Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Gigi Isacsson

Sök kontaktuppgifter till Gigi Isacsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Gigi Isacsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Gigi Isacsson medverkat i ( 8 st. ):

Arbetsgrupp med uppgift att utveckla indikatorer för barnpolitiken (S 2005:B) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2007 ] [ Ledamot ]

Arbetsgrupp med uppgift att utveckla indikatorer för barnpolitiken(S 2005:B)Organ inom Regeringskansliet


Beteckning : S 2005:B
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2008-02-28
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2005-04-21
Direktiv för
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Birkoff, Tarja, fr.o.m. 2006-02-08
Ordförande : Jahn, Carin, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-02-07
Ledamot : Andersson-Kagios, Inger, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Ashing, Inger, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Birkoff, Tarja, fr.o.m. 2006-02-08
Ledamot : Bokedahl, Carin, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-09-07
Ledamot : Båvner, Per, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-25
Ledamot : Caryll, Maria, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-09-07
Ledamot : Choate, Abigail, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Dahlberg, Gudrun, fr.o.m. 2006-10-26
Ledamot : Eklind, Bengt, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Fors, Arne, fr.o.m. 2006-02-06
Ledamot : Haglund, Annika, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-04-27
Ledamot : Isaksson, Gigi, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-25
Ledamot : Kashefi, Bettina, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Ljung, Kenneth, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Nordström, Åsa, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-25
Ledamot : Nyman, Kjell, fr.o.m. 2006-10-26
Ledamot : Nyman, Madeleine, fr.o.m. 2006-04-28
Ledamot : Omarsson, Abukar, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-02-07
Ledamot : Pettersson, Thomas, fr.o.m. 2006-02-08 t.o.m. 2006-10-25
Ledamot : Rickardson, Katarina, fr.o.m. 2007-10-26
Ledamot : Rostock, Thomas, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Sjöberg, Ingrid, fr.o.m. 2006-10-26
Ledamot : Sjölund, Daniel, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-04-27
Ledamot : Öquist, Annika, fr.o.m. 2005-05-25
Sekreterare : Nyman, Håkan, fr.o.m. 2005-05-25

Rapporter

Ds 2005:59Ett uppföljningssystem för barnpolitiken – delrapport
Ds 2007:9Ett uppföljningssystem för barnpolitiken – slutrapport
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2  Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2005:59 Ett uppföljningssystem för barnpolitiken [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2007:9 Ett uppföljningssystem för barnpolitiken [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om en stärkt och tydligare tillsyn inom socialtjänstens område (S 2004:12) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]

Utredningen om en stärkt och tydligare tillsyn inom socialtjänstensområde (S 2004:12)


Beteckning : S 2004:12
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2012-06-27
Status : Avslutad 2007 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-12-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:178, dir. 2005:87, dir. 2005:93, dir. 2006:98 och dir. 2007:70
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Stridsman, Kjell, fr.o.m. 2004-12-22 t.o.m. 2007-11-30
Expert : Carlsson, Lennart, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-06-30
Expert : Cederlund, Klara, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-08-15
Expert : Forsberg, Björn, fr.o.m. 2005-02-15
Expert : Hartman, Ann-Christin, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-06-30
Expert : Isacsson, Gigi, fr.o.m. 2005-11-21
Expert : Jansson, Petra, fr.o.m. 2006-08-15
Expert : Kollander Fållby, Gabriella, fr.o.m. 2005-02-15
Expert : Kuritzén, Susanne, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-06-30
Expert : Laudon, Inger, fr.o.m. 2005-02-15
Expert : Lindewald, Birgitta, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-06-30
Expert : Pauly, Marie, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-06-30
Expert : Pettersson, Gun-Mari, fr.o.m. 2005-02-15 t.o.m. 2007-04-03
Expert : Silén, Bo, fr.o.m. 2007-04-04
Expert : Tidebeck, Jan-Olof, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-06-30
Expert : Uggla, Astid Nensén, fr.o.m. 2005-02-15
Expert : Widell, Patrik, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-06-30
Expert : Zetterberg Ferngren, Petra, fr.o.m. 2005-09-18
Expert : Åkesson, Nils, fr.o.m. 2005-02-15
Huvudsekreterare : Knutsson, Gert, fr.o.m. 2005-04-01 t.o.m. 2007-11-30
Sekreterare : Ennefors, Kenneth, fr.o.m. 2005-02-28 t.o.m. 2007-05-06
Sekreterare : Hååg, Karin, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2007-05-15
Sekreterare : Ljung, Cecilia, fr.o.m. 2005-08-15 t.o.m. 2007-10-31
Sekreterare : Malmerius, Carolina, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2005-10-31

Rapporter

SOU 2006:56Ansvarsfull servering – fri från diskriminering
SOU 2006:57En bättre tillsyn av missbrukarvården
SOU 2007:82Samordnad och tydlig tillsyn av socialtjänsten
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Delegationen för brukarinflytande i sociala utvecklingsfrågor (S 2003:C) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2016 ]
Delegationen för brukarinflytande i sociala utvecklingsfrågor(S 2003:C) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-07-03
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Katarina Björkgren, SKR, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2012-01-19
Sermin Bozarslan, Kurdiska riksförbundet, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2008-10-23
Ingrid Burman, Handikappförbundens samarbetsorgan, fr.o.m. 2009-11-06 t.o.m. 2012-12-31
Ingrid Burman, Handikappförbunden, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Alec Carlberg, Basta/Rainbow, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2010-12-31
Beatrice Cardell, Fryshuset, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2005-10-31
Håkan Ceder, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2012-12-31
Catarina Danso, Sveriges Makalösa Föräldrar, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Karsten Ekström, Coop Comintegra, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2010-12-31
Amie Faal, African Sisters, fr.o.m. 2007-05-24 t.o.m. 2008-10-23
Kaj Forsberg, Svenska EAPN/Feantsa/ENU-nätverken Göteborg, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2007-05-23
Inger Forsgren, Riksförbundet för Rättigheter, Frigörelse, Hälsa och Likabehandling (RFHL), fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2015-12-31
Jan-Olof Forsén, RSMH, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2012-12-31
Julio Fuentes, Samarbetsorgan för etniska organisationer i Sverige, SIOS, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2008-11-01
Ingemar Färm, HSO, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2009-11-05
Carina Gustafsson, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Erdogan Gülten, Turkiska Riksförbundet, fr.o.m. 2008-11-01 t.o.m. 2010-12-31
Gunvi Haggren, Verdandi, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Claus Helmberger, X-Cons,, Stockholm, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2012-12-31
Mona Heurgren, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2014-12-31
Elisabeth Hjalmarsson, Sveriges Kristna Råd, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2012-12-31
Kent Hultquist, RSMH, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2005-10-31
Gigi Isacsson, Svenska Kommunförbundet, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2008-10-23
Asha Ismail, Somaliska Riksförbundet, fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2015-12-31
Inga Johansson, Equmeniakyrkan, fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2015-12-31
Karolina Johansson, Rainbow Sweden, fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2014-12-31
Per-Erik Lindberg, EKC - Ekonomiskt Kunskaps Center, Gävle, fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2015-12-31
Ulla Lindström, Sveriges Romers Riksförbund, Roma International, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2007-05-23
Sophia Lövgren, Sveriges Makalösa föräldrar, fr.o.m. 2010-11-29 t.o.m. 2014-12-31
Denise Madsen, föreningen Maskrosbarn, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-12-31
Mikael Malm, Sveriges Kommuner och Landsting, fr.o.m. 2011-09-15 t.o.m. 2014-12-31
Jila Moradi, Kvinnoföreningen Herrgården i Malmö, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Namu Nambiar, Rainbow Sweden, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Sirpa Niemi, Sveriges Kommuner och Landsting, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Bernt Nilsson, HSO, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2005-10-31
Rolf Nilsson, Föreningen Stockholms hemlösa, fr.o.m. 2007-05-24 t.o.m. 2010-12-31
Mari Nordström, Rainbow Sweden, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-05-23
Janna Olzon, Makalösa föräldrar, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2007-05-23
Christina Paulstrud, Svenska brukarföreningen, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-12-31
Allan Schwartz, Roma International, fr.o.m. 2007-05-24 t.o.m. 2012-12-31
Ulla-Karin Schön, Sveriges Kommuner och Landsting, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2011-09-14
Helene Sigfridsson, Sveriges Makalösa föräldrar, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2010-11-28
Åsa Siviero, Stockholms Stadsmission, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2005-10-31
Lena Skiöld, Skoopi, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-12-31
Camilla Sköld Jansson, Sveriges Kommuner och Landsting,, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2010-12-31
Lotta Sonemalm, SKR, fr.o.m. 2012-01-20
Margareta Svensson Para, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2008-10-23
Peter Söderlund, KRIS, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2008-10-23
Jimmie Trevett, Riksförbundet för social och mental hälsa (RSMH), fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2015-12-31
Sonja Wallbom, Riksförbundet för hjälp åt narkotika- och läkemedelsberoende (RFHL), fr.o.m. 2007-05-24 t.o.m. 2012-12-31
Kerstin Wigzell, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2005-10-31
Ann-Mari Wulfstrand, Nätverket för sociala frågor Örebro, fr.o.m. 2012-04-02 t.o.m. 2015-12-31
Leif Öberg, Frälsningsarmén, fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2015-12-31
Hanna Lantz, departementssekreterare, t.o.m. 2006-02-28
Elisabet Aldenberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2015-02-28
Sara Roxell, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Rådet för romska frågor (Ju 2003:B) [ Avslutad 2006 ] [ Ledamot ]
Rådet för romska frågor (Ju 2003:B)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-01-23
Medverkande :
Ordförande : Mona Sahlin, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-10-31
Ordförande : Jens Orback, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-10-07
Ledamot : Kemal Berisa, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Anneli Aronsen, fr.o.m. 2005-01-23 t.o.m. 2006-12-31
Personlig ersättare : Nuri Selim, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Angelica Björedahl, fr.o.m. 2005-06-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Hans Caldaras, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Einar Critén, fr.o.m. 2005-03-11
Personlig ersättare : Jeanette Ohlsson, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Lars Demetri, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2006-12-31
Personlig ersättare : Angelika Dimiter-Taikon, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Jura Drivhall, fr.o.m. 2003-02-19 t.o.m. 2004-12-31
Personlig ersättare : Marion Wydow, fr.o.m. 2003-02-19 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Rebecca Eklund, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-05-31
Ledamot : Theresa Eriksson, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Dimitri Florin, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Personlig ersättare : Erland Kaldaras, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2003-02-18
Personlig ersättare : Tuula Schwarz, fr.o.m. 2003-02-19 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Rosita Grönfors, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Larissa Grönstrand, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2003-02-18
Personlig ersättare : Diana Nyman, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2003-02-18
Ledamot : Baki Hasan, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2006-12-31
Personlig ersättare : Caban Gudaj, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Sonny Jenfjord, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2006-12-31
Personlig ersättare : Stig Fredriksson, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Erland Kaldaras Nicolizsson, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Benny Karlsson, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-03-10
Ledamot : Stefano Kuzhicov, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Personlig ersättare : Greger Lärlund, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Domino Kai, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Personlig ersättare : Orvo Grönfors, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Gregor Lärlund, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Sima Millon, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2006-12-31
Personlig ersättare : Soraya Post, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Kari Palmroth, fr.o.m. 2005-06-01 t.o.m. 2006-12-31
Personlig ersättare : Katja Blomerus, fr.o.m. 2003-02-19 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Sorya Post, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Birger Rosengren, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2006-12-31
Personlig ersättare : Jan Ottosson, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Jasmine Rosengren, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2006-12-31
Personlig ersättare : Jessika Björedal, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Allan Schwartz, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2006-12-31
Personlig ersättare : Taisto Borg, fr.o.m. 2003-02-19 t.o.m. 2004-12-31
Personlig ersättare : Tuula Schwartz, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Tuula Schwartz, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Adam Szoppe, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2006-12-31
Personlig ersättare : Antonio Mutto, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Nadja (avliden) Taikon, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Fred Taikon, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-05-31
Ledamot : Marion Wydow, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Personlig ersättare : Jura Drivhall, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2003-02-18
Personlig ersättare : Marion Wydow, fr.o.m. 2003-02-19 t.o.m. 2004-06-30
Ledamot : Gunnar Hermansson, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-06-30
Ledamot : Arjun Bakshi, fr.o.m. 2004-09-09 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Klara Grundberg, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Gigi Isacsson, fr.o.m. 2004-04-07 t.o.m. 2004-09-08
Ledamot : Seija Ketola, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Katri Linna, fr.o.m. 2005-09-20
Ledamot : Lars Lindgren, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2005-09-19
Ledamot : Qaisar Mahmood, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-04-06
Ledamot : Anna Odebäck, fr.o.m. 2004-04-07 t.o.m. 2005-06-30
Ledamot : Raouf Ressaissi, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Jorge Rivera, fr.o.m. 2005-09-20
Ledamot : Joakim von Schéele, fr.o.m. 2004-04-07 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Cissi Storck, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-06-30
Ledamot : Iréne Fredriksson, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-06-30
Ledamot : Charlotta Wickman, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Klara Grundberg, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Anna Odebäck, fr.o.m. 2004-04-07 t.o.m. 2004-06-30
Sekreterare : Cissi Storck, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-04-06
Bitr. sekreterare : Iréne Fredriksson, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Sociala barn- och ungdomsvårdskommittén (S 2003:06) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]

Sociala barn- och ungdomsvårdskommittén (S 2003:06)


Beteckning : S 2003:06
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-07
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2003-06-05
Direktiv för kommittén, se dir. 2003:76 och dir. 2005:20
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Nilsson, Annika, fr.o.m. 2003-09-05
Ledamot : Andersson, Magdalena, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Aronsson, Marita, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Engelhardt, Christer, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Hassan, Maria, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Norberg, Alf, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Pålsson, Chatrine, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Stalin, Kerstin-Maria, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Tingbratt, Stig-Olof, fr.o.m. 2003-11-01
Sakkunnig : Alexandersson, Lars, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-03-31
Sakkunnig : Björklund, Agneta, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-11-30
Sakkunnig : Espmark, Catharina, fr.o.m. 2003-11-01
Sakkunnig : Isacsson, Gigi, fr.o.m. 2005-08-08
Sakkunnig : Julin, Suzanne, fr.o.m. 2003-11-01
Sakkunnig : Klingensjö, Leif, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2005-07-10
Sakkunnig : Lindberg, Urban, fr.o.m. 2004-12-01
Sakkunnig : Åkesson, Nils, fr.o.m. 2003-11-01
Expert : Andersson, Gunvor, fr.o.m. 2004-03-01
Expert : Tengvald, Karin, fr.o.m. 2004-03-01
Sekreterare : Cederström, Gunilla, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2005-10-31
Sekreterare : Hagström, Birgitta, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2005-10-14
Sekreterare : Krönmark, Maria, fr.o.m. 2004-08-30 t.o.m. 2005-10-31
Sekreterare : Nyman, Anders, fr.o.m. 2003-11-17 t.o.m. 2005-10-31

Rapporter

SOU 2005:81Källan till en chans – nationell handlingsplan för den sociala barn- och ungdomsvården
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Alkoholkommittén (S 2001:02) [ Avslutad 2007 ] [ Ledamot ]
Alkoholkommittén (S 2001:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-03-15
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:22 och dir. 2005:125
Kommittén har lämnat en slutrapport den 28 december 2007.Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Ragnwi Marcelind, statssekreterare, fr.o.m. 2006-11-09
Ordförande : Annika Nilsson, statssekreterare, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2006-11-08
Ordförande : Ewa Persson Göransson, statssekreterare, fr.o.m. 2001-04-05 t.o.m. 2005-10-31
Ledamot : Ann-Therese Albertsson, fr.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Sven Andréasson, överläkare, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Hans Antonsson, Åke sektionschef, fr.o.m. 2003-07-01 t.o.m. 2004-09-13
Ledamot : Inger Ashing, enhetschef, fr.o.m. 2004-09-15
Ledamot : Mona Bergman, enhetschef, fr.o.m. 2001-04-05
Ledamot : Harald Boström, byråchef, fr.o.m. 2001-04-05 t.o.m. 2005-01-19
Ledamot : Åsa Börjesson, avdelningschef, fr.o.m. 2004-04-01
Ledamot : Ylva Eklund, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2001-04-05
Ledamot : Marie Ericsson, handläggare, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Thomas Erlandson, enhetschef, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2005-05-31
Ledamot : Birgitta Göransson, kriminalvårdsdirektör, fr.o.m. 2004-11-25
Ledamot : Eva-Lotta Hedin, brottsbekämpningschef, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Björn Hibell, direktör, fr.o.m. 2001-04-05
Ledamot : Doris Högne, överdirektör, fr.o.m. 2001-04-05 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Gigi Isacsson, förbundssekreterare, fr.o.m. 2001-04-05
Ledamot : Eva Karlsson, utvecklingschef, fr.o.m. 2001-04-05 t.o.m. 2002-03-31
Ledamot : Gert Knutsson, ämnesråd, fr.o.m. 2001-04-05 t.o.m. 2005-05-31
Ledamot : Susanne Kuritzén, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Sven Larsson, Åke utredare, fr.o.m. 2001-04-05 t.o.m. 2003-03-31
Ledamot : Håkan Leifman, forskarassistent, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Maria Lönegård, polisintendent, fr.o.m. 2005-01-20 t.o.m. 2006-06-30
Ledamot : Per Olov Nützmann, avdelningschef, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2003-02-28
Ledamot : Sven Peter Ohlsson, bitr. brottsbekämpningschef, fr.o.m. 2004-10-01
Ledamot : Ewa Persson Göransson, generaldirektör, fr.o.m. 2007-05-01
Ledamot : Gun-Marie Pettersson, planeringsdirektör, fr.o.m. 2001-04-05 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Lars Pettersson, överdirektör, fr.o.m. 2001-04-05 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Bo Silén, socialdirektör, fr.o.m. 2001-04-05
Ledamot : Ann-Marie Snäll, direktör, fr.o.m. 2001-04-05 t.o.m. 2003-02-28
Ledamot : Bengt Svenson, fr.o.m. 2006-07-01
Ledamot : Maria Åberg, planeringsdirektör, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2007-04-30
Ledamot : Gunnar Ågren, generaldirektör, fr.o.m. 2001-04-05
Sekreterare : Yvonne Andersson-Tenninge, fr.o.m. 2001-08-13 t.o.m. 2004-03-31
Sekreterare : Ted Bergdahl, fr.o.m. 2006-03-15 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Gunborg Brännström, fr.o.m. 2001-04-01
Sekreterare : Elisabet Flennemo, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Mona Lakso, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Lars Lewerth, fr.o.m. 2006-09-01 t.o.m. 2007-06-30
Sekreterare : Charlotta Rehnman, fr.o.m. 2003-08-18 t.o.m. 2007-06-30
Sekreterare : Karin Rågsjö, fr.o.m. 2006-08-01
Sekreterare : Stina Röger, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2006-10-31
Sekreterare : Verica Stojanovic, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2004-09-30
Sekreterare : Marino Wallsten, fr.o.m. 2006-09-01 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Håkan Wrede, fr.o.m. 2001-04-01
Bitr. sekreterare : Marino Wallsten, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2006-08-31
Assistent : Berit Lundberg, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2006-11-05
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Alkoholutredningen (S 1998:02) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]

Alkoholutredningen (S 1998:02)


Beteckning : S 1998:02
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2001-02-28
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1998-03-12
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:19 och dir. 1998:52.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Billum, Susanne, fr.o.m. 1998-04-01
Sakkunnig : Falck, Monica, fr.o.m. 1998-04-01
Sakkunnig : Förander, Marianne, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-05-31
Sakkunnig : Granborg, Margaretha, fr.o.m. 1998-04-01
Sakkunnig : Groth, Christian, fr.o.m. 1998-04-01
Sakkunnig : Hernqvist, Beatrice, fr.o.m. 1999-12-01
Sakkunnig : Karlberg Lagrelius, Jessica, fr.o.m. 1999-05-15 t.o.m. 1999-11-30
Sakkunnig : Knutsson, Gert, fr.o.m. 1998-04-01
Sakkunnig : Montelius, Johan, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1999-01-31
Sakkunnig : Rydén, Magnus, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Thorsell, Eva, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Agnéus, Hans, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Eklund, Conny, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Heckscher, Louise, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-05-31
Expert : Isacsson, Gigi, fr.o.m. 1999-02-01
Expert : Johfur, Petra, fr.o.m. 1998-06-01
Expert : Mattson, Peter, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Nyrén, Allan, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Sundin, Anita, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Thagesson, Jan, fr.o.m. 1998-06-01
Sekreterare : Carlsten, Peter, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Sederholm, Karin, fr.o.m. 1998-08-20 t.o.m. 2000-06-30

Rapporter

SOU 1998:156Alkoholpolitikens medel
SOU 2000:59Bestämmelser om alkoholdrycker
SOU 2000:60Bestämmelser om teknisk sprit m.m.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén mot barnmisshandel (S 1998:07) [ Avslutad 2001 ] [ Sakkunnig ]

Kommittén mot barnmisshandel (S 1998:07)


Beteckning : S 1998:07
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2002-03-04
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1998-12-10
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:105 och dir. 2001:24.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Hedkvist Petersen, Ewa, fr.o.m. 1998-12-10
Ledamot : Adolfsson, Berit, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 1999-02-24
Ledamot : Carlsson, Sivert, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Danielsson, Torgny, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Israelsson, Margareta, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Laurén, Reidunn, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Magnusson, Cecilia, fr.o.m. 1999-02-25
Ledamot : Pehrson, Johan, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Stalin, Kerstin-Maria, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Szanto, Zsolt, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Berensson, Karin, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Björklund, Agneta, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Holm, Anne, fr.o.m. 1999-04-01
Sakkunnig : Isacsson, Gigi, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Johansson, Eva-Lotta, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Josefsson, Carl, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Julin, Suzanne, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Martens, Peter, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Martin Korpi, Barbara, fr.o.m. 1999-12-01
Sakkunnig : Nilsson, Charlotta, fr.o.m. 2001-02-01
Sakkunnig : Sylwander, Louise, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Wiman, Lena, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 1999-11-30
Expert : Camving, Meit, fr.o.m. 2000-03-01
Expert : Ewerlöf, Göran, fr.o.m. 1999-05-03 t.o.m. 2000-02-29
Expert : Kjellgren, Cecilia, fr.o.m. 1999-05-03
Expert : Lagerberg, Dagmar, fr.o.m. 1999-05-03
Expert : Palmér, Ingela, fr.o.m. 2000-10-01
Expert : Sundelin, Claes, fr.o.m. 1999-05-03
Sekreterare : Falkenborn, Annika, fr.o.m. 1999-08-16 t.o.m. 2001-09-23
Sekreterare : Freij, Birgitta, fr.o.m. 1999-08-16 t.o.m. 2001-09-30
Sekreterare : Janson, Staffan, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2000-06-15
Sekreterare : Långberg, Bodil, fr.o.m. 1999-03-22 t.o.m. 2001-10-31

Rapporter

SOU 2000:42Barnmisshandel – Polisens och åklagarens handläggningstider och arbetsmetoder
SOU 2001:18Barn och misshandel – en rapport om kroppslig bestraffning och annan misshandel i Sverige vid slutet av 1900-talet
SOU 2001:72Barnmisshandel. Att förebygga och åtgärda
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman