Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Alkoholutredningen (S 1998:02)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Alkoholutredningen (S 1998:02) [ Avslutad 2000 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 22 st. ♀ 12 ♂ 10 ) :

Susanne Billum  []  ( Ordförande )
Monica Falck  []  ( Sakkunnig )
Marianne Förander  []  ( Sakkunnig )
Margaretha Granborg  []  ( Sakkunnig )
Christian Groth  []  ( Sakkunnig )
Beatrice Hernqvist  []  ( Sakkunnig )
Jessica Karlberg Lagrelius  []  ( Sakkunnig )
Gert Knutsson  []  ( Sakkunnig )
Johan Montelius  []  ( Sakkunnig )
Magnus Rydén  []  ( Sakkunnig )
Eva Thorsell  []  ( Sakkunnig )
Hans Agnéus  []  ( Expert )
Conny Eklund  []  ( Expert )
Louise Heckscher  []  ( Expert )
Gigi Isacsson  []  ( Expert )
Petra Johfur  []  ( Expert )
Allan Nyrén  []  ( Expert )
Anita Sundin  []  ( Expert )
Jan Thagesson  []  ( Expert )
Peter Carlsten  []  ( Sekreterare )
Karin Sederholm  []  ( Sekreterare )
Peter Mattsson  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Alkoholutredningen (S 1998:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-03-12
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:19 och dir. 1998:52.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:156 Alkoholpolitikens medel
SOU 2000:59 Bestämmelser om alkoholdrycker
SOU 2000:60 Bestämmelser om teknisk sprit m.m.
Medverkande :
Ordförande : Susanne Billum, regeringsråd, fr.o.m. 1998-04-01
Sakkunnig : Monica Falck, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01
Sakkunnig : Marianne Förander, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-05-31
Sakkunnig : Margaretha Granborg, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01
Sakkunnig : Christian Groth, kansliråd, fr.o.m. 1998-04-01
Sakkunnig : Beatrice Hernqvist, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-12-01
Sakkunnig : Jessica Karlberg Lagrelius, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1999-05-15 t.o.m. 1999-11-30
Sakkunnig : Gert Knutsson, kansliråd, fr.o.m. 1998-04-01
Sakkunnig : Johan Montelius, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1999-01-31
Sakkunnig : Magnus Rydén, sakkunnig, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Eva Thorsell, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Hans Agnéus, direktör, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Conny Eklund, kemist, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Louise Heckscher, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-05-31
Expert : Gigi Isacsson, förbundssekreterare, fr.o.m. 1999-02-01
Expert : Petra Johfur, byrådirektör, fr.o.m. 1998-06-01
Expert : Peter Mattson, direktör, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Allan Nyrén, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Anita Sundin, sektionschef, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Jan Thagesson, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1998-06-01
Sekreterare : Peter Carlsten, tillståndschef, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Karin Sederholm, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1998-08-20 t.o.m. 2000-06-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman