-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:17 Ny häkteslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kriminalvårdskommittén (Ju 2002:13) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Kriminalvårdskommittén (Ju 2002:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-10-10
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:90 och dir. 2004:33
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:54 Framtidens kriminalvård
Medverkande :
Ordförande : Barbro Thorblad, lagman, fr.o.m. 2002-10-10 t.o.m. 2005-06-30
Ledamot : Monika Ekström, samhällsvägledare, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Kjell Eldensjö, f.d. led av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Krister Engelhardt, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Helena Frisk, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Karin Granbom, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Jeppe Johnsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Yilmaz Kerimo, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Yvonne Oskarsson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Marie-Louise Sellin, assistent, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Bernt Sjöström, f.d. landstingsråd, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Gunnel Wallin, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Eva Brandtell, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Åsa Giselmo, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-09-18 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Anne Holm Gulati, departementsråd, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2004-02-08
Expert : Hans Hjalmers, advokat, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Owe Horned, kriminalvårdsdirektör, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Stina Holmberg, enhetschef, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Åsa Hård af Segerstad, chefsjurist, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Marianne Kristiansson, chefsöverläkare, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Katarina Lindqvist, språkexpert, fr.o.m. 2004-11-23 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Björn Malmkvist, verksjurist, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Annika Mansnerus, kansliråd, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Inga Mellgren, kriminalvårdsdirektör, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Dan Ogvall, f.d. chefsrådman, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Mårten Törnqvist, förbundssekreterare, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Sekreterare : Charlotte Hallén, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2003-01-19
Sekreterare : Karin Jungerfelt, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2005-08-31
Sekreterare : Henrik Karlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2005-08-14
Sekreterare : Helena Rosén Andersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-08-14 t.o.m. 2005-08-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:54 Framtidens kriminalvård [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman