Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om en ny häkteslag (Ju 2005:01)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om en ny häkteslag (Ju 2005:01) [ Avslutad 2006 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 4 ♂ 5 ) :

Anita Werner  []  ( Särskild utredare )
Peter Claesson  []  ( Expert )
Fredrik Hedén  []  ( Expert )
Hans Hjalmers  []  ( Expert )
Owe Horned  []  ( Expert )
Anna Lindberg  []  ( Expert )
Inga Mellgren  []  ( Expert )
Ulrika Wahlberg  []  ( Expert )
Peder Liljeqvist  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om en ny häkteslag (Ju 2005:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-01-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:5 och dir. 2005:109
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:17 Ny häkteslag
Medverkande :
Särskild utredare : Anita Werner, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2005-01-20 t.o.m. 2006-03-31
Expert : Peter Claesson, chefsåklagare, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-03-31
Expert : Fredrik Hedén, avdelningsläkare, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-03-31
Expert : Hans Hjalmers, advokat, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-03-31
Expert : Owe Horned, kriminalvårdsdirektör, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-03-31
Expert : Anna Lindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-03-31
Expert : Inga Mellgren, kriminalvårdsdirektör, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-03-31
Expert : Ulrika Wahlberg, kriminalkommissarie, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-03-31
Sekreterare : Peder Liljeqvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-03-14

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman