Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Gunnar Fahlberg

Sök kontaktuppgifter till Gunnar Fahlberg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Gunnar Fahlberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Gunnar Fahlberg medverkat i ( 6 st. ):

Utredningen värdighetsgaranti – en äldreomsorg med respekt för människovärdet (S 2007:03) [ Avslutad 2008 ] [ Sekreterare ]
Utredningen värdighetsgaranti - en äldreomsorg med respekt för människovärdet (S 2007:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-03-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:25 och dir. 2008:30
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:51 Värdigt liv i äldreomsorgen
Medverkande :
Särskild utredare : Thorbjörn Larsson, direktor, fr.o.m. 2007-03-01
Sakkunnig : Lars-Åke Almqvist, förste vice ordförande, fr.o.m. 2007-04-20
Sakkunnig : Anna-Karin Eklund, förbundsordförande, fr.o.m. 2007-04-20
Sakkunnig : Lisbeth Eklund, förbundsordförande, fr.o.m. 2007-04-20
Sakkunnig : Jan-Håkan Hansson, rektor, fr.o.m. 2007-04-20
Sakkunnig : Ulla Höjgård, projektledare, fr.o.m. 2007-04-20
Sakkunnig : Niclas Jacobson, kansliråd, fr.o.m. 2007-04-20 t.o.m. 2008-02-29
Sakkunnig : Jimmy Järvenpää, kansliråd, fr.o.m. 2008-03-01
Sakkunnig : Eva Nilsson Bågenholm, förbundsordförande, fr.o.m. 2007-04-20
Sakkunnig : Eva Nordmark, förbundsordförande, fr.o.m. 2007-04-20
Sakkunnig : Mats Thorslund, professor, fr.o.m. 2007-04-20
Sakkunnig : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 2007-04-20
Sakkunnig : Per Ödman, förbundsjurist, fr.o.m. 2007-04-20
Sekreterare : Gunnar Fahlberg, fr.o.m. 2007-12-01 t.o.m. 2008-05-31
Sekreterare : Bengt Johansson, fr.o.m. 2007-03-12 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Asta Modig, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-03-16
Sekreterare : Anna Odebäck, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2008-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:51 Värdigt liv i äldreomsorgen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av läkemedelsförmånen (S 1999:06) [ Avslutad 2000 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om översyn av läkemedelsförmånen (S 1999:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-06-03
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:35
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:143 Rapport om förskrivningsregler. Förtydligande om gällande regler för att ett läkemedel skall ingå i läkemedelsförmånen.
SOU 2000:86 Den nya läkemedelsförmånen + bilagedel
Medverkande :
Särskild utredare : Olof Edhag, f.d. överdirektör, fr.o.m. 1999-06-03
Sakkunnig : Anders Blanck, departementsråd, fr.o.m. 2000-02-08
Sakkunnig : Marianne Boivie, projektledare, fr.o.m. 1999-06-23
Sakkunnig : Kjell Ellström, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-23
Sakkunnig : Henrik Gaunitz, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-23 t.o.m. 2000-04-09
Sakkunnig : Charlotta Gustafsson, departementsråd, fr.o.m. 2000-04-10
Sakkunnig : Anders Hedberg, ekonom, fr.o.m. 1999-11-18
Sakkunnig : Sven Hegelund, chefsekonom, fr.o.m. 1999-06-23 t.o.m. 1999-10-14
Sakkunnig : Pontus Johansson, ekonom, fr.o.m. 1999-10-15 t.o.m. 1999-11-17
Sakkunnig : Gabriella Kollander-Fållby, sekreterare, fr.o.m. 1999-06-23
Sakkunnig : Charlotta Lokrantz, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2000-05-02
Sakkunnig : Stojan Zavisic, kansliråd, fr.o.m. 1999-06-23
Sakkunnig : Lennart Östblom, kansliråd, fr.o.m. 1999-06-23 t.o.m. 2000-02-07
Expert : Ingegerd Agenäs, apotekare, fr.o.m. 1999-06-23
Expert : Anita Berlin-Wahlén, forskningschef, fr.o.m. 1999-06-23 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Per Carlsson, professor, fr.o.m. 1999-08-30
Expert : Anders Carlsten, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-10-15
Expert : Catharina Lindberg, enhetschef, fr.o.m. 1999-10-15
Expert : Thomas Lönngren, produktionschef, fr.o.m. 1999-06-23
Expert : Håkan Mandahl, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1999-06-23
Expert : Berndt Nilsson, organisationsordförande, fr.o.m. 2000-03-01
Expert : Ragnar Norrby, professor, fr.o.m. 1999-06-23
Expert : Tony Rydberg, apoteksdirektör, fr.o.m. 1999-10-15
Expert : Britt-Marie Skoglösa, förbundsordförande, fr.o.m. 2000-02-08
Expert : Mats Widerström, överläkare, fr.o.m. 1999-06-23
Sekreterare : Anita Berlin-Wahlén, forskningschef, fr.o.m. 1999-11-01
Sekreterare : Gunnar Fahlberg, f.d. chefsjurist, fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2000-09-15
Sekreterare : Bengt Sjöberg, chefsjurist, fr.o.m. 1999-07-19 t.o.m. 2000-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:35 Översyn av läkemedelsförmånen

Utredningen om översyn av Handikappombudsmannen (S 1997:19) [ Avslutad 1999 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om översyn av Handikappombudsmannen (S 1997:19)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-11-06
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:131.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:73 Handikappombudsmannens framtida förutsättningar och arbetsuppgifter.
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnar Fahlberg, chefsjurist, fr.o.m. 1998-04-01
Sakkunnig : Roland Håkansson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Stefan Käll, styrelseledamot i NHR, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Agneta Lindqvist, styrelsesuppleant i HSO, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Eva Lisskar-Dahlgren, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Lennart Nolte, förbundsordförande i SRF, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Lena Sandström, förbundsjurist, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Mona Stål, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-06-17
Sekreterare : Martin Agell, jur.kand., fr.o.m. 1998-10-12 t.o.m. 1999-01-31
Sekreterare : Guy Lööv, verksamhetsledare, fr.o.m. 1998-05-14 t.o.m. 1999-06-19
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:131 Översyn av Handikappombudsmannen

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:73 Handikappombudsmannens framtida förutsättningar och arbetsuppgifter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Socialtjänstutredningen (S 1997:16) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Socialtjänstutredningen (S 1997:16)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-09-25
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:109 och dir. 1998:70.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:46 Ökade socialbidrag - En studie om inkomster och socialbidrag åren 1990 till 1996.
SOU 1999:97 Socialtjänst i utveckling. Del A och B - Bilagor
Medverkande :
Särskild utredare : Inger Lundberg, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1997-09-25
Sakkunnig : Jerker Björkman, ombudsman, fr.o.m. 1997-11-24
Sakkunnig : Agneta Bygdell, förbundsordförande, fr.o.m. 1997-11-24
Sakkunnig : Monika Bäckman, andre förbundssekreterare, fr.o.m. 1997-11-24
Sakkunnig : Boel Callermo, förbundssekreterare, fr.o.m. 1997-11-24
Sakkunnig : Anna Gralberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-11-24
Sakkunniga : Charlotta Gustafsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-07-05
Sakkunnig : Eivy Häggström, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-11-24
Sakkunniga : Helene Rånlund, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-11-24 t.o.m. 1999-07-04
Sakkunnig : Agneta Rönn-Diczfalusy, departementsråd, fr.o.m. 1997-11-24
Sakkunnig : Kjell Stridsman, kansliråd, fr.o.m. 1997-11-24
Sakkunnig : Kristina Widgren, chefsjurist, fr.o.m. 1998-08-01
Sakkunnig : Claes Örtendahl, generaldirektör, fr.o.m. 1998-02-16
Expert : Monica Albertsson, departementsråd, fr.o.m. 1999-04-01
Expert : Arne Bogren, förbundsordförande, fr.o.m. 1998-02-16
Expert : Nils Carlshamre, förbundsordförande, fr.o.m. 1998-02-16
Expert : Gunnar Fahlberg, stabsjurist, fr.o.m. 1999-02-01
Expert : Göran Johansson, socialdirektör, fr.o.m. 1998-02-16
Expert : Sven-Olof Johansson, vice ordförande, fr.o.m. 1999-04-26
Expert : Lars Lööw, förbundsordförande, fr.o.m. 1998-02-16 t.o.m. 1999-04-25
Expert : Birgit Molberg, socialdirektör, fr.o.m. 1997-11-24
Expert : Inger Philipsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-11-24
Expert : Eva Thorsell, departementssekreterare
Sekreterare : Monica Albertsson, kansliråd, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-03-14
Sekreterare : Karl-Johan Bergström, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Tom Nilsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-11-17 t.o.m. 1999-10-03
Sekreterare : Anne Rundquist, regeringsrättssekreterare, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1999-07-27
Sekreterare : Åke Svensson, planeringschef, fr.o.m. 1997-11-17 t.o.m. 1999-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (S 1994:10) om förbättrad tillsyn över hälso- och sjukvårdspersonalen [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
Utredningen (S 1994:10) om förbättrad tillsyn över hälso- och sjukvårdspersonalen
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1994:118.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:147 Förbättrad tillsyn över hälso- och sjukvårdspersonal Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Björn Sjöberg, regeringsråd, fr.o.m. 1994-12-01
Expert : Britt-Marie Arne-Hellström, byråchef, fr.o.m. 1995-02-01
Expert : Gunnar Fahlberg, chefsjurist, fr.o.m. 1995-02-01
Expert : Marie Jönsson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-02-01
Expert : Lars Lundgren, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-02-01
Expert : Jan Schöldström, förbundsjurist, fr.o.m. 1995-02-01
Expert : Mårten Törnqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-01
Expert : Jan Vikenhem, förbundsjurist, fr.o.m. 1995-02-01
Expert : Anita Werner, generaldirektör, fr.o.m. 1995-02-01
Sekreterare : Agneta Carlquist, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1995-01-31
Sekreterare : Eva Schön-Engqvist, regeringsrättssekreterare, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-01-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:147 Förbättrad tillsyn över hälso- och sjukvårdspersonal [ pdf |Paragraftecken ]
Kommittén (S 1991:07) om översyn av socialtjänstlagen [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
Kommittén (S 1991:07) om översyn av socialtjänstlagen
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1991:50 och dir. 1993:72.
Utredningen har avgett :
SOU 1992:98 Kommunernas socialbidrag - en kartläggning av normer, kostnader m.m.
SOU 1993:30 Rätten till bistånd inom socialtjänsten
SOU 1993:82 Frivilligt socialt arbete. Kartlägg- ning och kunskapsöversikt
SOU 1993:91 Socialtjänstens roll i samhällsplanering och samhällarbete. En kunskapsöversikt och ett diskus- sionsunderlag
SOU 1994:46 Sambandet mellan samhällsekonomi, transfereringar och socialbidrag
SOU 1994:139 Ny socialtjänstlag
SOU 1995:58 Kompetens och kunskapsutveckling - om yrkesroller och arbetsfält inom socialtjänsten
SOU 1995:86 Dokumentation och socialtjänst- register Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Carl-Anders Ifvarsson, generaldirektör
Ledamot : Anders Andersson, primärvårdsnämndsordförande
Ledamot : Alec Carlberg, förbundssekreterare
Ledamot : Torgerd Jansson, kommunalråd, fr.o.m. 1994-11-01
Ledamot : Lars Johansson, kommunalråd, fr.o.m. 1994-11-01
Ledamot : Göte Jonsson, led. av riksdagen /m
Ledamot : Rinaldo Karlsson, led. av riksdagen /s
Ledamot : Maj-Inger Klingvall, led. av riksdagen /s
Ledamot : Roland Larsson, led. av riksdagen /c
Ledamot : Ragnhild Pohanka, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1994-11-01
Ledamot : Ingrid Ronne-Björkqvist, f.d. led. av riksdagen /fp
Sakkunnig : Ulf Andersson, socialdirektör
Sakkunnig : Jerker Björkman, ombudsman
Sakkunnig : Agneta Bygdell, förbundsordförande
Sakkunnig : Håkan Ceder, departementsråd
Sakkunnig : Göran Ewerlöf, lagmam, t.o.m. 1994-10-31
Sakkunnig : Karl-Axel Johansson, sektionschef
Sakkunnig : Inger Lenas, utredningssekreterare
Sakkunnig : Margareta Liljequist, utredare, fr.o.m. 1994-11-01
Sakkunnig : Marita Minell, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-11-01
Sakkunnig : Bo Nordelius, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1994-02-01
Sakkunnig : Gun-Marie Pettersson, departementssekreterare
Sakkunnig : Jan Sahlin, förbundsjurist, t.o.m. 1994-10-31
Sakkunnig : Per Sundberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-11-01 t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Kerstin Wigzell, överdirektör
Expert : Britt-Marie Arne-Hellström, byråchef, fr.o.m. 1994-11-01
Expert : Gunnar Fahlberg, chefsjurist, t.o.m. 1995-01-31
Expert : Leif Petersén, förbundsjurist
Expert : Kristina ADB-chef Stenqvist, fr.o.m. 1994-11-01
Expert : Kristina Widgren, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 1995-02-01
Expert : Åsa Wiklund, avdelningsdirektör, t.o.m. 1994-10-31
Sekreterare : Arne Edström, kammarrättsassessor, t.o.m. 1994-12-31
Sekreterare : Olof Eklund, kammarrättsassessor, t.o.m. 1995-09-30
Sekreterare : Barbro Loogna, avdelningsdirektör, t.o.m. 1995-09-14
Sekreterare : Sonja Helling, avdelningsdirektör, t.o.m. 1994-10-31
Sekreterare : Leif Lundberg, revisionsdirektör, t.o.m. 1995-11-30
Sekreterare : Marita Minell, avdelningsdirektör, t.o.m. 1994-10-31
Sekreterare : Göran Nordegren, utvecklingschef, t.o.m. 1994-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman