Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Fredrik Linder

Sök kontaktuppgifter till Fredrik Linder på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Fredrik Linder

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Fredrik Linder medverkat i ( 6 st. ):

Riksintresseutredningen (M 2014:01) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Riksintresseutredningen (M 2014:01)
Departement : Miljö- och energidepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-12-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:126
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:59 Bostadsförsörjning och riksintressen
SOU 2015:99 Planering och beslut för hållbar utveckling. Miljöbalkens hushållsbestämmelser
Medverkande :
Särskild utredare : Elisabeth Falemo, generaldirektör, fr.o.m. 2014-01-07 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Camilla Adolfsson, ämnesråd, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Oscar Alarik, miljöjurist, fr.o.m. 2015-05-11 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Robert Andrén, länsråd, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-07-30
Expert : Peter Benson, samordnare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Eva Bergdahl, länsarkitekt, fr.o.m. 2014-12-01 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Karin Bergdahl, handläggare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Karin Bergenås, samhällsplanerare, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Ylva Birkne, specialist, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2014-05-07
Expert : Elisabet Bodin, ämnesråd, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Folke Borgh, enhetschef, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Magdalena Bosson, länsöverdirektör, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Anki Bystedt, länsråd, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2014-11-30
Expert : Anna Carlsson, M departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Caroline Dickson, fr.o.m. 2015-10-12 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Lena Eriksson Bram, hydrolog, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Daniel Fahlander, handläggare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Karin Hebert, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Eva Hägglund, handläggare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Ulf Johansson, rådgivare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Gunilla Kock Hansson, verksjurist, fr.o.m. 2014-05-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Lars Marcus Kuhmunen, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Bengt Larsén, utredare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Lotta Lewin Philblad, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Ulf Lindberg, handläggare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Fredrik Linder, kansliråd, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Eidar Lindgren, universitetsadjunkt, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Margareta Lindquist, senior advisor, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Jerker Moström, utredare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Anna Nordlander, senior advisor, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Sylvia Nylin, generalsekreterare, fr.o.m. 2015-05-11 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Anton Persson, samhällsplanerare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2014-08-31
Expert : Ulrika Rinman, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Eva Rosenhall, utredare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Linnea Rosenlöf, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-10-11
Expert : Matilda Schön, handläggare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Anna Wahlström, handläggare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Johan Wallander, filosofie doktor, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Anna Åberg, avdelningschef, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Kristina Åkesson, ämnesråd, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Huvudsekreterare : Bengt Arwidsson, fr.o.m. 2014-02-21 t.o.m. 2015-12-15
Sekreterare : Sara Bergdahl, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2015-08-15
Sekreterare : Jonas Ledelius, fr.o.m. 2015-08-10 t.o.m. 2015-12-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Bostadsplaneringskommittén (S 2013:12) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Bostadsplaneringskommittén (S 2013:12)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-08-08
Direktiv för kommittén, se dir. 2013:78 och dir. 2015:11
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:59 En ny regional planering - ökad samordning och bättre bostadsförsörjning
Medverkande :
Ordförande : Rose-Marie Frebran, landshövding, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Lars Eriksson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Lotta Finnstorp, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Tomas Hansson, kommunalråd, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Roger Hedlund, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2014-12-15 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Katarina Köhler, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2014-12-18
Ledamot : Clara Lindblom, forskningassistent, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Nina Lundström, led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Johan Löfstrand, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Eva Nypelius, regionstyrelseledamot, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Karolina Skog, kommunalråd, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Ewa Thalén Finné, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-02-26 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Markus Wiechel, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2014-12-14
Ledamot : Oskar Öholm, f.d. led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-02-25
Sakkunnig : Camilla Adolfson, ämnesråd, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-01-28
Sakkunnig : Johan Hjalmarsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2015-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Mats Björsell, handläggare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Backa Fredrik Brandt, kvalificerad utredare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Anki Bystedt, länsråd, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Jan Cedervärn, avdelningschef, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Adrienne Coyet Folke, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Petter Dahlin, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Eva-Marie Engström, regionchef, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Inga-Maj Eriksson, långsiktig planerare, adjungerad professor, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Margaretha Gistorp, hovrättsråd, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Elin Holmström, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Petter Jurdell, enhetschef, fr.o.m. 2014-09-15 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Thomas Kalbro, professor, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Agneta Kores, länsöverdirektör, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Patrik Lidin, kansliråd, fr.o.m. 2014-11-24 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Fredrik Linder, kansliråd, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Kajsa Lindström, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Nancy Mattsson, projektutvecklare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Maria Nordh, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Roger Pettersson, ämnesråd, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Linnea Rosenlöf, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Rolf Westerlund, utvecklingsledare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Bengt Westman, expert, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Lars Wikström, enheteschef, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Robert Wildow, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2014-06-30
Huvudsekreterare : Sara Jendi Linder, kansliråd, fr.o.m. 2013-10-21 t.o.m. 2015-06-29
Sekreterare : Åsa Johansson, fr.o.m. 2014-01-07 t.o.m. 2015-05-31
Sekreterare : Bengt Nyman, fr.o.m. 2013-11-01 t.o.m. 2015-06-15
Sekreterare : Maria Ulfvarson Östlund, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-10-21 t.o.m. 2014-07-31
Sekreterare : Viveka Zetterberg, fr.o.m. 2014-02-03 t.o.m. 2014-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Försvarsfastighetsutredningen (S 2012:01) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Försvarsfastighetsutredningen (S 2012:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-01-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:6 och dir. 2012:103
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:61 Försvarsfastigheter i framtiden
Medverkande :
Särskild utredare : Ingemar Skogö, landshövding, fr.o.m. 2012-02-15
Expert : Karina Aldén, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-01 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Johan Appelberg, ämnesråd, fr.o.m. 2012-03-01
Expert : Patrik Asplund, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-01
Expert : Kristina Ekengren, kansliråd, fr.o.m. 2013-01-01
Expert : Joakim Jägare, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-01
Expert : Fredrik Linder, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-01
Expert : Monica Lundberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2012-03-01
Expert : Hans Mildenberger, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-01-01
Expert : Lena Westin, ämnesråd, fr.o.m. 2012-03-01
Sekreterare : Björn-Owe Björk, fr.o.m. 2012-03-12
Sekreterare : Svante Eriksson, fr.o.m. 2013-01-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:61 Försvarsfastigheter i framtiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om omstrukturering av statens bestånd av vissa kulturfastigheter (S 2012:02) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Utredningen om omstrukturering av statens bestånd av vissa kulturfastigheter (S 2012:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-01-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:7 och dir. 2012:104
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:55 Statens kulturfastigheter - urval och förvaltning för framtiden
Medverkande :
Särskild utredare : Inger Lilieqvist, generaldirektör, fr.o.m. 2012-02-15
Expert : Joakim Jägare, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-01
Expert : Fredrik Linder, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-08-06
Expert : Monica Lundberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2012-03-01
Expert : Ola Nordlander, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-01
Expert : Joachim Waern, ämnesråd, fr.o.m. 2012-03-01 t.o.m. 2012-08-05
Expert : Lena Westin, ämnesråd, fr.o.m. 2012-03-01
Sekreterare : Folke Larsson, K direktör, fr.o.m. 2012-03-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:55 Statens kulturfastigheter – urval och förvaltning för framtiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kulturmiljöutredningen (Ku 2011:02) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Kulturmiljöutredningen (Ku 2011:02)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-03-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:17 och dir. 2011:116
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:37 Kulturmiljöarbete i en ny tid
Medverkande :
Särskild utredare : Eva Eriksson, landshövding, fr.o.m. 2011-03-10 t.o.m. 2012-06-04
Expert : Markus Dahlberg, enhetschef, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-06-04
Expert : Ulf Gyllenhammar, förste antikvarie, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-06-04
Expert : Katherine Hauptman Wahlgren, projektledare, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-06-04
Expert : Fredrik Linder, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-06-04
Expert : Kerstin Lokrantz, ämnesråd, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-06-04
Expert : Carl-Fredrik Lööf, kansliråd, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-06-04
Expert : Jan Nordwall, generalsekreterare, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-06-04
Expert : Michael Staff, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2011-12-05
Expert : Mattias Thalén, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-12-06 t.o.m. 2012-06-04
Expert : Heidi Vassi, länsantikvarie, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-06-04
Huvudsekreterare : Per-Magnus Nilsson, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2012-05-31
Sekreterare : Pernilla Arrland, fr.o.m. 2011-04-04 t.o.m. 2012-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:37 Kulturmiljöarbete i en ny tid [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om den statliga regionala förvaltningen (Fi 2009:07) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Utredningen om den statliga regionala förvaltningen (Fi 2009:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-06-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:62, dir. 2010:12 och 2010:72
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:77 Sammanläggningar av landsting - övergångstyre och utjämning
SOU 2010:94 Gotland - användningen av beteckningarna regionfullmäktige och regionstyrelse
Rapport Statliga företrädare i en förändringens tid - En studie av statlig regionförvaltning i Norge, Danmark, Finland och Nederländerna
Rapport Sammanläggningar av landsting i Norrland och Svealand
SOU 2012:81 Statens regionala förvaltning - förslag till en angelägen reform
Medverkande :
Särskild utredare : Mats Sjöstrand, generaldirektör, fr.o.m. 2009-09-28
Sakkunnig : Chris Heister, landshövding, fr.o.m. 2009-10-06
Sakkunnig : Helena Jäderblom, justitieråd, fr.o.m. 2009-10-06
Sakkunnig : Håkan Sörman, verkst. direktör, fr.o.m. 2009-10-06
Sakkunnig : Peder Törnvall, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2009-10-06
Expert : Kjell Ellström, ämnesråd, fr.o.m. 2010-11-15
Expert : Andreas Giaever, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-12-14 t.o.m. 2010-11-14
Expert : Johan Gistorp, departementsråd, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Anna Humble, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-10-03
Expert : Karin Hååg, kansliråd, fr.o.m. 2009-12-14 t.o.m. 2011-08-14
Expert : Sara Jendi Linder, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Daniel Karlsson, ämnesråd, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Henrik Källsbo, kansliråd, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Bo Per Larsson, bitr. sektionschef, fr.o.m. 2010-04-20
Expert : Fredrik Linder, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Hugo Lindgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-08-30
Expert : Enar Lundgren, kansliråd, fr.o.m. 2011-02-02
Expert : Helena Mähler Lejon, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-26 t.o.m. 2011-10-02
Expert : Ragnvald Paulsson, departementsråd, fr.o.m. 2009-12-14 t.o.m. 2011-02-03
Expert : Linda Persson, kansliråd, fr.o.m. 2009-12-14 t.o.m. 2011-10-02
Expert : Ylva Tilander, kansliråd, fr.o.m. 2011-10-03
Expert : Ulrika Udén, ämnesråd, fr.o.m. 2010-01-26
Expert : Marianne Wigselius, kansliråd, fr.o.m. 2010-01-26
Huvudsekreterare : Nina Andersson, fr.o.m. 2010-05-11 t.o.m. 2013-01-21
Sekreterare : Petter Classon, fr.o.m. 2009-12-01 t.o.m. 2010-08-29
Sekreterare : Björn Hammarstedt, fr.o.m. 2010-08-30 t.o.m. 2010-11-30
Sekreterare : Clas Heinegård, fr.o.m. 2009-11-23 t.o.m. 2012-11-30
Sekreterare : Jörgen Johansson, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2011-08-31
Sekreterare : Alina Mattisson Lax, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2011-08-31
Sekreterare : Ann-Cathrine Nilsson, fr.o.m. 2010-08-20 t.o.m. 2012-12-20
Sekreterare : Urban Strandberg, fr.o.m. 2011-06-13 t.o.m. 2011-10-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman